Tenkrát na Žižkově: Život Romů za socialismu objektivem Karla Cudlína

Tenkrát na Žižkově: Život Romů za socialismu objektivem Karla Cudlína
Karlu Cudlinovi se podařilo postupem času získat důvěru Romů.
Velkou část Cudlínova souboru tvoří fotografie, které autor pořídil v tradičních pavlačových domech.
Jeho fotografie ukazují i to, jak se město v osmdesátých letech měnilo.
V době, kdy mu bylo kolem 20 let, nafotografoval dokumentarista Karel Cudlín unikání soubor zachycující život Romů ve starých pavlačových domech na pražském Žižkově a zároveň odrážející proměnu této čtvrti. Nyní je bezmála třicet snímků vystaveno na Kostnickém náměstí a ještě zbývá pár dní, kdy je možné je vidět.
Foto: Karel Cudlín
Dan Poláček vot Dan Poláček, vot
20. 4. 2022 6:00
V době, kdy mu bylo kolem 20 let, nafotografoval dokumentarista Karel Cudlín soubor snímků zachycující život Romů ve starých pavlačových domech na pražském Žižkově. Bezmála 30 fotografií je nyní vystaveno na žižkovském Kostnickém náměstí a ještě zbývá pár dní, kdy je možné je vidět.

"Snímky vznikly mezi lety 1978 a 1984. Nebyl to žádný projekt, zajímalo mě, jak lidé v okolí, kde jsem sám bydlel, žijí. Začal jsem tam v ulicích fotit a tamní lidé mi postupně povolili navštívit svá obydlí," řekl fotograf Karel Cudlín agentuře ČTK.

Výstava s názvem Tenkrát na Žižkově začala u příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů a potrvá na pražském Kostnickém náměstí do pátku 22. dubna. Tento týden do pátku je tedy poslední možnost ji vidět. Pořádá ji galerie Phundrado vudar - Otevřené dveře. Cudlín podle jejích zástupců na snímcích "odhalil úplně obyčejný život a vytvořil neopakovatelný záznam atmosféry městské části, která se díky asanaci a velkému bourání změnila".

Jak fotograf uvedl pro Český rozhlas, snímky ze Žižkova, které doposud ještě nikdy nevystavoval jako samostatnou sérii, začaly vznikat téměř náhodou. "Jednou jsem šel po ulici a fotil nějaké děti. Z baráku vyběhla paní a já myslel, že mi jde vynadat. Ale ona řekla, ať jí nějaké fotografie přinesu ukázat. Za týden jsem je paní Žoltákové přinesl ukázat a tak to celé začalo," popsal Cudlín. Vyfotografovat pak chtěli i další lidé, začala vznikat přátelství. "Nabalovalo se to na sebe jako sněhová koule," řekl. 

Fotograf Karel Cudlín (*1960) byl přednedávnem oceněn Asociací profesionálních fotografů České republiky za dlouhodobý přínos fotografii. Zabývá se převážně dokumentární fotografií. V letech 1997-2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla. 

Pracoval v Mladém světě, Lidových novinách, Respektu a agentuře ČTA. V současné době je na volné noze. Je členem fotografického spolku 400 ASA, který v roce 2018 založil společně s Janem Dobrovským, Alžbětou Jungrovou, Antonínem Kratochvílem, Janem Mihaličkem, Tomkim Němcem a Martinem Wágnerem. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. 

 

Právě se děje

Další zprávy