Fotky: Koncentrační tábor i ostrov duchů z bondovky. Japonská Hašima se dnes rozpadá

Říká se mu ostrov duchů a nachází se v japonské prefektuře Nagasaki. Podívejte se na fotky unikátního ostrova.
...
Kvůli zvyšujícímu se počtu obyvatel bylo potřeba přistavět obytné budovy.
Uhelný potenciál oblasti byl objeven počátkem 19. století a roku 1890 jej koupila společnost Mitsubishi. Ta postupně začala s těžbou uhlí z mořského dna.
V koncentračním táboru podle dostupných informací zemřelo více než 1300 vězňů. A o táboře byl natočen také snímek Útěk z Hašimy.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
Aktualizováno 1. 6. 2019 15:24
Říká se mu ostrov duchů a nachází se v japonské prefektuře Nagasaki. Hašima sloužila mezi lety 1887–1974 jako základna pro těžbu uhlí z mořského dna. Kus země ve tvaru bitevní lodi pokrývají betonové domy, které se tu stavěly od roku 1916. Během druhé světové války zde fungoval také koncentrační tábor. Původním vlastníkem ostrova byl koncern Mitsubishi, ten doly uzavřel v roce 1974 poté, co se do popředí dostala ropa. Betonové budovy dnes zejí prázdnotou a pomalu se rozpadají. Cesty na ostrov pro veřejnost byly obnoveny teprve 22. dubna 2009. Hašima se objevila i v bondovce Skyfall a od roku 2015 je také na seznamu UNESCO.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy