Když fotograf maže stále lepší fotky, je to signál, že se zlepšuje, říká Slávek Macek

Foto: Slávek Macek
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 1. 2019 15:30
Od snímků, kdy jsem čekal, až ze záběrů zmizí rušící lidé, jsem se postupně dostal až opačnému mantinelu: často čekám, kdy do záběru někdo vstoupí, říká fotograf Slávek Macek. Je dalším vítězem v pravidelné soutěži fotografické skupiny Street Report, se kterou rubrika Foto na Aktuálně.cz spolupracuje.

Slávek Macek je devětačtyřicetiletý amatérský fotograf, který se zaměřuje hlavně na street fotografii, architekturu a krajinu. V soutěži Street Reportu zvítězil v tématu "Ulice bez lidí".

Vítězný snímek soutěže nazvané Ulice bez lidí.
Vítězný snímek soutěže nazvané Ulice bez lidí. | Foto: Slávek Macek

"Snímek vznikl na odpočinkovém mole hostivařské přehrady, a přestože vypadá velmi staticky, koště postálo modelem jen pár sekund, než se ho zmocnily okolo si hrající děti," říká.

Fotografování se Slávek Macek věnuje od mládí. "Začínal jsem s kinofilmovou Prakticou MTL 5B, kterou jsem si kdysi pořídil za peníze vydělané na brigádách. Přestože je klapnutí zrcátka a zvuk závěrky velmi návykové, začátky s kinofilmem mne naučily přemýšlet nad každou fotkou před zmáčknutím spouště. Každý zbytečný snímek byl pro mě pěkně "drahý" a pomáhá mi to i v dnešním digitálním světě," vysvětluje.

Praha, 2018
Praha, 2018 | Foto: Slávek Macek

V poslední době se věnuje převážně street fotografii. "Od snímků, kdy jsem čekal, až ze záběrů zmizí rušící lidé, jsem se postupně dostal k opačnému mantinelu: často čekám, kdy někdo do záběru vstoupí. Líbí se mi drobné životní příběhy a emoce lidí, které na ulicích prožívají a třeba si je ani sami neuvědomují," popisuje fotograf.

Jak sám říká, má rád snímky běžných věcí a situací, které jsou všude kolem nás, všichni je můžeme vidět, ale přitom je nevidíme, vidět neumíme nebo si jich nevšímáme. "Ulici nevidím jako prostor, kde se odehrávají jen závažná dramata,  snažím se tam vidět a nacházet momenty, které vyvolají třeba drobný úsměv, které potěší a zaujmou svojí nevšedností, nenápadnou poetikou nebo nezvyklým pohledem," uvádí.

"Svůj fotografický vývoj vidím v tom, že mažu čím dál lepší fotky," říká pobaveně. Používá techniku od firmy Canon (konkrétně fullframový Canon 6D Mk II, menší Canon 50D a kompakt Canon Power Shot G16).

Snímky Slávka Macka najdete také zde:

Zonerama: www.zonerama.com/SlavekMacek/621654
Facebook: facebook.com/slavek.macek.9

Street Report je facebooková skupina, sdružující české i zahraniční fotografy, kteří se věnují pouliční fotografii. Rubrika Foto na Aktuálně.cz s touto skupinou dlouhodobě spolupracuje.

 

Právě se děje

Další zprávy