Karanténa zhoršila kvalitu spánku. Může za to home office i špatné stravování

Magazín Magazín
8. 9. 2020 9:06
Italům se po vypuknutí pandemie koronaviru hůře spalo a často měli potíže vůbec usnout. Když už se jim do spánku podařilo ponořit, byl méně kvalitní, v noci se budili a přes den trpěli nedostatkem energie. Nejhůře se navíc spalo lidem, kteří byli kvůli karanténě nucení pracovat z domova. Vyplývá to ze závěrů nového výzkumu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Tým italských vědců, který vedl Luigi Barrea, sledoval, jak se u 121 obyvatel měnila kvalita spánku a tělesná kondice poté, co země na jaře zavedla karanténu. Výzkumníci lidem ve věku mezi 18 a 65 lety nejprve změřili kvalitu spánku a tělesné hmotnosti dříve, než Itálii pandemie koronaviru zasáhla. Následně pozorovali, co se s oběma měřítky děje.

Výsledky ukázaly, že hodnota první zmíněné proměnné u všech zkoumaných vzrostla. To znamená, že se lidem během 40 dnů karantény hůře usínalo, jejich spánek více než dříve něco přerušovalo, nespali tak hluboce a během dne se hůře udržovali svěží a soustředění. O zjištěních informoval web PsyPost zaměřený na zpravodajství z oblasti psychologie.

Překvapivá může být skutečnost, že lidé, kteří v průběhu karantény vykonávali kancelářskou práci v režimu home office, vykazovali ještě výraznější zhoršení kvality spánku než jiní. Autoři studie vidí příčinu tohoto zjištění v intenzivnějším využívání chytrých technologií, které zdravému spánku prokazatelně škodí. Při práci z domova lidé podle vědců trávili více času před počítačovou obrazovkou a kvůli omezení pohybu venku se mnohdy přesouvali rovnou k televizi.

Zatracená generace Z

pruh - generace Z

Zatracená generace Z je projekt, jenž poodhaluje svět dnešních mladých Čechů, kteří se narodili po roce 1995. Šest příběhů ukazuje, že mladí lidé neřeší jen nekonečno možností a fotky na sociální sítí. Sužují je deprese, sebepoškozování i obavy, že nezvládnou nároky, které na ně klade rodina i okolí. Bojí se, že nikam nezapadají, a dennodenně bojují, aby se vymanili z často bezvýchodných situací, do kterých je život dostal.

Projekt Zatracená generace Z můžete momentálně podpořit na webu Novinářské ceny, kde se hlasováním rozhodne o vítězi Česko-slovenské ceny veřejnosti.

Stejně tak se jim během karantény zvyšoval jejich index tělesné hmotnosti, a to nejen kvůli pochopitelnému snížení fyzických aktivit. Výzkum ukázal, že omezení nakupování venku vedlo Italy k tomu, že častěji jedli nezdravé, výrazněji tepelně zpracované jídlo a že v jejich jídelníčku naopak ubylo čerstvého ovoce a zeleniny. To pak mělo za následek další úbytek energie a větší únavu v průběhu pracovního dne.

Vědci upozornili, že změna životního stylu v době karantény mohla lidi dostat do bludného kruhu. Stres, který mnozí pociťovali, vedl organismus k větší produkci hormonu kortizolu, jeho nadbytek zase zhoršoval kvalitu spánku a nedostatek spánku lidem v důsledku způsoboval další stres.

Mohlo by vás zajímat: Spánková prokrastinace je nový fenomén

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 3 hodinami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku. Hrubá mzda by se měla danit 15 procenty do zhruba 139 tisíc korun, nad tuto částku by to bylo 23 procent. 

Další zprávy