Žít ještě minutu, hodinu, možná i den. Vzpomínky skauta, který přežil Osvětim

Žít ještě minutu, hodinu, možná i den. Vzpomínky skauta, který přežil Osvětim
Skaut vysvětluje, že v době, kdy byl v Osvětimi, už se stavěl tábor B3 určený k vyhlazení Čechů.
Fotografická a literárně-dokumentární kniha fotografa Libora Fojtíka, jejíž křest se odehraje 7. dubna, přibližuje osobnost a životní peripetie Felixe Kolmera, skauta, vězně z Terezína, Osvětimi a Friedlandu i odborníka na akustiku. Fojtík jej, stejně jako jeho prostředí a aktivity, fotografoval v uplynulých pěti letech.
Na projevy antisemitismu narazil už jako chlapec, při skautingu s kamarády. "Oni totiž leccos slýchali doma i od známých a papouškovali to dál, přestože tím nejspíš nemysleli nic zlého přímo proti mně. Pak přišla válka a oni antisemity být přestali. Stali se z nás nejlepší přátelé," popisuje Kolmer. (Všechny citace pod fotografiemi pocházejí z knihy Felix Kolmer - Slib.)
Brzy po příjezdu začal osvětimský doktor Josef Mengele rozřazovat lidi z transportu a Felix Kolmer okamžitě pochopil, že život části z nich je u konce.
Foto: Libor Fojtík
Libor Fojtík vot dap Libor Fojtík, vot, dap
6. 4. 2022 6:00
Skaut Felix Kolmer skončil v roce 1941 s dalšími mladými Židy v Terezíně, pak ho přesunuli do koncentračního tábora v Osvětimi. Všechny hrůzy a útrapy přežil, a dokonce se po válce setkal se svou ženou, kterou si v Terezíně vzal. Jeho životní osudy vypráví nová fotografická kniha se snímky Libora Fojtíka.

"Zprvu jsem vůbec nevěděl, co Auschwitz je," vzpomíná Felix Kolmer na to, když dorazil do koncentračního tábora v Osvětimi. "Když nás vyhnali z vagonů, viděl jsem kolem sebe štráfaté vězně a za dráty vychrtlé lidi. Jeden z vězňů na rampě, takzvaný kanaďan, který měl za úkol vyndávat z vagonů zavazadla a třídit, co v nich bylo, ke mně přistoupil a řekl: Jsi v táboře, z kterého se nedá dostat. Jde to jedině - a ukázal na komín, ze kterého šlehaly plameny. To jsem také zprvu nechápal. Začal jsem mu rozumět až po selekci, kterou onoho dne prováděl doktor Mengele," popisuje Kolmer v knize, jejíž křest je naplánován na 7. dubna.

"V táboře jsme měli jedinou myšlenku: abychom přežili příští minutu, příští hodinu, možná další den. A snad, při velkém štěstí, i týden. Ale dál jsme myslet nemohli," vzpomíná muž, který koncentrační tábory přežil, po návratu do Prahy vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT a stal se mezinárodně uznávaným expertem na akustiku. Vydal na 200 odborných publikací a knih, přednášel na univerzitách po celém světě, učil na pražské FAMU a po celý život zůstal skautem. 

Podobných velmi silných vzpomínek je v knize mnoho. Libor Fojtík, jehož práci znají čtenáři Aktuálně.cz například díky fotografiím českých trampů, dokumentoval život a osudy Felixe Kolmera v uplynulých pěti letech. Redaktorka týdeníku Respekt Kateřina Mázdrová s Kolmerem pořídila rozhovory, které pro text knihy využila Zuzana Válková. Michaela Rozov zase oslovila jeho přátele a spolupracovníky. Vznikla tak kniha, kterou vydalo nakladatelství PositiF Tomáše Pospěcha a Český osvětimský výbor.

O knize:

Obálka knihy Felix Kolmer, Slib, kterou vydalo nakladatelství PositiF
Obálka knihy Felix Kolmer, Slib, kterou vydalo nakladatelství PositiF | Foto: Nakladatelství PositiF

Libor Fojtík: Felix Kolmer, Slib.
Fotografie - Libor Fojtík. Texty -  Kateřina Mázdrová, Zuzana Válková, Michaela Rozov. Obrazový editor - Tomáš Pospěch. Grafický design - Milan Nedvěd.
Formát: 225 x 285 mm, 56 stran + 48 stran přílohy, 59 barevných fotografií. Švýcarská vazba v pevných deskách. Cena: 390 Kč v e-shopu www.positif.cz, 480 Kč v knihkupectvích. Vydalo Nakladatelství Tomáš Pospěch/PositiF a Český osvětimský výbor, z.s. Praha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Teploty poprvé pokořily tropickou třicítku, na jihu Moravy bylo přes 31 stupňů

Česko dnes zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Blížící se studená fronta ale vedra posledních dní ukončí a v nejbližší době se tropické teploty nečekají.

Loni meteorologové zaznamenali první tropický den o deset dní dní dříve, 10. května, předloni zase až 13. června a třeba v roce 2018 už 3. května.

Nejčastěji dnes padaly teplotní rekordy z 20. května roku 1979. Je to příklad Kuchařovic nebo Českých Budějovicích, kde bylo 30,8 stupně Celsia, zatímco maximum před 43 lety mělo hodnotu 29,2 stupně Celsia. V Havlíčkově Brodě sice teplota zůstala pod tropickou třicítkou, přesto tam překonali teplotní rekord z roku 1924. Meteorologové tam naměřili 29,4 stupně Celsia, o stupeň víc než před 98 lety.

V Plzeňském kraji bylo odpoledne nejtepleji v Plzni - Bolevci. Přístroje tam ukázaly 30,9 stupně Celsia, což je o jednu desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord stanice z roku 1979, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na dalších stanicích západních Čech se teploty přes hranici 30 stupňů nedostaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy