Tihle Češi konají dobro nejen na Vánoce. Deset příběhů dobročinnosti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2018 19:19
Tihle lidé se většinou mají dobře a nic jim neschází, dost možná by už v životě nemuseli nic řešit a jen si užívat. Jenže skutečnost, že se mají dobře, je pro ně impulsem, aby zlepšili život i druhým, kteří takové štěstí neměli. Starají se o lidi nemocné, opuštěné či bez domova, probouzejí svůj region. Pomáhat jim přijde samozřejmé a nedělají to nárazově, ale zkrátka pořád. Většina těchto osobností získala prestižní ocenění Via Bona pro mimořádné filantropy. Podívejte se na 10 nejzajímavějších příběhů pomoci.
Foto: Český rozhlas/Khalil Baalbaki

Olga Štrejbarová: Senioři nedostali roky jakýkoliv dárek

Na podzim 2016 si reportérka z Českého rozhlasu Jihlava Olga Štrejbarová během práce na reportáži uvědomila, že v domovech pro seniory žije mnoho opuštěných lidí, kteří třeba už roky nedostali žádný dárek. Oslovila proto domovy na Vysočině s nabídkou spolupráce.

Jako první reagovala Třebíč, pak Ždírec, a když ostatní viděli, že projekt má úspěch, začali se přidávat a tvořit seznam přání svých klientů. Vzápětí založila facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata, kde si lidé mohli vybrat konkrétní přání v podobě věcného daru nebo zážitku, rezervovat si jej a posléze ho "svému" seniorovi splnit. První seznam byl rozebrán během dvou hodin a všechny dárky z dalších seznamů se rezervovaly rychleji a rychleji.

Na Olgu se prostřednictvím Facebooku postupně obraceli lidé z celé republiky. Někdy nezůstalo jen u jednorázové pomoci, ale zapojení přerostlo v osobní návštěvu, ve vytvoření vztahu mezi "vnoučaty" a seniory. Z Ježíškových vnoučat se v roce 2017 stal mediálně velmi známý a celorepublikový projekt Českého rozhlasu, masový zájem o něj pokračuje i letos.

Ježíškova vnoučata splnila do 19. prosince 17 065 přání, na dalších 3659 se pracovalo. Na začátku toho všeho však byla jedna žena s minimem prostředků ale s maximem energie - Olga Štrejbarová.

 

Právě se děje

Další zprávy