Karanténa zhoršila kvalitu spánku. Může za to home office i špatné stravování

Magazín Magazín
8. 9. 2020 9:06
Italům se po vypuknutí pandemie koronaviru hůře spalo a často měli potíže vůbec usnout. Když už se jim do spánku podařilo ponořit, byl méně kvalitní, v noci se budili a přes den trpěli nedostatkem energie. Nejhůře se navíc spalo lidem, kteří byli kvůli karanténě nucení pracovat z domova. Vyplývá to ze závěrů nového výzkumu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Tým italských vědců, který vedl Luigi Barrea, sledoval, jak se u 121 obyvatel měnila kvalita spánku a tělesná kondice poté, co země na jaře zavedla karanténu. Výzkumníci lidem ve věku mezi 18 a 65 lety nejprve změřili kvalitu spánku a tělesné hmotnosti dříve, než Itálii pandemie koronaviru zasáhla. Následně pozorovali, co se s oběma měřítky děje.

Výsledky ukázaly, že hodnota první zmíněné proměnné u všech zkoumaných vzrostla. To znamená, že se lidem během 40 dnů karantény hůře usínalo, jejich spánek více než dříve něco přerušovalo, nespali tak hluboce a během dne se hůře udržovali svěží a soustředění. O zjištěních informoval web PsyPost zaměřený na zpravodajství z oblasti psychologie.

Překvapivá může být skutečnost, že lidé, kteří v průběhu karantény vykonávali kancelářskou práci v režimu home office, vykazovali ještě výraznější zhoršení kvality spánku než jiní. Autoři studie vidí příčinu tohoto zjištění v intenzivnějším využívání chytrých technologií, které zdravému spánku prokazatelně škodí. Při práci z domova lidé podle vědců trávili více času před počítačovou obrazovkou a kvůli omezení pohybu venku se mnohdy přesouvali rovnou k televizi.

Zatracená generace Z

pruh - generace Z

Zatracená generace Z je projekt, jenž poodhaluje svět dnešních mladých Čechů, kteří se narodili po roce 1995. Šest příběhů ukazuje, že mladí lidé neřeší jen nekonečno možností a fotky na sociální sítí. Sužují je deprese, sebepoškozování i obavy, že nezvládnou nároky, které na ně klade rodina i okolí. Bojí se, že nikam nezapadají, a dennodenně bojují, aby se vymanili z často bezvýchodných situací, do kterých je život dostal.

Projekt Zatracená generace Z můžete momentálně podpořit na webu Novinářské ceny, kde se hlasováním rozhodne o vítězi Česko-slovenské ceny veřejnosti.

Stejně tak se jim během karantény zvyšoval jejich index tělesné hmotnosti, a to nejen kvůli pochopitelnému snížení fyzických aktivit. Výzkum ukázal, že omezení nakupování venku vedlo Italy k tomu, že častěji jedli nezdravé, výrazněji tepelně zpracované jídlo a že v jejich jídelníčku naopak ubylo čerstvého ovoce a zeleniny. To pak mělo za následek další úbytek energie a větší únavu v průběhu pracovního dne.

Vědci upozornili, že změna životního stylu v době karantény mohla lidi dostat do bludného kruhu. Stres, který mnozí pociťovali, vedl organismus k větší produkci hormonu kortizolu, jeho nadbytek zase zhoršoval kvalitu spánku a nedostatek spánku lidem v důsledku způsoboval další stres.

Mohlo by vás zajímat: Spánková prokrastinace je nový fenomén

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy