Tihle Češi konají dobro nejen na Vánoce. Deset příběhů dobročinnosti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2018 19:19
Tihle lidé se většinou mají dobře a nic jim neschází, dost možná by už v životě nemuseli nic řešit a jen si užívat. Jenže skutečnost, že se mají dobře, je pro ně impulsem, aby zlepšili život i druhým, kteří takové štěstí neměli. Starají se o lidi nemocné, opuštěné či bez domova, probouzejí svůj region. Pomáhat jim přijde samozřejmé a nedělají to nárazově, ale zkrátka pořád. Většina těchto osobností získala prestižní ocenění Via Bona pro mimořádné filantropy. Podívejte se na 10 nejzajímavějších příběhů pomoci.
Foto: Zuzana Hronová

Jan Školník: Chtěl jsem vrátit Broumovsko na mapu Česka

Jan Školník se v roce 2017 stal jedním z Filantropů dvacetiletí v anketě Nadace Via. Ta ocenila jeho cíl "vrátit v myslích lidí Broumovsko na mapu ČR" a zbavit ho cejchu periferie, kvůli čemuž se Školník z podnikatelské jistoty v Praze vydal do broumovské nejistoty.

Rekonstruoval a oživil místní klášter a okolí, snaží se bojovat proti zdomácnělému Jiráskovu výroku o "krajině děsné v širé pustině". A taky chce turisty z "profláklé" rezervace Broumovských stěn nasměrovat i k barokním klenotům oblasti. 

Dnes je Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov prestižní adresou, spíše evropskou než jen českou institucí, na níž probíhají nejrůznější mezinárodní projekty, festivaly, konference, sympozia i panelové diskuse se známými osobnostmi.

Broumov najednou není "moc daleko" a stojí za návštěvu. "Nikdy jsem tohoto radikálního kroku nelitoval. Člověk může žít naplno kdekoliv, záleží jen na něm. Navíc v Praze bych se k ničemu takovému nedostal," říká Jan Školník v článku na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy