Když fotograf maže stále lepší fotky, je to signál, že se zlepšuje, říká Slávek Macek

Když fotograf maže stále lepší fotky, je to signál, že se zlepšuje, říká Slávek Macek
Vítězný snímek Street Report - soutěž Ulice bez lidí. Praha, 2018. (Canon 6D MkII + Canon EF24-70/4 IS USM, ISO100, 1/320, f4).
Praha, 2018
Praha, 2018
Praha, 2018
Foto: Slávek Macek
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 1. 2019 15:30
Od snímků, kdy jsem čekal, až ze záběrů zmizí rušící lidé, jsem se postupně dostal až opačnému mantinelu: často čekám, kdy do záběru někdo vstoupí, říká fotograf Slávek Macek. Je dalším vítězem v pravidelné soutěži fotografické skupiny Street Report, se kterou rubrika Foto na Aktuálně.cz spolupracuje.

Slávek Macek je devětačtyřicetiletý amatérský fotograf, který se zaměřuje hlavně na street fotografii, architekturu a krajinu. V soutěži Street Reportu zvítězil v tématu "Ulice bez lidí".

Vítězný snímek soutěže nazvané Ulice bez lidí.
Vítězný snímek soutěže nazvané Ulice bez lidí. | Foto: Slávek Macek

"Snímek vznikl na odpočinkovém mole hostivařské přehrady, a přestože vypadá velmi staticky, koště postálo modelem jen pár sekund, než se ho zmocnily okolo si hrající děti," říká.

Fotografování se Slávek Macek věnuje od mládí. "Začínal jsem s kinofilmovou Prakticou MTL 5B, kterou jsem si kdysi pořídil za peníze vydělané na brigádách. Přestože je klapnutí zrcátka a zvuk závěrky velmi návykové, začátky s kinofilmem mne naučily přemýšlet nad každou fotkou před zmáčknutím spouště. Každý zbytečný snímek byl pro mě pěkně "drahý" a pomáhá mi to i v dnešním digitálním světě," vysvětluje.

Praha, 2018
Praha, 2018 | Foto: Slávek Macek

V poslední době se věnuje převážně street fotografii. "Od snímků, kdy jsem čekal, až ze záběrů zmizí rušící lidé, jsem se postupně dostal k opačnému mantinelu: často čekám, kdy někdo do záběru vstoupí. Líbí se mi drobné životní příběhy a emoce lidí, které na ulicích prožívají a třeba si je ani sami neuvědomují," popisuje fotograf.

Jak sám říká, má rád snímky běžných věcí a situací, které jsou všude kolem nás, všichni je můžeme vidět, ale přitom je nevidíme, vidět neumíme nebo si jich nevšímáme. "Ulici nevidím jako prostor, kde se odehrávají jen závažná dramata,  snažím se tam vidět a nacházet momenty, které vyvolají třeba drobný úsměv, které potěší a zaujmou svojí nevšedností, nenápadnou poetikou nebo nezvyklým pohledem," uvádí.

"Svůj fotografický vývoj vidím v tom, že mažu čím dál lepší fotky," říká pobaveně. Používá techniku od firmy Canon (konkrétně fullframový Canon 6D Mk II, menší Canon 50D a kompakt Canon Power Shot G16).

Snímky Slávka Macka najdete také zde:

Zonerama: www.zonerama.com/SlavekMacek/621654
Facebook: facebook.com/slavek.macek.9

Street Report je facebooková skupina, sdružující české i zahraniční fotografy, kteří se věnují pouliční fotografii. Rubrika Foto na Aktuálně.cz s touto skupinou dlouhodobě spolupracuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy