Baťovský Zlín v barvách. Prvorepublikový zázrak ožívá na kolorovaných snímcích

Baťovský Zlín v barvách. Prvorepublikový zázrak ožívá na kolorovaných snímcích
Továrna v zahradách, 1939. Tomáš Baťa zastával názor, že základem úspěšné práce je prostředí, ve kterém se člověk cítí příjemně a je na něj hrdý. Cílem bylo vytvořit tovární areál, který by svým vzhledem připomínal nejen průmyslovou fabriku, ale místo, které je tvůrčí, čisté a příjemné. Základem byla péče o zeleň a čistotu. Například okna továrních budov se myla jednou za měsíc. (Autor fotografie Josef Vaňhara).
Zlín se stal díky Baťovi moderní metropolí, která svým jedinečným a dynamickým růstem lákala k návštěvě. Obyčejní lidé, vysoce postavení státníci, továrníci, umělci – téměř každý se chtěl přesvědčit, zda je pravdou, že Zlín je „Amerika v Čechách“. Nejen tovární areál, ale také vila Tomáše Bati proto hostily mnohé významné návštěvy. Na fotografii je zachycen Tomáš Baťa s čínským velvyslancem a zplnomocněným ministrem Tsiang Tsoa Pingem a jeho delegací. (Autorem fotografie je Josef Vaňhara).
Mladí muži, 1934. Zahraniční studenti Baťovy školy práce. Vizí Tomáše Bati bylo vzdorovat chudobě. Nejlepší cestu spatřil v přípravě mladých lidí na život. A to skrze odborné vzdělání, vytvoření vztahu k práci a získání finanční nezávislosti. Baťova škola práce se stala během let vyhledávanou vzdělávací institucí a její absolvování bylo považováno za prestižní. Na fotografii jsou zachyceni studenti z tehdejší Jugoslávie. (Autor fotografie Josef Vaňhara).
Nové trendy, 1938. Volný čas, sport, zkoušení nových trendů – toto vše patřilo k životu mladých mužů ve Zlíně. Baťova škola práce nebyla známa pouze tvrdou prací a přísným režimem, ale také jako místo, kde jste mohli začít objevovat moderní druhy sportů, aktivit a možností trávení volného času. Na snímku je zachycen chlapec při testování kolečkových bruslí. (Autor fotografie neznámý).
Foto: Kolorizace fotografií: Vladimír Parízek / Státní okresní archiv Zlín / Nadace Tomáše Bati
Jak vypadal prvorepublikový Zlín v dobách, kdy odtud okouzlil svět Tomáš Baťa? Ukazují to unikátní kolorované fotografie z výstavy Nejde - neexistuje! Připravili ji Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati a Vladimír Parízek, který si vzal na starost obarvení starých černobílých snímků. Podívejte se do baťovských časů.

Výstava Nejde - neexistuje! byla původně k vidění v jedné ze zlínských kaváren, kvůli koronavirovým restrikcím je ale nyní dostupná jen on-line. Připravila ji Nadace Tomáše Bati ve spolupráci se Státním okresním archivem Zlín.

Kromě možnosti prohlédnout si baťovský svět v barvách se autoři zaměřili také na to, aby představili ideje, na kterých stál úspěch Tomáše Bati. Poutavě je přibližují v doprovodném textu k fotografiím. Ty původně existovaly jen v černobílé verzi, jejich obarvení se však ujal Vladimír Parízek. Kolorování snímků předcházel výzkum, aby barvy co nejreálněji odpovídaly dobové skutečnosti. 

Srovnání původních černobílých a kolorovaných snímků najdete na webu výstavy

Srovnání původních a kolorovaných snímků na webu výstavy Nejde - neexistuje!
Srovnání původních a kolorovaných snímků na webu výstavy Nejde - neexistuje! | Foto: Kolorizace fotografií: Vladimír Parízek / Státní okresní archiv Zlín / Nadace Tomáše Bati
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy