Fotozápisník: výstava sochaře Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu

Fotozápisník: výstava sochaře Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu
Výstava Alberta Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu (snímek Tomáše Helíska)
Výstava Alberta Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu (snímek Tomáše Helíska)
Výstava Alberta Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu (snímek Tomáše Helíska)
Výstava Alberta Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu (snímek Rostislava Kubánka)
Foto: Rostislav Kubánek
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 10. 2019 11:53
V pražském Veletržním paláci běží až do začátku prosince velká retrospektiva slavného sochaře a malíře Alberta Giacomettiho. Takto ji zaznamenali fotografové Rostislav Kubánek a Tomáš Helísek ze skupiny Street Report.

Street Report je fotografické uskupení, které se původně zformovalo na Facebooku a zaměřuje se na pouliční fotografii. Poměrně rychle ovšem přerostlo formát skupiny na sociálních sítích - členové se totiž scházejí i osobně. Jde tedy o jakousi kombinaci klasického fotoklubu, jak je známe z dřívějška, a moderní komunikace přes sociální sítě.

Rostislav Kubánek se zaměřuje především na minimalistickou fotografii, nedávno byly jeho práce k vidění v pražské X-Foto Gallery.

Olomoucký fotograf Tomáš Helísek se i přes svůj handicap (svět vidí z perspektivy vozíčkáře) snaží zachytit každodenní okamžiky, ale i věci, které se nemusí nikdy opakovat. Nejraději a nejčastěji fotí reportáže.

Shodou okolností oba pracují s fotoaparáty značky Fujifilm.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy