Tak komunisté zbourali část pražského Žižkova. Strhli pavlačové domy i sochu anděla

Tak komunisté zbourali část pražského Žižkova. Strhli pavlačové domy i sochu anděla
Anděl v sutinách domu z předchozího snímku.
Bourání žižkovských pavlačových domů.
Konec starého Žižkova.
Žerotínova ulice. Na rohu domu je vidět socha anděla se šalmají. Další fotografie této budovy najdete v komentářích na Facebooku.
Foto: Karel Bucháček / Archiv Romana Bucháčka / www.facebook.com/karel.buchacek
Fotograf Karel Bucháček zachytil na unikátních snímcích, jak komunisté zdemolovali v 80. letech starou část pražské čtvrti Žižkov. Snímky pocházejí z téměř zapomenutého a nebývale rozsáhlého souboru negativů, který zachycuje nejrůznější podoby Prahy a odhadem je v něm přes 70 tisíc snímků.

Podle těch, kdo jej znali, byl Karel Bucháček skromný, nenápadný muž, který s vášní fotograficky dokumentoval svou dobu. Narodil se v roce 1932 jako syn plukovníka prvorepublikové armády a zakladatele Vojenského vzduchoplaveckého výzkumného ústavu v Praze-Kbelích. Působil jako vědecký pracovník Československé akademie věd v Ústavu teoretické a aplikované mechaniky. Zemřel v roce 2008 a zůstal po něm obsáhlý neprobádaný archiv sedmdesáti tisíc snímků, z něhož je aktuálně zpracována pouze zhruba čtvrtina.

"Tvorba tohoto pražského rodáka se skládala především z dokumentární černobílé  fotografie, ústředním motivem snímků je povětšinou město a jeho obyvatelé. Snažil se nepořizovat jen jednotlivé snímky, ale vytvářel ucelené soubory," uvádí fotografův synovec Roman Bucháček, který v současné době zpracovává a digitalizuje archiv negativů společně s fotografem Martinem Wágnerem. 

Zdigitalizované snímky postupně zveřejňují na Facebooku a jejich cílem je vydat fotografickou knihu, která by představila tvorbu Karla Bucháčka.

Podle Romana Bucháčka jeho strýc kromě dokumentárních a často poetických snímků fotografoval i krajinu a téměř všechny významné kulturní a politické události, včetně srpnové okupace v roce 1968 nebo revolučního dění v roce 1989.

"Jeho intenzivní fotografování bylo v protikladu s minimální potřebou svoji tvorbu veřejně prezentovat. S mnoha zaznamenanými politickými tématy se nechlubil ani svým nejbližším. Nejspíše to souviselo s obavou a prožitými vzpomínkami na rok 1948, kdy byla celá rodina hrubě perzekvována komunistickým režimem," domnívá se Roman Bucháček.

Jednou z mála výjimek, kde fotograf prezentoval svou tvorbu, byla skupina Město, ve které působil společně se svými přáteli Pavlem Březinou, Františkem Dostálem, Josefem Husákem, Mílou Kolářem, Pavlem Moudrým, Pavlem Procházkou a Josefem Zinkem. 

Na stránkách Aktuálně.cz se můžete seznámit s částí tvorby fotografa Karla Bucháčka, která dokumentuje likvidaci starého Žižkova v osmdesátých letech dvacátého století. U řady z nich už není jasné, které konkrétní místo Žižkova zachycují. Pokud některé z nich poznáte, můžete s jejich zařazením pomoci správcům fotografova archivu. Kontaktovat je můžete prostřednictvím facebookových stránek.

Kde lze najít fotografie Karla Bucháčka

Facebook: facebook.com/karel.buchacek/
Webová stránka: www.karelbuchacek.cz/

Článek vznikl s využitím textu, který najdete na facebookové stránce fotografa Karla Bucháčka. Snímky zveřejňujeme s laskavým svolením správců jeho archivu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy