Dávné Norsko na fotkách: Fjordy, ledovce a tajemství tragické Andréeho expedice

Dávné Norsko na fotkách: Fjordy, ledovce a tajemství tragické Andréeho expedice
Loď poblíž města Svolvær na Lofotském souostroví.
Rodina Laponců.
Jedna z historických budov v Norském lidovém muzeu, které leží poblíž Osla na poloostrově Bygdøy.
Ledové kry v oblasti souostroví Špicberky.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
27. 8. 2021 6:30
Unikátní barevné fotografie Norska pořízené v mezi lety 1890 až 1900 ukazují přírodní krásy této severské země, ale i základnu expedice polárníka Salomona Augusta Andréeho na Špicberkách. Snažil se v roce 1897 ve vodíkem plněném balonu doletět na severní pól, ale ztroskotal. I o jeho osudu se dočtete v této fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy