Srdcaři a tak trochu šílenci. Projděte si příběhy nejinspirativnějších filantropů roku 2017

hrz hrz
24. 3. 2018 9:02
Ze svého majetku pravidelně rozdávají miliony korun na dobrou věc nebo odkazují své jmění v závětích. Když nemají peněz na rozdávání, pomáhají hlavou, rukama a hlavně srdcem a neobyčejným nadšením.
Foto: Nadace Via

Olga Štrejbarová, finalistka Ceny pro srdcaře

Vymyslela projekt Ježíškova vnoučata, který pomáhá plnit opuštěným seniorům jejich přání.

Na podzim 2016 si rozhlasová reportérka Olga Štrejbarová během práce na reportáži uvědomila, že v domovech pro seniory žije mnoho opuštěných lidí, kteří třeba už roky nedostali žádný dárek. Oslovila proto všechny domovy s nabídkou spolupráce. Jako první reagovala Třebíč, pak Ždírec, a když ostatní viděli, že projekt má úspěch, začali se přidávat a tvořit seznam přání svých klientů.

Vzápětí založila facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata, kde si lidé mohli vybrat konkrétní přání v podobě věcného daru nebo zážitku, rezervovat si jej a posléze ho "svému" seniorovi splnit. První seznam byl rozebrán během dvou hodin a všechny dárky z dalších seznamů se rezervovaly rychleji a rychleji. Na Olgu se prostřednictvím Facebooku postupně obraceli lidé z celé republiky. Hlásili se domovy i lidé, kterým se nepodařilo dostatečně rychle zarezervovat dárek, a začali sami vyhledávat ve svém okolí seniory, které mohou obdarovat. Někdy nezůstalo jen u jednorázové pomoci, ale zapojení přerostlo v osobní návštěvu, ve vytvoření vztahu mezi "vnoučaty" a seniory. Během prvního roku se podařilo splnit 600 přání. Aktuálně je jich, i díky záštitě Českého rozhlasu, téměř 14 tisíc…

Kromě Ježíškových vnoučat se Olga věnuje také dalšímu svému projektu - Láska ve městě. Sbírá fotky srdcí z celého světa, které nechává natisknout na látku. Z ní vznikají "láskošaty" a výtěžek z prodeje putuje na další dobré věci, například zdravotnická lůžka pro hospic v Třebíči.

 

Právě se děje

Další zprávy