Zuzana Hronová
22. 12. 2018 19:19
Tihle lidé se většinou mají dobře a nic jim neschází, dost možná by už v životě nemuseli nic řešit a jen si užívat. Jenže skutečnost, že se mají dobře, je pro ně impulsem, aby zlepšili život i druhým, kteří takové štěstí neměli. Starají se o lidi nemocné, opuštěné či bez domova, probouzejí svůj region. Pomáhat jim přijde samozřejmé a nedělají to nárazově, ale zkrátka pořád. Většina těchto osobností získala prestižní ocenění Via Bona pro mimořádné filantropy. Podívejte se na 10 nejzajímavějších příběhů pomoci.
Milan Dzuriak: Já už si svůj sen nesplním. Tak k tomu aspoň pomůžu jiným
Dvaadvacetiletý filantrop Milan Dzuriak býval špičkový atlet, v devatenácti letech se ale dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou Bechtěrevovou nemocí, při níž dochází k postupnému tuhnutí páteře. Přesto se vydává na charitativní Cesty proti bolesti a vybírá peníze na děti, které jsou na tom ještě hůře než on.
Kvůli dalším charitativním sbírkám přejel na kole Alpy či objel republiku, ačkoliv ho doktoři varovali, že si tím nenávratně ničí zdraví. Ve své extrémní formě pomoci ale přestat nehodlá.
Svou filantropickou vášní nakazil tisíce lidí a probudit severočeský Jirkov, jenž se do té doby dostal do médií leda v článcích o sociálně slabých lokalitách. V roce 2017 založil kvůli snazšímu financování pomoci Nadační fond Cesta proti bolesti. "Mým snem byla olympiáda. To už se mi nikdy nesplní, tak jsem se rozhodl aspoň plnit sny jiným lidem," vysvětloval před časem Milan Dzuriak motivy svého počínání v reportáži Aktuálně.cz