Srdcaři a tak trochu šílenci. Projděte si příběhy nejinspirativnějších filantropů roku 2017

hrz hrz
24. 3. 2018 9:02
Ze svého majetku pravidelně rozdávají miliony korun na dobrou věc nebo odkazují své jmění v závětích. Když nemají peněz na rozdávání, pomáhají hlavou, rukama a hlavně srdcem a neobyčejným nadšením.
Foto: Nadace Via

Olga Štrejbarová, finalistka Ceny pro srdcaře

Vymyslela projekt Ježíškova vnoučata, který pomáhá plnit opuštěným seniorům jejich přání.

Na podzim 2016 si rozhlasová reportérka Olga Štrejbarová během práce na reportáži uvědomila, že v domovech pro seniory žije mnoho opuštěných lidí, kteří třeba už roky nedostali žádný dárek. Oslovila proto všechny domovy s nabídkou spolupráce. Jako první reagovala Třebíč, pak Ždírec, a když ostatní viděli, že projekt má úspěch, začali se přidávat a tvořit seznam přání svých klientů.

Vzápětí založila facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata, kde si lidé mohli vybrat konkrétní přání v podobě věcného daru nebo zážitku, rezervovat si jej a posléze ho "svému" seniorovi splnit. První seznam byl rozebrán během dvou hodin a všechny dárky z dalších seznamů se rezervovaly rychleji a rychleji. Na Olgu se prostřednictvím Facebooku postupně obraceli lidé z celé republiky. Hlásili se domovy i lidé, kterým se nepodařilo dostatečně rychle zarezervovat dárek, a začali sami vyhledávat ve svém okolí seniory, které mohou obdarovat. Někdy nezůstalo jen u jednorázové pomoci, ale zapojení přerostlo v osobní návštěvu, ve vytvoření vztahu mezi "vnoučaty" a seniory. Během prvního roku se podařilo splnit 600 přání. Aktuálně je jich, i díky záštitě Českého rozhlasu, téměř 14 tisíc…

Kromě Ježíškových vnoučat se Olga věnuje také dalšímu svému projektu - Láska ve městě. Sbírá fotky srdcí z celého světa, které nechává natisknout na látku. Z ní vznikají "láskošaty" a výtěžek z prodeje putuje na další dobré věci, například zdravotnická lůžka pro hospic v Třebíči.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy