Teenagerům škodí světelný smog. Špatně kvůli tomu spí a trpí duševními problémy

Magazín Magazín
14. 7. 2020 9:29
Poctivě zhasínat všechna světla uvnitř místnosti je dlouhodobě jednou ze základních rad, které lékaři dávají lidem, jimž se v noci nedaří usnout. Kvalitu spánku ale může zhoršovat i umělé osvětlení z ulice, což pak zejména u dětí a dospívajících vede k výkyvům nálady a mnohdy až k duševním problémům. S tímto zjištěním přišli v nové studii vědci z amerického Národního ústavu pro duševní zdraví.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Závěry výzkumu, které se objevily v odborném časopise JAMA Psychiatry, naznačují, že teenageři žijící v městských oblastech s vyšší mírou umělého osvětlení naspí v noci méně hodin než jejich vrstevníci v méně osvětlených čtvrtích.

"Přestože je množství světelných paprsků v okolí jen jedním z faktorů, které spánek ovlivňují, jeho snížení představuje účinný způsob, jak poruchám spánku a s nimi souvisejícím potížím předcházet," uvedla pro zpravodajský web stanice CNN spoluautorka studie Kathleen Merikangasová.

Ta společně se svými kolegy sbírala data o psychických problémech a spánkových návycích více než deseti tisíc Američanů ve věku mezi 13 a 18 lety. Informace, které náctiletí poskytli v dotaznících, pak výzkumníci srovnali s průměrnou mírou umělého osvětlení v oblastech, kde zkoumaní bydlí.

Z analýzy vyplynulo, že teenageři, kteří žijí ve více osvětlených čtvrtích, chodí později do postele, méně spí a zároveň častěji trpí výkyvy nálad, úzkostmi, či dokonce bipolární poruchou nebo nějakým typem fobie. Také se ukázalo, že kvalita spánku a míra psychické stability může záviset na socio-ekonomických podmínkách a etnicitě. Děti a dospívající z nízkopříjmových rodin či etnických menšin totiž častěji žijí v chudších oblastech, kde světla z ulice proudí více.

Vědci připomněli, že k vylučování spánkového hormonu melatoninu dochází, až když se setmí, a že při vystavování lidského organismu umělému osvětlení se jeho produkce snižuje, či dokonce zcela zastavuje. I když teenageři i mladší děti podle odborníků potřebují v ideálním případě spát devět hodin, v současné době patří mezi sociální skupiny, které spí nejméně, k čemuž přispívá používání chytrých telefonů a dalších technologií vyzařujících světlo.

Pokud se přitom člověku jeho vnitřní cirkadiánní rytmus, který určuje, kdy má spát a kdy být vzhůru, výrazně naruší nevhodnými spánkovými návyky či spánkovými poruchami, může to mít dlouhodobé negativní dopady na jeho psychické i fyzické zdraví. Vědci už v minulosti zjistili, že nedostatek spánku může zvyšovat krevní tlak, oslabovat imunitní systém, způsobovat tloustnutí nebo zvětšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, demence či rakoviny.

Video: Může vás ketamin zbavit deprese?

Antidepresiva musíte brát dlouhodobě, u ketaminové terapie ale může účinek trvat měsíce i roky, říká investor do první psychedelické kliniky v Česku. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy