Íránské úřady propustily režiséra Panahího, sotva zahájil hladovku

Z věznice Evín v íránské hlavním městě Teheránu byl tento pátek na kauci propuštěn světově uznávaný režisér Džafar Panahí. Stalo se tak nedlouho poté, co dvaašedesátiletý držitel Zlatého lva z benátského festivalu za film Kruh nebo Zlatého medvěda z Berlinale za snímek Taxi Teherán oznámil, že zahajuje protestní hladovku. O propuštění informovala polostátní agentura ISNA, na sociálních sítích už ho potvrdili umělcovi právníci i manželka Tahere Saidí. O dalším postupu rozhodne soud v březnu.

Panahí byl zadržen vloni v červenci, kdy mu úřady zničehonic nařídily odpykat si šestiletý trest. K němu byl odsouzen za údajnou protistátní činnost již roku 2010, do žaláře ale nikdy nemusel nastoupit. Propuštění renomovaného režiséra v posledních měsících žádali filmaři i zástupci festivalů v Cannes nebo Berlinale.

Spotify má přes 200 milionů platících uživatelů

Hranici 200 milionů předplatitelů poprvé překročila největší světová platforma na streamování hudby Spotify. V posledním čtvrtletí za své služby dostávala zaplaceno od 205 milionů lidí. Celkový počet uživatelů švédské aplikace včetně těch, kteří se drží gratis verze, od září vyrostl ze 456 na 489 milionů, informuje agentura DPA.

V dalších měsících Spotify očekává pomalejší nárůst klientů. Firma již minulý týden oznámila, že propouští okolo 600 ze zhruba 10 tisíc zaměstnanců. Připojila se tak k dalším technologickým podnikům, které snižováním stavů reagují na horší hospodářské vyhlídky. Podle zakladatele a šéfa Daniela Eka během pandemie Spotify investovalo rychleji, než rostly jeho příjmy. "Zpětně viděno jsem se asi trochu unáhlil a investoval jsem až příliš vzhledem k tomu, jaká začala na trhu panovat nejistota. Proto snižujeme pracovní sílu zhruba o šest procent," oznámil.

Spotify se teď podobně jako internetové společnosti Meta či Google potýká s výpadkem inzerce v důsledku negativních vlivů, které na ekonomiku mají rostoucí úrokové sazby a válka na Ukrajině.

Zdroj: DPA

Zahalený tajemstvím. Spisovatel Haruki Murakami vydá nový román

Renomovaný japonský spisovatel Haruki Murakami po šesti letech vydá nový román. S odvoláním na nakladatelství Šinčóša to napsala agentura AFP. O novince zatím nejsou bližší informace. Šinčóša pouze uvedla, že ji na pulty japonských knihkupectví pošle 13. dubna, že bude stát 2970 jüanů, což je zhruba 500 korun, a že rukopis čítá 1200 stran. Není zřejmé, jaký to bude znamenat rozsah v tištěné podobě.

Čtyřiasedmdesátiletý držitel Ceny Franze Kafky nebo Ceny Jeruzaléma Murakami zatím naposledy v roce 2017 publikoval rozsáhlou prózu Komturova smrt, kterou později v českém překladu Tomáše Jurkoviče zveřejnil Odeon. Japonské vydání doprovázely půlnoční fronty před knihkupectvími a veřejnoprávní televize NHK dvě hodiny před vydáním uvedla dvouhodinový speciál o "fenoménu Murakami". Ani tehdy Japonci do poslední chvíle nevěděli, co je obsahem knihy. Literát to nerad prozrazuje, aby své fanoušky, někdy označované jako harukisty, nepřipravil o překvapení, dodává agentura AFP.

Zdroj: AFP
Pokračovat