charita

Pražské galerie vydražily umění na pomoc Ukrajině, částka se rovná téměř deseti kamionům humanitární pomoci

Aukce současného umění na pomoc Ukrajině, kterou pořádaly pražské Bold Gallery, Trafo Gallery, Chemistry Gallery a Centrum současného umění Dox, vynesla přibližně 7,5 milionu korun. Veškerý výtěžek z dražby děl 134 umělců půjde na sbírku SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Podle ní by částka měla stačit na téměř deset kamionů humanitární pomoci.

Aukce začala v uplynulých dnech online, čtyřicítku vybraných děl pak tuto sobotu odpoledne v Doxu vydražili licitátor Milan Dospěl a herečka Hana Vagnerová. "Umění má mnoho pozitivních funkcí. Tentokrát spojilo nejen nás galeristy a velkou skupinu umělců, ale doufáme i naše společné podporovatele. Díky tomu přispějeme Ukrajině tím, co umíme nejlépe. S obdivem k tomu něco dokázat, a ne něco ničit," říká za pořadatele Blanka Čermáková z Trafo Gallery.

Zdroj: ČTK

Kalábův obraz byl vydražen za 850 tisíc korun, dostanou je neziskovky

Za 850 tisíc korun byl vydražen obraz nazvaný Virus 0420 (anticovid) od Jana Kalába. On-line charitativní aukci uspořádaly Galerie Kodl a pražská Trafo Gallery, kde je dílo momentálně vystavené. Vyvolávací cena činila jednu korunu. Výtěžek získá pět neziskových organizací včetně Pečovatelského centra Praha 7, Aliance pro individualizovanou podporu nebo Projektu šance. "Jsem šťastný, že finální částka došplhala tak vysoko a i po rozdělení prodejní ceny na pět rovných dílů se bude jednat o významnou pomoc pro všechny vybrané neziskovky," říká Kaláb.

Pokračovat