soud

Nakladatelství Penguin Random House ustoupilo od koupě rivala

Největší světové nakladatelství Penguin Random House ustoupilo od plánu koupit svého rivala Simon & Schuster za 2,18 miliardy dolarů, v přepočtu 51,8 miliardy korun. Informuje o tom agentura DPA. Německá firma Bertelsmann, což je majitel Penguin Random House, se neodvolá proti nedávnému verdiktu amerického soudu. Ten akvizici zakázal. Podle něj by spojení dvou gigantů na knižním trhu drasticky snížilo konkurenci a mohlo by vést k nižším honorářům pro autory. Fúzi u soudu napadlo ministerstvo spravedlnosti USA.

Bertelsmann se podle agentury Reuters neúspěšně pokoušel přesvědčit firmu Paramount Global, majitele Simon & Schuster, aby prodloužila platnost vzájemné dohody a společně se proti rozhodnutí soudu odvolali. Po rozvázání dohody teď musí Bertelsmann zaplatit Paramountu odstupné ve výši 200 milionů dolarů, což jsou 4,75 miliardy korun.

Penguin Random House vlastní okolo 250 nakladatelských značek. Ročně vydává až 15 tisíc knih včetně bestsellerů Zadie Smithové, Dana Browna či Danielle Steelové. Nakladatelství Simon & Schuster publikuje díla Stephena Kinga, Jennifer Weinerové nebo Hillary Clintonové.

Zdroj: ČTK

Majitel kin Cinema City musí zaplatit přes 20 miliard na odškodném

Britský provozovatel kin Cineworld musí kanadskému konkurentovi Cineplex zaplatit v přepočtu zhruba 21,5 miliardy korun jako odškodné za to, že odstoupil od záměru jej převzít. Rozhodl o tom kanadský soud. Akcie Cineworldu v reakci oslabily téměř o 40 procent, společnost se chce odvolat.

Cineworld je druhým největším provozovatelem kin na světě, prostřednictvím divize Cinema City působí také v Česku. Většinu obratu vytváří ve Spojených státech, kde roku 2018 koupil řetězec kin Regal. Dohodu o převzetí kanadského rivala představil Cineworld předloni v prosinci. Zamýšlená transakce za zhruba 37 miliard korun z něj měla učinit největšího provozovatele kin v USA a Kanadě.

Britská firma ale v polovině loňského roku od záměru odstoupila. Svůj krok zdůvodnila údajným porušením podmínek dohody ze strany Cineplexu. Ten nařčení popřel a obvinil Cineworld, že se vyhýbá plnění povinností kvůli dopadům pandemie koronaviru. Nemoc covid-19 měla na oba podniky negativní vliv, protiepidemická opatření vedla k dočasnému uzavírání biografů a odkladům očekávaných novinek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat