Mám rád humor a fotky, které nejsou aranžované, říká vítěz soutěže Street Reportu

Více snímků Michala Plecitého najdete v galerii u tohoto článku.
Eskalátor (metro Kobylisy, Praha)
Jedu na plyn (Káthmándú, Nepál)
Jogging (Trojský most, Praha)
Metro Kobylisy (Praha)
Foto: Michal Kašpi Plecitý
Foto
16. 6. 2019 21:05
"Snažím se zachytit život na ulici tak, jak ho přirozeně vnímáme. Nemám moc rád aranžované fotografie, protože se z nich vytrácí jiskra života," říká fotograf Michal Plecitý, který se stal vítězem soutěže vyhlášené skupinou Street Report. Jejím tématem byl tentokrát humor.

Skupina Street Report sdružuje na Facebooku fotografy, kteří se zaměřují na pouliční fotografii. Již delší dobu spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz. Michal Plecitý je vítězem poslední soutěže Street Reportu, jejímž tématem byl humor.

"Vítězná fotka vznikla po návštěvě výstavy Miluji Prahu, která se konala v Jindřišské věži. Byly tam vystaveny i moje fotografie. Pozval jsem tam přátele ze Street Reportu Jana Jirkovského a Standu Kotase," říká Michal Plecitý. "Po výstavě jsme zašli do Lokálu Hamburk, kde po nějakém pivu vznikla i zmíněný vítězný záběr, který jsem nazval …rozhřešení sv. Jana při pivu." Snímek byl pořízen objektivem typu rybí oko.

Pouliční fotografie zajímá Michala Plecitého už od dob, kdy s fotoaparátem začínal. "Přivedl mě k tomu můj otec v době, kdy mi bylo zhruba jedenáct let. Učil jsem se od něj všechno od základu - focení, zpracování negativu i zhotovení fotek pod zvětšovacím přístrojem. Začínal jsem fotit Flexaretem," říká. 

To bylo zhruba před čtyřiceti lety. Jako většina amatérských fotografů měl i Michal Plecitý období, kdy nefotil vůbec, a pak se k fotografování zase vrátil. "Znovu jsem se k tomu dostal před dvěma lety, po odchodu mého táty z tohoto světa. Vzal jsem si jeho Canon na procházku po Praze a byl jsem uchvácen, co dokáže digitální zrcadlovka," říká.

Jako vítěz soutěže na Street Reportu získal možnost předvést své fotografie v rubrice Foto na Aktuálně.cz. "Vybral jsem takový průřez mým focením - snažím se víceméně fotit vše. A také se snažím fotit věci a situace mnohokrát focené, ale jiným pohledem. Vždyť každý den je originální a jiný a také světlo se neopakuje," říká.

Více snímků Michala "Kašpi" Plecitého najdete zde:

www.facebook.com/michal.kaschpi

Street Report je facebooková skupina sdružující české i zahraniční fotografy, kteří se věnují pouliční fotografii. Rubrika Foto na Aktuálně.cz s touto skupinou dlouhodobě spolupracuje.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy