Unikátní staré fotky: Colorado v době zlaté horečky u Cripple Creeku

Unikátní staré fotky: Colorado v době zlaté horečky u Cripple Creeku
Hora Svatého kříže (Mount of the Holy Cross) je jedním z nejvyšších vrcholů severní části pohoří Sawatch Range ve Skalnatých horách. Leží na západě Colorada a byla pojmenována podle výrazného sněhového pole ve tvaru kříže v severovýchodní části svahu. Byl to oblíbený námět pro malíře i fotografy.
Byla to doba, kdy do Colorada mířily tisíce nových osadníků a zlatokopů - lákalo je to ke Cripple Creeku. Zde je zachycen krámek prodejce bot. (Místo není blíže upřesněno, 1898-1905).
Po zlaté horečce, která zasáhla americké Colorado v roce 1859, přišla o třicet let později druhá vlna honby za bohatstvím. Zatímco první proud zlatokopů mířil do okolí hory Pike's Peak, ten druhý směřoval ke Cripple Creeku. Unikátní snímky v této fotogalerii byly pořízeny právě v době druhé vlny, spadající do let 1890-1910. Pojďte se podívat do drsně krásné krajiny kovbojů, osadníků a zlatokopů. Tento snímek zachycuje práci tamních kovbojů.
Západ slunce při pohledu od zlatokopeckého města Cripple Creek.
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 26. 6. 2021 18:48
Po zlaté horečce, která zasáhla americké Colorado v roce 1859, přišla o třicet let později druhá vlna honby za bohatstvím. Zatímco první proud zlatokopů mířil do okolí hory Pike's Peak, ten druhý směřoval ke Cripple Creeku. Unikátní snímky v této fotogalerii byly pořízeny právě v době druhé vlny, spadající do let 1890-1910. Pojďte se podívat do drsně krásné krajiny kovbojů, osadníků a zlatokopů.

Po odeznění první zlatokopecké horečky z devětapadesátého roku (kolem hory Pike's Peak) se v Coloradu stalo na čas hitem stříbro. To bylo na jeho území nalezeno už kolem roku 1860. Honba za stříbrem byla do značné míry poháněna rozsáhlými nákupy tohoto kovu americkou vládou, které schválil Kongres v roce 1878. Těžební boom trval až do 90. let 19. století a přispěl k tomu, že v horských oblastech Colorada přibývali noví obyvatelé a rostlo i bohatství celého kraje. V roce 1893 ovšem poptávka zeslábla v souvislosti s výrazným propadem cen stříbra. 

Jenže právě v té době už zase naplno propukla nová vlna zlaté horečky, která se do Colorada vrátila v roce 1890. Všechno odstartoval 20. října 1890 Robert Miller "Bob" Womack, který poblíž Cripple Creeku objevil rudu bohatou na zlato. Za tři roky se pak populace tohoto městečka zvýšila z 500 lidí na deset tisíc. 

"Během let 1890 až 1910 tisíce hledačů zaplavily okolí, ze kterého se stal  největší zlatokopecký tábor na světě," píše se na webu Visit Colorado Springs. Podle údajů uvedených v článku se v té době v okolí Cripple Creeku vytěžilo zlato za 11,2 miliardy dolarů (v přepočtu na dnešní hodnotu dolaru). I když se to zdá být neuvěřitelně paradoxní, Womack zemřel zcela bez peněz 10. srpna 1909.

Na přelomu 19. a 20. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i velice zajímavé barevné snímky. Jednalo se například právě o techniku nazývanou fotochrom, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. Právě tak vznikly i snímky v naší fotogalerii.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada záběrů, které zachycují mnohé světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy