Tihle Češi konají dobro nejen na Vánoce. Deset příběhů dobročinnosti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2018 19:19
Tihle lidé se většinou mají dobře a nic jim neschází, dost možná by už v životě nemuseli nic řešit a jen si užívat. Jenže skutečnost, že se mají dobře, je pro ně impulsem, aby zlepšili život i druhým, kteří takové štěstí neměli. Starají se o lidi nemocné, opuštěné či bez domova, probouzejí svůj region. Pomáhat jim přijde samozřejmé a nedělají to nárazově, ale zkrátka pořád. Většina těchto osobností získala prestižní ocenění Via Bona pro mimořádné filantropy. Podívejte se na 10 nejzajímavějších příběhů pomoci.
Zdenka Wasserbauerová přebírá cenu Via Bona určenou filantropům v kategorii Srdcař roku.
Zdenka Wasserbauerová přebírá cenu Via Bona určenou filantropům v kategorii Srdcař roku. | Foto: kostnidren.cz

Zdenka Wasserbauerová: Našla jsem tisíce dárců kostní dřeně. Za to, že se můj vnuk uzdravil

Zdenka Wasserbauerová z Otrokovic (78) pracovala celý život v Barumce jako účetní. Když jí bylo 56 let, onemocněl její vnuk leukémií. Seznámila se s malými onkologickými pacienty a s problematikou leukémie a začala shánět lidi do registru dárců kostní dřeně.

Do klasického důchodu nikdy neodešla, nemá čas. Přes dvacet let totiž objíždí školy a pracoviště, pořádá přednášky a s nesmírnou zarputilostí a enormním odhodláním shání nové lidi do Českého národního registru dárců dřeně v Plzni. Podle údajů registru jich získala už neuvěřitelných 14 500. 

Obdržela za to několik cen včetně Filantropa dvacetiletí a letos ji v rámci oslav stého výročí republiky udělilo město Otrokovice čestné občanství. "Za to, že se náš vnuk uzdravil a že jsme nemuseli prožívat smutek jako jiné rodiny, tak tomu životu mám co vracet. Vezmu prášek, namažu koleno a jdu shánět další dárce," říká Zdenka Wasserbauerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz .

 

Právě se děje

Další zprávy