Zoufale krásné severní Čechy. Fotograf Ibrahimovič je zaznamenává přes třicet let

Zoufale krásné severní Čechy. Fotograf Ibrahimovič je zaznamenává přes třicet let
Počerady, 1993. Elektrárna Počerady byla na přelomu 60. a 70. let vystavěna u menšího povrchového lomu Třískolupy. Protože se v její blízkosti neotevřel další uhelný důl, pracuje od 80. let jaksi mimoděk obklopena nejúrodnější černozemí uprostřed zemědělské oblasti mezi městy Most a Louny.
Libkovice, 1993. "Můj soubor fotografií zobrazuje v té době ojedinělé odhodlání jednotlivých občanů bránit svůj dřívější majetek a detailně se věnuje rodákovi z Libkovic, horníkovi Karlu Krejčímu, jenž byl ze svého původního domu soudně vystěhován 21. října 1994," píše Ibrahimovič. I u ostatních fotografií vycházejí popisky z jeho slov.
Mrzlice, 2002. V roce 2003 se i nejstarší Jan Rajter se ženou definitivně přestěhovali do Moravěvsi. O tři roky později přistoupila po vyčerpávajících právních bojích rodina sedláků na nabídku smíru a spravedlivé finanční odškodnění. Právě tento Ibrahimovičův snímek zvítězil v roce 2003 v soutěži Czech Press Photo.
Počerady, 1992. Původně malebná zemědělská krajina mezi Krušnými horami a Českým středohořím je od 40. let 20. století rozrytá hnědouhelnými velkolomy a zastavěná elektrárnami, teplárnami a chemickými provozy.
Foto: Ibra Ibrahimovič / Ukázka z fotografické knihy „STŘEPY SEVERNÍCH ČECH (Spoušť 003)“ vydané v rámci knižní edice sešitů „Spoušť“ časopisu FOTO v roce 2022
Dan Poláček vot Dan Poláček, vot
19. 4. 2022 11:32
Ibra Ibrahimovič fotografuje severní Čechy od roku 1986 a dokumentuje nejen proměny industriální krajiny, ale také osudy lidí, které poznamenala těžba uhlí. Jeho snímky nyní vyšly ve fotografické edici Spoušť pod názvem Střepy severních Čech. Podívejte se jeho očima na kraj uhelných jam, rypadel a obcí, které mizely z povrchu zemského kvůli těžbě.

"Na strojní průmyslovku do Mostu jsem jako kluk dojížděl tramvají kolem uhelného lomu Ležáky. To, že na okraji jeho jámy zaniklo historické město, jsem na začátku osmdesátých let let vnímal jako něco obvyklého, dělo se to v mém okolí normálně," říká fotograf Ibra Ibrahimovič.

"Bouralo se a těžilo uhlí. I můj otec byl hrdý na to, že je horník," dodává. Až po vojně a sametové revoluci získal odstup a uvědomil si, že to, co se odehrávalo v jeho okolí, není zdaleka běžné a normální. "A tak jsem začal tento svět poněkud pokřivených hodnot fotograficky dokumentovat," vysvětluje. Rozsáhlému obrazovému svědectví o "zoufale krásné" krajině severních Čech a o osudech jejích obyvatel od té doby věnuje veškerou svou energii. 

Ibra Ibrahimovič (1967) je rodákem z Meziboří a počátky jeho fotografování severozápadních Čech spadají do roku 1986. Začínal v Litvínově sérií Děti z vedlejší ulice, která zachycuje život tamní romské komunity. K velmi známým patří také jeho soubor z roku 1993, jenž odráží snahu o záchranu obce Libkovice před bouráním kvůli plánované, ale vlastně neuskutečněné těžbě uhlí. Kromě toho fotograf také dokumentoval zajímavé momenty při stávce horníků na dole Kohinoor, likvidaci rypadla KU 800 v Chabařovicích nebo nepokoje v Matiční ulici v Ústí nad Labem. V roce 2003 se jeho snímek sedláka Rajtera a chlapce Vašíka stal fotografií roku na soutěži Czech Press Photo.

Publikace Střepy severních Čech, která vyšla jako třetí svazek v řadě nazvané Spoušť, obsahuje 97 převážně černobílých fotografií. Svazek je první monografií, jež se cíleně dotýká většiny témat z Ibrahimovičovy dokumentární tvorby. 

O knize:

Ibra Ibrahimovič: Střepy severních Čech. Třetí svazek edice fotografických sešitů Spoušť. Fotografie: Ibra Ibrahimovič. Text: Tomáš Hliva, Ibra Ibrahimovič. Formát 16,7 × 20,5 cm. 244 stran, otevřené šití, pevná vazba. Limitovaná edice 667 číslovaných kusů. Sazba česky a anglicky. Více informací a možnost zakoupit knihu na stránkách vydavatele: (www.mushroomonthewalk.com) nebo na webu Ibry Ibrahimoviče (www.ibraphoto.net).

Práci Ibry Ibrahimoviče můžete sledovat také na Facebooku (www.facebook.com/ibra.cz).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Volejbalisté v Evropské lize zdolali Belgii, jako jediní ve skupině jen vítězí

Čeští volejbalisté ve druhém kole Evropské ligy zvítězili v Kutné Hoře nad Belgií jednoznačně 3:0 na sety a jsou jediným neporaženým týmem ve skupině C. Zkomplikovali si závěr úvodní sady, kterou přesto vyhráli 26:24, ale v další dvou setech už dovolili soupeři jen 16 a 12 bodů. S plným bodovým ziskem vedou skupinu a udělali významný krok k postupu do Final Four.

Nejproduktivnějším hráčem českého výběru byl sedmnáctibodový univerzál Indra. Zdatně mu sekundoval smečař Jan Galabov, který zapsal 15 bodů.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu večer v Lotyšsku, které po úvodní porážce s Belgií nestačilo dnes doma ani na Estonsko a podlehlo 2:3.

před 29 minutami

Hindley se v předposlední etapě Gira oblékl do růžového, Hirt zůstal šestý

Australský cyklista Jai Hindley v horské předposlední etapě Gira d'Italia vysvlékl z růžového trikotu lídra Ekvádorce Richarda Carapaze a před nedělní závěrečnou časovkou má v čele náskok 1:25 minuty. Jan Hirt dokončil 20. etapu o délce 168 km čtrnáctý a zůstal průběžně šestý. Z vítězství se po úniku radoval domácí Ital Alessandro Covi.

Šestadvacetiletý Hindley setřásl Carapaze za pomoci kolegy z týmu Bora-Hansgrohe Lennarda Kämny zhruba dva kilometry před cílem v náročném stoupání na Passo di Fedaia. Vítěz Gira 2019 a olympijský vítěz z Tokia Carapaz, jenž měl v průběžném vedení jen třísekundový náskok, na útok australského soupeře nedokázal zareagovat a ztratil půldruhé minuty.

Hirt ve stoupání na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu dlouho jel s nejlepšími a neudržel se jich až při závěrečném zrychlení. Do cíle dorazil půlminuty za Carapazem a za sebou nechal průběžně čtvrtého Vincenza Nibaliho z Itálie i pátého Pella Bilbaa. Na Španěla před časovkou ve Veroně ztrácí 12 sekund.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (Belluno - Marmolada, 167 km):

1. Covi (It./SAE Team Emirates) 4:46:34, 2. Novak (Slovin./Bahrajn Victorious) -32 3. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -37, 4. Pedrero (Šp./Movistar) -1:36 5. Arensman (Niz./DSM) -1:50, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -2:30, 7. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -3:04, 8. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost), 9. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) oba -3:19, 10. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe) -3:39, …14. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -4:25.

Průběžné pořadí:

1. Hindley 86:07:19, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -1:25, 3. Landa -1:51, 4. Nibali (It./Astana) -7:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -8:55, 6. Hirt -9:07, 7. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -11:18, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -16:04, 9. López (Šp./Trek-Segafredo) -17:29, 10. Carthy -17:56.

Zdroj: ČTK
Další zprávy