aukce

Na aukci v Praze se prodaly mince a medaile za 2,35 milionu eur

Na aukci v Praze se v pátek prodaly mince a medaile za 2,35 milionu eur, tedy v přepočtu za zhruba 59,7 milionu korun. I s aukční přirážkou, která činí 20 procent, byla celková suma téměř 72 milionů korun. Nejdražšími mincemi aukce byly Svatováclavské desetidukáty - jeden z roku 1951 a druhý s letopočtem 1938. Každá mince se vydražila za 4,5 milionu korun, včetně přirážky jejich cena činí 5,4 milionu korun, sdělil Patrik Kozlík. Na dražbě padly desítky rekordů.

Podle aukčního domu Antium Aurum, který dražbu pořádal, se akce zúčastnilo zhruba 250 lidí, osobně nebo on-line. "Oproti loňsku nás nelimitovala vládní protiepidemická opatření, a do sálu tak dorazil vyšší počet účastníků," uvedl Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum. O Svatováclavské dukáty mají podle něj sběratelé velký zájem. Poptávka převažuje nad nabídkou. Majitelé se jich jenom těžko vzdávají," uvedl.

Na aukci se objevilo 32 Svatováclavských dukátů, dohromady se všechny vydražily za 597 050 eur bez aukční přirážky, tedy přes 15 milionů korun, včetně přirážky za 18 milionů korun. Za rekordní sumy se vydražily i mince, které byly kdysi normálně v oběhu. Například československá pětikoruna z roku 1951 se prodala za 600 000 korun včetně přirážky, pětadvacetihaléř z roku 1932 za 360 000 korun i s přirážkou.

Aukce dnes nabídla i zlaté medaile. Nejdražší medailí večera se stala ta z období Františka Josefa I. Zlatá medaile (50 Dukát) - Zásnuby korunního prince Rudolfa a princezny Štěpánky Belgické se prodala za 1,8 milionu korun včetně přirážky. Ze stejného období se dražila také zlatá medaile (40 Dukát) k odhalení památníku arcivévody Karla ve Vídni, u ní se suma vyšplhala na přibližně 1,68 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat