Baťovský Zlín v barvách. Prvorepublikový zázrak ožívá na kolorovaných snímcích

Baťovský Zlín v barvách. Prvorepublikový zázrak ožívá na kolorovaných snímcích
Továrna v zahradách, 1939. Tomáš Baťa zastával názor, že základem úspěšné práce je prostředí, ve kterém se člověk cítí příjemně a je na něj hrdý. Cílem bylo vytvořit tovární areál, který by svým vzhledem připomínal nejen průmyslovou fabriku, ale místo, které je tvůrčí, čisté a příjemné. Základem byla péče o zeleň a čistotu. Například okna továrních budov se myla jednou za měsíc. (Autor fotografie Josef Vaňhara).
Zlín se stal díky Baťovi moderní metropolí, která svým jedinečným a dynamickým růstem lákala k návštěvě. Obyčejní lidé, vysoce postavení státníci, továrníci, umělci – téměř každý se chtěl přesvědčit, zda je pravdou, že Zlín je „Amerika v Čechách“. Nejen tovární areál, ale také vila Tomáše Bati proto hostily mnohé významné návštěvy. Na fotografii je zachycen Tomáš Baťa s čínským velvyslancem a zplnomocněným ministrem Tsiang Tsoa Pingem a jeho delegací. (Autorem fotografie je Josef Vaňhara).
Mladí muži, 1934. Zahraniční studenti Baťovy školy práce. Vizí Tomáše Bati bylo vzdorovat chudobě. Nejlepší cestu spatřil v přípravě mladých lidí na život. A to skrze odborné vzdělání, vytvoření vztahu k práci a získání finanční nezávislosti. Baťova škola práce se stala během let vyhledávanou vzdělávací institucí a její absolvování bylo považováno za prestižní. Na fotografii jsou zachyceni studenti z tehdejší Jugoslávie. (Autor fotografie Josef Vaňhara).
Nové trendy, 1938. Volný čas, sport, zkoušení nových trendů – toto vše patřilo k životu mladých mužů ve Zlíně. Baťova škola práce nebyla známa pouze tvrdou prací a přísným režimem, ale také jako místo, kde jste mohli začít objevovat moderní druhy sportů, aktivit a možností trávení volného času. Na snímku je zachycen chlapec při testování kolečkových bruslí. (Autor fotografie neznámý).
Foto: Kolorizace fotografií: Vladimír Parízek / Státní okresní archiv Zlín / Nadace Tomáše Bati
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
Aktualizováno 12. 7. 2022 10:53
Tomáš Baťa vstoupil do historie jako zakladatel obuvnického impéria, které dalece přerostlo hranice Československa a funguje dodnes. Největšího rozmachu podniku se sídlem ve Zlíně se ovšem nedožil, zahynul totiž 12. července 1932 při leteckém neštěstí v Otrokovicích, když se chystal na obchodní cestu do Curychu.

Jak vypadal prvorepublikový Zlín v dobách, kdy odtud okouzlil svět Tomáš Baťa, ukazují unikátní kolorované fotografie z výstavy Nejde - neexistuje! Připravili ji Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati a Vladimír Parízek, který si vzal na starost obarvení starých černobílých snímků. 

Výstava Nejde - neexistuje! byla původně k vidění v jedné ze zlínských kaváren, nyní dostupná jen on-line. Připravila ji Nadace Tomáše Bati ve spolupráci se Státním okresním archivem Zlín.

Kromě možnosti prohlédnout si baťovský svět v barvách se autoři zaměřili také na to, aby představili ideje, na kterých stál úspěch Tomáše Bati. Poutavě je přibližují v doprovodném textu k fotografiím. Ty původně existovaly jen v černobílé verzi, jejich obarvení se však ujal Vladimír Parízek. Kolorování snímků předcházel výzkum, aby barvy co nejreálněji odpovídaly dobové skutečnosti. 

Srovnání původních černobílých a kolorovaných snímků najdete na webu výstavy

Srovnání původních a kolorovaných snímků na webu výstavy Nejde - neexistuje!
Srovnání původních a kolorovaných snímků na webu výstavy Nejde - neexistuje! | Foto: Kolorizace fotografií: Vladimír Parízek / Státní okresní archiv Zlín / Nadace Tomáše Bati
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy