Fotozápisník: výstava sochaře Giacomettiho pohledem fotografů Street Reportu

Foto: Rostislav Kubánek
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 10. 2019 11:53
V pražském Veletržním paláci běží až do začátku prosince velká retrospektiva slavného sochaře a malíře Alberta Giacomettiho. Takto ji zaznamenali fotografové Rostislav Kubánek a Tomáš Helísek ze skupiny Street Report.

Street Report je fotografické uskupení, které se původně zformovalo na Facebooku a zaměřuje se na pouliční fotografii. Poměrně rychle ovšem přerostlo formát skupiny na sociálních sítích - členové se totiž scházejí i osobně. Jde tedy o jakousi kombinaci klasického fotoklubu, jak je známe z dřívějška, a moderní komunikace přes sociální sítě.

Rostislav Kubánek se zaměřuje především na minimalistickou fotografii, nedávno byly jeho práce k vidění v pražské X-Foto Gallery.

Olomoucký fotograf Tomáš Helísek se i přes svůj handicap (svět vidí z perspektivy vozíčkáře) snaží zachytit každodenní okamžiky, ale i věci, které se nemusí nikdy opakovat. Nejraději a nejčastěji fotí reportáže.

Shodou okolností oba pracují s fotoaparáty značky Fujifilm.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy