Tak komunisté zbourali část pražského Žižkova. Strhli pavlačové domy i sochu anděla

Tak komunisté zbourali část pražského Žižkova. Strhli pavlačové domy i sochu anděla
Anděl v sutinách domu z předchozího snímku.
Bourání žižkovských pavlačových domů.
Konec starého Žižkova.
Žerotínova ulice. Na rohu domu je vidět socha anděla se šalmají. Další fotografie této budovy najdete v komentářích na Facebooku.
Foto: Karel Bucháček / Archiv Romana Bucháčka / www.facebook.com/karel.buchacek
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
9. 7. 2020 6:01
Fotograf Karel Bucháček zachytil na unikátních snímcích, jak komunisté zdemolovali v 80. letech starou část pražské čtvrti Žižkov. Snímky pocházejí z téměř zapomenutého a nebývale rozsáhlého souboru negativů, který zachycuje nejrůznější podoby Prahy a odhadem je v něm přes 70 tisíc snímků.

Podle těch, kdo jej znali, byl Karel Bucháček skromný, nenápadný muž, který s vášní fotograficky dokumentoval svou dobu. Narodil se v roce 1932 jako syn plukovníka prvorepublikové armády a zakladatele Vojenského vzduchoplaveckého výzkumného ústavu v Praze-Kbelích. Působil jako vědecký pracovník Československé akademie věd v Ústavu teoretické a aplikované mechaniky. Zemřel v roce 2008 a zůstal po něm obsáhlý neprobádaný archiv sedmdesáti tisíc snímků, z něhož je aktuálně zpracována pouze zhruba čtvrtina.

"Tvorba tohoto pražského rodáka se skládala především z dokumentární černobílé  fotografie, ústředním motivem snímků je povětšinou město a jeho obyvatelé. Snažil se nepořizovat jen jednotlivé snímky, ale vytvářel ucelené soubory," uvádí fotografův synovec Roman Bucháček, který v současné době zpracovává a digitalizuje archiv negativů společně s fotografem Martinem Wágnerem. 

Zdigitalizované snímky postupně zveřejňují na Facebooku a jejich cílem je vydat fotografickou knihu, která by představila tvorbu Karla Bucháčka.

Podle Romana Bucháčka jeho strýc kromě dokumentárních a často poetických snímků fotografoval i krajinu a téměř všechny významné kulturní a politické události, včetně srpnové okupace v roce 1968 nebo revolučního dění v roce 1989.

"Jeho intenzivní fotografování bylo v protikladu s minimální potřebou svoji tvorbu veřejně prezentovat. S mnoha zaznamenanými politickými tématy se nechlubil ani svým nejbližším. Nejspíše to souviselo s obavou a prožitými vzpomínkami na rok 1948, kdy byla celá rodina hrubě perzekvována komunistickým režimem," domnívá se Roman Bucháček.

Jednou z mála výjimek, kde fotograf prezentoval svou tvorbu, byla skupina Město, ve které působil společně se svými přáteli Pavlem Březinou, Františkem Dostálem, Josefem Husákem, Mílou Kolářem, Pavlem Moudrým, Pavlem Procházkou a Josefem Zinkem. 

Na stránkách Aktuálně.cz se můžete seznámit s částí tvorby fotografa Karla Bucháčka, která dokumentuje likvidaci starého Žižkova v osmdesátých letech dvacátého století. U řady z nich už není jasné, které konkrétní místo Žižkova zachycují. Pokud některé z nich poznáte, můžete s jejich zařazením pomoci správcům fotografova archivu. Kontaktovat je můžete prostřednictvím facebookových stránek.

Kde lze najít fotografie Karla Bucháčka

Facebook: facebook.com/karel.buchacek/
Webová stránka: www.karelbuchacek.cz/

Článek vznikl s využitím textu, který najdete na facebookové stránce fotografa Karla Bucháčka. Snímky zveřejňujeme s laskavým svolením správců jeho archivu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy