Tihle Češi konají dobro nejen na Vánoce. Deset příběhů dobročinnosti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2018 19:19
Tihle lidé se většinou mají dobře a nic jim neschází, dost možná by už v životě nemuseli nic řešit a jen si užívat. Jenže skutečnost, že se mají dobře, je pro ně impulsem, aby zlepšili život i druhým, kteří takové štěstí neměli. Starají se o lidi nemocné, opuštěné či bez domova, probouzejí svůj region. Pomáhat jim přijde samozřejmé a nedělají to nárazově, ale zkrátka pořád. Většina těchto osobností získala prestižní ocenění Via Bona pro mimořádné filantropy. Podívejte se na 10 nejzajímavějších příběhů pomoci.
Filantrop Vojtěch Sedláček v sídle agentury ProVás, jež je zároveň prodejnou historických plakátů. Volbou plakátů, před kterými se fotil, potvrdil svůj smysl pro humor.
Filantrop Vojtěch Sedláček v sídle agentury ProVás, jež je zároveň prodejnou historických plakátů. Volbou plakátů, před kterými se fotil, potvrdil svůj smysl pro humor. | Foto: Zuzana Hronová

Vojtěch Sedláček: Na záchranu bezdomovce stačí tisícovka

Vojtěch Sedláček rozjel v roce 2014 projekt Nejdřív střecha, kterým pomáhá lidem bez domova vracet se z ulice zpátky do normálního života. Jeho recept je celkem snadný. K šanci na záchranu jednoho člověka z ulice stačí podle něj tisícovka. 

Bezplatně poskytuje bezdomovcům na třicet dnů nocleh ke stabilizování jejich situace. Funguje to. Když se daný jedinec podchytí včas, obvykle mu stačí 30 dnů, aby se zorientoval, vyřídil chybějící doklady, přihlásil se na úřadě práce, přišla mu první sociální dávka, popřípadě se zkontaktoval s někým z příbuzných. Po měsíci pak podle Vojtěcha Sedláčka obvykle odchází do komerční ubytovny či k příbuznému a pracují.

Projekt Nejdřív střecha provozuje společně s Výborem dobré vůle - Nadací Olgy Havlové. Za 52 měsíců jeho fungování dali přispěvatelé šanci 1321 lidem bez domova. "Pomáhat bezdomovcům jsem chtěl, protože jsou společností nespravedlivě opomíjeni, byť k účinné pomoci stačí jen velmi málo peněz," řekl před časem Vojtěch Sedláček v reportáži Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy