Kluk z Jirkova má neléčitelnou nemoc. Cyklojízdou po Alpách vybírá peníze na děti a ničí si zdraví

6. 7. 2017 8:01
Dvaadvacetiletý filantrop Milan Dzuriak trpí nevyléčitelnou Bechtěrevovou nemocí, při níž dochází k postupnému tuhnutí páteře. Přesto se vydává na charitativní Cesty proti bolesti a vybírá peníze na děti, které jsou na tom ještě hůře než on. V roce 2016 se stal Filantropem roku, o rok později Filantropem dvacetiletí. Nyní zdolává na kole Alpy a rozjíždí další sbírku, ačkoliv ho doktoři varovali. "Bylo mi oznámeno, že za poslední rok se můj stav velice zhoršil a že nálezy na kyčlích a páteři jsou již hraniční a stále se zhoršují," říká Milan.
Milan Dzuriak se svými bratry a tatínkem u Predjamského hradu, největšího hradu vytesaného ve skále.
Milan Dzuriak se svými bratry a tatínkem u Predjamského hradu, největšího hradu vytesaného ve skále. | Foto: Archiv Milana Dzuriaka

Milan Dzuriak z Jirkova byl rychle stoupající hvězdou evropské atletiky. Dříve než se jeho jméno stačilo dostat do povědomí atletických fanoušků a posléze i širší veřejnosti, zasáhla do tohoto příběhu vážná choroba.

Po vrozené vadě kyčlí mu lékaři diagnostikovali i neléčitelnou Bechtěrevovu nemoc, která má na svědomí postupné tuhnutí páteře, pacient nakonec končívá na vozíku. S vrcholovým sportem byl konec, přesto jsou Milana plné noviny.

Dvaadvacetiletý mladík se dokázal sebrat ze dna a napřít své síly jiným směrem než ke skoku do výšky. Začal pomáhat dětem, které jsou na tom ještě hůře než on - nemobilním, slepým či s kombinovaným postižením.

Veřejnost dostal především způsob, jakým to udělal - peníze vybírá během akcí s názvem Cesta proti bolesti. Vydává se na náročná putování na kole či pěšky, čímž si vědomě zhoršuje svůj zdravotní stav.

Dle jeho slov je to právě spolehlivý způsob, jak vybrat co nejvíce peněz - lidi zaujme "magor", co si huntuje zdraví, aby přilepšil jiným. Jeho cesty pak sledují a sdílejí na Facebooku a okruh přispěvatelů roste. Nejinak je tomu i poslední červnový týden, kdy se Milan vydal za svou další extrémní výzvou. Do Alp.

Na svou třetí charitativní cestu vyrazil v neděli 25. června opět z rodného Jirkova, kam se s ním večer přišli rozloučit jeho fanoušci. Tentokrát nevyjel rovnou na kole, ale dopravil se autem do slovinského města Šentjur, které se den předtím oficiálně stalo partnerským městem Jirkova. Na cestě ho navíc doprovázejí jeho dva bráchové-dvojčata a tatínek.

"Měsíc před cestou jsem absolvoval další pravidelnou kontrolu u své doktorky v Praze a bylo mi oznámeno, že za poslední rok se můj stav velice zhoršil a že nálezy na kyčlích a páteři jsou již hraniční a stále se zhoršují, což má za následek velké bolesti a ztuhlost. Proto s námi letos jede doprovodné vozidlo, které je symbol poslední záchrany, kdybych se během cesty začal rozpadat," vysvětluje s černým humorem sobě vlastním Milan.

Doprovodné vozidlo řídí tatínek a jezdí pak naproti třem bratrům. "Bratři slíbili, že se mnou absolvují kompletně celou trasu. Tak doufám, že to dají," usmívá se mladý filantrop, jenž svou vážnou situaci zkrátka neumí brát vážně.

"Pro zasmání: Pokud trpíte nějakou nemocí, tak hlavní věc na takovéto cesty, kterou si prostě nesmíte zapomenout, jsou prášky proti bolesti! Zkuste jednou hádat, kdo si tyto prášky zapomněl doma. Díky bohu, že si můžu při bolesti na cestách vybít zlost na bratrech," píše v jednom ze svých facebookových statusů.

Milan Dzuriak na cestě přes Alpy
Milan Dzuriak na cestě přes Alpy | Foto: Archiv Milana Dzuriaka

Milana Dzuriaka v roce 2016 vyhlásila Nadace Via Filantropem roku v kategorii Mladý srdcař a o rok později i Filantropem dvacetiletí v kategorii Cena pro mladé filantropy. Když na konci května přebíral tuto zatím poslední cenu v Pražské křižovatce, říkal, že to bude vzhledem k jeho zdravotnímu stavu možná poslední velká Cesta proti bolesti.

V tom je nutné brát mladého Jirkovana s rezervou, protože je znám svou tvrdostí a zarputilostí. Ale i kdyby se již na žádnou další cestu nevydával, i tak dokázal nakazit svou filantropickou vášní tisíce lidí a probudit severočeský Jirkov, jenž se do té doby dostal do médií leda v článcích o sociálně slabých lokalitách.

Domů by měl Milan dorazit v neděli 9. července. Za svou odvahu by si znovu zasloužil plné jirkovské náměstí.

Nebudu stát u Tesca s košíčkem na peníze, na svých cestách trpím a nemůžu spát bolestí, pomáhám ale ostatním, říká Milan Dzuriak. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy