Karanténa zhoršila kvalitu spánku. Může za to home office i špatné stravování

Magazín Magazín
8. 9. 2020 9:06
Italům se po vypuknutí pandemie koronaviru hůře spalo a často měli potíže vůbec usnout. Když už se jim do spánku podařilo ponořit, byl méně kvalitní, v noci se budili a přes den trpěli nedostatkem energie. Nejhůře se navíc spalo lidem, kteří byli kvůli karanténě nucení pracovat z domova. Vyplývá to ze závěrů nového výzkumu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Tým italských vědců, který vedl Luigi Barrea, sledoval, jak se u 121 obyvatel měnila kvalita spánku a tělesná kondice poté, co země na jaře zavedla karanténu. Výzkumníci lidem ve věku mezi 18 a 65 lety nejprve změřili kvalitu spánku a tělesné hmotnosti dříve, než Itálii pandemie koronaviru zasáhla. Následně pozorovali, co se s oběma měřítky děje.

Výsledky ukázaly, že hodnota první zmíněné proměnné u všech zkoumaných vzrostla. To znamená, že se lidem během 40 dnů karantény hůře usínalo, jejich spánek více než dříve něco přerušovalo, nespali tak hluboce a během dne se hůře udržovali svěží a soustředění. O zjištěních informoval web PsyPost zaměřený na zpravodajství z oblasti psychologie.

Překvapivá může být skutečnost, že lidé, kteří v průběhu karantény vykonávali kancelářskou práci v režimu home office, vykazovali ještě výraznější zhoršení kvality spánku než jiní. Autoři studie vidí příčinu tohoto zjištění v intenzivnějším využívání chytrých technologií, které zdravému spánku prokazatelně škodí. Při práci z domova lidé podle vědců trávili více času před počítačovou obrazovkou a kvůli omezení pohybu venku se mnohdy přesouvali rovnou k televizi.

Zatracená generace Z

pruh - generace Z
Foto: Aktuálně.cz

Zatracená generace Z je projekt, jenž poodhaluje svět dnešních mladých Čechů, kteří se narodili po roce 1995. Šest příběhů ukazuje, že mladí lidé neřeší jen nekonečno možností a fotky na sociální sítí. Sužují je deprese, sebepoškozování i obavy, že nezvládnou nároky, které na ně klade rodina i okolí. Bojí se, že nikam nezapadají, a dennodenně bojují, aby se vymanili z často bezvýchodných situací, do kterých je život dostal.

Projekt Zatracená generace Z můžete momentálně podpořit na webu Novinářské ceny, kde se hlasováním rozhodne o vítězi Česko-slovenské ceny veřejnosti.

Stejně tak se jim během karantény zvyšoval jejich index tělesné hmotnosti, a to nejen kvůli pochopitelnému snížení fyzických aktivit. Výzkum ukázal, že omezení nakupování venku vedlo Italy k tomu, že častěji jedli nezdravé, výrazněji tepelně zpracované jídlo a že v jejich jídelníčku naopak ubylo čerstvého ovoce a zeleniny. To pak mělo za následek další úbytek energie a větší únavu v průběhu pracovního dne.

Vědci upozornili, že změna životního stylu v době karantény mohla lidi dostat do bludného kruhu. Stres, který mnozí pociťovali, vedl organismus k větší produkci hormonu kortizolu, jeho nadbytek zase zhoršoval kvalitu spánku a nedostatek spánku lidem v důsledku způsoboval další stres.

Mohlo by vás zajímat: Spánková prokrastinace je nový fenomén

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy