Tak komunisté zbourali část pražského Žižkova. Strhli pavlačové domy i sochu anděla

Tak komunisté zbourali část pražského Žižkova. Strhli pavlačové domy i sochu anděla
Anděl v sutinách domu z předchozího snímku.
Bourání žižkovských pavlačových domů.
Konec starého Žižkova.
Žerotínova ulice. Na rohu domu je vidět socha anděla se šalmají. Další fotografie této budovy najdete v komentářích na Facebooku.
Foto: Karel Bucháček / Archiv Romana Bucháčka / www.facebook.com/karel.buchacek
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
9. 7. 2020 6:01
Fotograf Karel Bucháček zachytil na unikátních snímcích, jak komunisté zdemolovali v 80. letech starou část pražské čtvrti Žižkov. Snímky pocházejí z téměř zapomenutého a nebývale rozsáhlého souboru negativů, který zachycuje nejrůznější podoby Prahy a odhadem je v něm přes 70 tisíc snímků.

Podle těch, kdo jej znali, byl Karel Bucháček skromný, nenápadný muž, který s vášní fotograficky dokumentoval svou dobu. Narodil se v roce 1932 jako syn plukovníka prvorepublikové armády a zakladatele Vojenského vzduchoplaveckého výzkumného ústavu v Praze-Kbelích. Působil jako vědecký pracovník Československé akademie věd v Ústavu teoretické a aplikované mechaniky. Zemřel v roce 2008 a zůstal po něm obsáhlý neprobádaný archiv sedmdesáti tisíc snímků, z něhož je aktuálně zpracována pouze zhruba čtvrtina.

"Tvorba tohoto pražského rodáka se skládala především z dokumentární černobílé  fotografie, ústředním motivem snímků je povětšinou město a jeho obyvatelé. Snažil se nepořizovat jen jednotlivé snímky, ale vytvářel ucelené soubory," uvádí fotografův synovec Roman Bucháček, který v současné době zpracovává a digitalizuje archiv negativů společně s fotografem Martinem Wágnerem. 

Zdigitalizované snímky postupně zveřejňují na Facebooku a jejich cílem je vydat fotografickou knihu, která by představila tvorbu Karla Bucháčka.

Podle Romana Bucháčka jeho strýc kromě dokumentárních a často poetických snímků fotografoval i krajinu a téměř všechny významné kulturní a politické události, včetně srpnové okupace v roce 1968 nebo revolučního dění v roce 1989.

"Jeho intenzivní fotografování bylo v protikladu s minimální potřebou svoji tvorbu veřejně prezentovat. S mnoha zaznamenanými politickými tématy se nechlubil ani svým nejbližším. Nejspíše to souviselo s obavou a prožitými vzpomínkami na rok 1948, kdy byla celá rodina hrubě perzekvována komunistickým režimem," domnívá se Roman Bucháček.

Jednou z mála výjimek, kde fotograf prezentoval svou tvorbu, byla skupina Město, ve které působil společně se svými přáteli Pavlem Březinou, Františkem Dostálem, Josefem Husákem, Mílou Kolářem, Pavlem Moudrým, Pavlem Procházkou a Josefem Zinkem. 

Na stránkách Aktuálně.cz se můžete seznámit s částí tvorby fotografa Karla Bucháčka, která dokumentuje likvidaci starého Žižkova v osmdesátých letech dvacátého století. U řady z nich už není jasné, které konkrétní místo Žižkova zachycují. Pokud některé z nich poznáte, můžete s jejich zařazením pomoci správcům fotografova archivu. Kontaktovat je můžete prostřednictvím facebookových stránek.

Kde lze najít fotografie Karla Bucháčka

Facebook: facebook.com/karel.buchacek/
Webová stránka: www.karelbuchacek.cz/

Článek vznikl s využitím textu, který najdete na facebookové stránce fotografa Karla Bucháčka. Snímky zveřejňujeme s laskavým svolením správců jeho archivu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy