Sbohem, léto! Připomeňte si horké dny u vody pohledem fotografky Olgy Mrázkové

Sbohem, léto! Připomeňte si horké dny u vody pohledem fotografky Olgy Mrázkové
Vítězný snímek Olgy Mrázkové z letní soutěže na Street Reportu. (Zrcadlovka Canon 6D, objektiv Pancolar 50/1,8, délka expozice 1/200 s, ISO 125, clona f/4).
Fotografka pracuje především s manuálně ovládanými objektivy (bez automatického zaostřování, s ručně nastavovanou clonou).
Žádný komentář k jejím snímkům není potřeba. Stačí se dívat.
Snímek z letní série brněnské fotografky Olgy Mrázkové.
Foto: Olga Mrázková
Tomáš Vocelka Olga Mrázková (foto), Tomáš Vocelka
24. 9. 2018 6:30
Na fotkách uvidíte výjevy z pláží i jemné akty. "Ze všeho nejraději ale fotím detaily v přírodě. Úplně nejraději za rozbřesku," říká brněnská fotografka Olga Mrázková, která pro Aktuálně.cz připravila fotografické ohlédnutí za letošním horkým létem. "Lovila jsem v místních tůňkách, jezech, přehradách a taky u Jaderského moře," vysvětluje vítězka letní soutěže vyhlášené facebookovým fotografickým projektem Street Report.

"Fotím asi deset let, možná déle, čas hrozně letí," říká fotografka Olga Mrázková. "Když je člověk mladý, má své plány, ve kterých nepočítá s překážkami. Nebo jenom s těmi lehce překonatelnými. No a mně se takový zádrhel stal. Onemocněla jsem a skončila veškerá sranda," vypráví, jak se vlastně dostala k fotografování. "Co v takové situaci dělat? Cestovat ani sportovat mi zdraví nedovolilo. Nezbylo nic jiného než začít malovat. Zkusila jsem. Nepomohlo a prázdné místo zůstalo prázdné," popisuje.

Pak ji napadlo koupit si fotoaparát a naučit se s ním zacházet. "Zkoumala jsem, co je clona, ISO a čas. Pořád mi to nějak nevycházelo a automat to jistil. Hrůza. Přihlásila jsem se do brněnské školy Photogenia. Zpětně to vidím jako dobrý tah. Nejenže nám tam popsali všechny čudlíky a ukázali, co s nimi, ale dovolili nakouknout dovnitř té černé krabičky se zrcátkem," říká fotografka, která vyhrála jednu ze soutěží vyhlašovaných facebookovou skupinou Street Report

Rubrika Foto na Aktuálně.cz se Street Reportem již delší dobu spolupracuje a vítězům soutěží dává možnost představit jejich fotografie i čtenářům jednoho z největších českých zpravodajských webů.

Olga Mrázková se ve Photogenii pro fotografování opravdu nadchla. "Spousta z nás je v kontaktu se školou dosud. Je to jako najít kupu spřízněných duší na jednom místě," říká. "Od té doby foťák tahám často s sebou, vláčím ho do míst, kde by stačil mobil, zdržuji na výletech, otravuji na akcích, lehám si v místech, kde jiní důstojně kráčí, a ruším klid svých nejbližších," vysvětluje pobaveně. 

"Když jsem zaznamenala ve skupině Street Report soutěž Koupání a koupaliště, vzpomněla jsem si, že k tomu tématu něco mám. Tak proč to neposlat? Nejsem zrovna plážový povaleč, ale letošní prosluněné léto lákalo ke koupání víc než jindy. Většina přírodních vod byla v okolí Brna zelená, khaki nebo jinak odstínovaná, bylo horko a ochladit se nebylo kde. Lezli jsme do vod, nad kterými bychom za normálních okolností ohrnovali nos. V jednom takovém zastrčeném jezírku s lehce kalnou vodou vznikla i vítězná fotka. Vodní víla si tam právě po plavání protahovala záda. Stačilo se přikrčit… Doma jsem pak jen snímek ořízla, srovnala linie a přidala kontrast." 

Další snímky Olgy Mrázkové najdete zde:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy