Kluk z Jirkova má neléčitelnou nemoc. Cyklojízdou po Alpách vybírá peníze na děti a ničí si zdraví

6. 7. 2017 8:01
Dvaadvacetiletý filantrop Milan Dzuriak trpí nevyléčitelnou Bechtěrevovou nemocí, při níž dochází k postupnému tuhnutí páteře. Přesto se vydává na charitativní Cesty proti bolesti a vybírá peníze na děti, které jsou na tom ještě hůře než on. V roce 2016 se stal Filantropem roku, o rok později Filantropem dvacetiletí. Nyní zdolává na kole Alpy a rozjíždí další sbírku, ačkoliv ho doktoři varovali. "Bylo mi oznámeno, že za poslední rok se můj stav velice zhoršil a že nálezy na kyčlích a páteři jsou již hraniční a stále se zhoršují," říká Milan.
Milan Dzuriak se svými bratry a tatínkem u Predjamského hradu, největšího hradu vytesaného ve skále.
Milan Dzuriak se svými bratry a tatínkem u Predjamského hradu, největšího hradu vytesaného ve skále. | Foto: Archiv Milana Dzuriaka

Milan Dzuriak z Jirkova byl rychle stoupající hvězdou evropské atletiky. Dříve než se jeho jméno stačilo dostat do povědomí atletických fanoušků a posléze i širší veřejnosti, zasáhla do tohoto příběhu vážná choroba.

Po vrozené vadě kyčlí mu lékaři diagnostikovali i neléčitelnou Bechtěrevovu nemoc, která má na svědomí postupné tuhnutí páteře, pacient nakonec končívá na vozíku. S vrcholovým sportem byl konec, přesto jsou Milana plné noviny.

Dvaadvacetiletý mladík se dokázal sebrat ze dna a napřít své síly jiným směrem než ke skoku do výšky. Začal pomáhat dětem, které jsou na tom ještě hůře než on - nemobilním, slepým či s kombinovaným postižením.

Veřejnost dostal především způsob, jakým to udělal - peníze vybírá během akcí s názvem Cesta proti bolesti. Vydává se na náročná putování na kole či pěšky, čímž si vědomě zhoršuje svůj zdravotní stav.

Dle jeho slov je to právě spolehlivý způsob, jak vybrat co nejvíce peněz - lidi zaujme "magor", co si huntuje zdraví, aby přilepšil jiným. Jeho cesty pak sledují a sdílejí na Facebooku a okruh přispěvatelů roste. Nejinak je tomu i poslední červnový týden, kdy se Milan vydal za svou další extrémní výzvou. Do Alp.

Na svou třetí charitativní cestu vyrazil v neděli 25. června opět z rodného Jirkova, kam se s ním večer přišli rozloučit jeho fanoušci. Tentokrát nevyjel rovnou na kole, ale dopravil se autem do slovinského města Šentjur, které se den předtím oficiálně stalo partnerským městem Jirkova. Na cestě ho navíc doprovázejí jeho dva bráchové-dvojčata a tatínek.

"Měsíc před cestou jsem absolvoval další pravidelnou kontrolu u své doktorky v Praze a bylo mi oznámeno, že za poslední rok se můj stav velice zhoršil a že nálezy na kyčlích a páteři jsou již hraniční a stále se zhoršují, což má za následek velké bolesti a ztuhlost. Proto s námi letos jede doprovodné vozidlo, které je symbol poslední záchrany, kdybych se během cesty začal rozpadat," vysvětluje s černým humorem sobě vlastním Milan.

Doprovodné vozidlo řídí tatínek a jezdí pak naproti třem bratrům. "Bratři slíbili, že se mnou absolvují kompletně celou trasu. Tak doufám, že to dají," usmívá se mladý filantrop, jenž svou vážnou situaci zkrátka neumí brát vážně.

"Pro zasmání: Pokud trpíte nějakou nemocí, tak hlavní věc na takovéto cesty, kterou si prostě nesmíte zapomenout, jsou prášky proti bolesti! Zkuste jednou hádat, kdo si tyto prášky zapomněl doma. Díky bohu, že si můžu při bolesti na cestách vybít zlost na bratrech," píše v jednom ze svých facebookových statusů.

Milan Dzuriak na cestě přes Alpy
Milan Dzuriak na cestě přes Alpy | Foto: Archiv Milana Dzuriaka

Milana Dzuriaka v roce 2016 vyhlásila Nadace Via Filantropem roku v kategorii Mladý srdcař a o rok později i Filantropem dvacetiletí v kategorii Cena pro mladé filantropy. Když na konci května přebíral tuto zatím poslední cenu v Pražské křižovatce, říkal, že to bude vzhledem k jeho zdravotnímu stavu možná poslední velká Cesta proti bolesti.

V tom je nutné brát mladého Jirkovana s rezervou, protože je znám svou tvrdostí a zarputilostí. Ale i kdyby se již na žádnou další cestu nevydával, i tak dokázal nakazit svou filantropickou vášní tisíce lidí a probudit severočeský Jirkov, jenž se do té doby dostal do médií leda v článcích o sociálně slabých lokalitách.

Domů by měl Milan dorazit v neděli 9. července. Za svou odvahu by si znovu zasloužil plné jirkovské náměstí.

Nebudu stát u Tesca s košíčkem na peníze, na svých cestách trpím a nemůžu spát bolestí, pomáhám ale ostatním, říká Milan Dzuriak. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 50 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy