Kluk z Jirkova má neléčitelnou nemoc. Cyklojízdou po Alpách vybírá peníze na děti a ničí si zdraví

6. 7. 2017 8:01
Dvaadvacetiletý filantrop Milan Dzuriak trpí nevyléčitelnou Bechtěrevovou nemocí, při níž dochází k postupnému tuhnutí páteře. Přesto se vydává na charitativní Cesty proti bolesti a vybírá peníze na děti, které jsou na tom ještě hůře než on. V roce 2016 se stal Filantropem roku, o rok později Filantropem dvacetiletí. Nyní zdolává na kole Alpy a rozjíždí další sbírku, ačkoliv ho doktoři varovali. "Bylo mi oznámeno, že za poslední rok se můj stav velice zhoršil a že nálezy na kyčlích a páteři jsou již hraniční a stále se zhoršují," říká Milan.
Milan Dzuriak se svými bratry a tatínkem u Predjamského hradu, největšího hradu vytesaného ve skále.
Milan Dzuriak se svými bratry a tatínkem u Predjamského hradu, největšího hradu vytesaného ve skále. | Foto: Archiv Milana Dzuriaka

Milan Dzuriak z Jirkova byl rychle stoupající hvězdou evropské atletiky. Dříve než se jeho jméno stačilo dostat do povědomí atletických fanoušků a posléze i širší veřejnosti, zasáhla do tohoto příběhu vážná choroba.

Po vrozené vadě kyčlí mu lékaři diagnostikovali i neléčitelnou Bechtěrevovu nemoc, která má na svědomí postupné tuhnutí páteře, pacient nakonec končívá na vozíku. S vrcholovým sportem byl konec, přesto jsou Milana plné noviny.

Dvaadvacetiletý mladík se dokázal sebrat ze dna a napřít své síly jiným směrem než ke skoku do výšky. Začal pomáhat dětem, které jsou na tom ještě hůře než on - nemobilním, slepým či s kombinovaným postižením.

Veřejnost dostal především způsob, jakým to udělal - peníze vybírá během akcí s názvem Cesta proti bolesti. Vydává se na náročná putování na kole či pěšky, čímž si vědomě zhoršuje svůj zdravotní stav.

Dle jeho slov je to právě spolehlivý způsob, jak vybrat co nejvíce peněz - lidi zaujme "magor", co si huntuje zdraví, aby přilepšil jiným. Jeho cesty pak sledují a sdílejí na Facebooku a okruh přispěvatelů roste. Nejinak je tomu i poslední červnový týden, kdy se Milan vydal za svou další extrémní výzvou. Do Alp.

Na svou třetí charitativní cestu vyrazil v neděli 25. června opět z rodného Jirkova, kam se s ním večer přišli rozloučit jeho fanoušci. Tentokrát nevyjel rovnou na kole, ale dopravil se autem do slovinského města Šentjur, které se den předtím oficiálně stalo partnerským městem Jirkova. Na cestě ho navíc doprovázejí jeho dva bráchové-dvojčata a tatínek.

"Měsíc před cestou jsem absolvoval další pravidelnou kontrolu u své doktorky v Praze a bylo mi oznámeno, že za poslední rok se můj stav velice zhoršil a že nálezy na kyčlích a páteři jsou již hraniční a stále se zhoršují, což má za následek velké bolesti a ztuhlost. Proto s námi letos jede doprovodné vozidlo, které je symbol poslední záchrany, kdybych se během cesty začal rozpadat," vysvětluje s černým humorem sobě vlastním Milan.

Doprovodné vozidlo řídí tatínek a jezdí pak naproti třem bratrům. "Bratři slíbili, že se mnou absolvují kompletně celou trasu. Tak doufám, že to dají," usmívá se mladý filantrop, jenž svou vážnou situaci zkrátka neumí brát vážně.

"Pro zasmání: Pokud trpíte nějakou nemocí, tak hlavní věc na takovéto cesty, kterou si prostě nesmíte zapomenout, jsou prášky proti bolesti! Zkuste jednou hádat, kdo si tyto prášky zapomněl doma. Díky bohu, že si můžu při bolesti na cestách vybít zlost na bratrech," píše v jednom ze svých facebookových statusů.

Milan Dzuriak na cestě přes Alpy
Milan Dzuriak na cestě přes Alpy | Foto: Archiv Milana Dzuriaka

Milana Dzuriaka v roce 2016 vyhlásila Nadace Via Filantropem roku v kategorii Mladý srdcař a o rok později i Filantropem dvacetiletí v kategorii Cena pro mladé filantropy. Když na konci května přebíral tuto zatím poslední cenu v Pražské křižovatce, říkal, že to bude vzhledem k jeho zdravotnímu stavu možná poslední velká Cesta proti bolesti.

V tom je nutné brát mladého Jirkovana s rezervou, protože je znám svou tvrdostí a zarputilostí. Ale i kdyby se již na žádnou další cestu nevydával, i tak dokázal nakazit svou filantropickou vášní tisíce lidí a probudit severočeský Jirkov, jenž se do té doby dostal do médií leda v článcích o sociálně slabých lokalitách.

Domů by měl Milan dorazit v neděli 9. července. Za svou odvahu by si znovu zasloužil plné jirkovské náměstí.

Nebudu stát u Tesca s košíčkem na peníze, na svých cestách trpím a nemůžu spát bolestí, pomáhám ale ostatním, říká Milan Dzuriak. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy