Američtí vědci představili test, jenž má předpovědět homosexualitu. Analýzou DNA

ČTK ČTK
11. 10. 2015 7:00
Američtí vědci prý našli způsob, jak předpovědět homosexualitu na základě analýzy DNA. "Sexuální orientace je zásadní součástí života, není to ale mnoho, co bychom o ní věděli na genetické a molekulární úrovni. Doufám, že tento výzkum nám pomůže k tomu, abychom pochopili, proč jsme takoví, jací jsme," přiblížil jeden z vědců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Američtí vědci údajně objevili způsob, jak na základě genetické analýzy předpovědět homosexuální orientaci mužů. O poznatku, který podle agentury Reuters někteří genetici zpochybňují, informovali ve čtvrtek v americkém Baltimoru představitelé Americké společnosti pro humánní genetiku. Zevrubná studie prý bude následovat.

Svůj objev opírají vědci o metodu analýzy molekulárních markerů, které kontrolují funkce DNA. V praxi prověřovali výsledky této analýzy studiem sedmatřiceti mužských dvojčat, přičemž v každém páru byl jeden jedinec heterosexuál a druhý gay. V dalším vzorku bylo deset dvojčat výhradně homosexuální orientace.

Ukázalo se prý, že homosexuální preferenci signalizuje přítomnost určitého epigenomu v devíti oblastech lidského genomu. Epigenom funguje jako "přepínač", který dokáže jisté geny v DNA vypnout nebo zapnout. Jistota předpovědi je údajně sedmdesátiprocentní.

Podle autorů výzkumu jde o vůbec první pokus předpovědět z DNA sexuální orientaci mužských jedinců. Genetici ale podle agentury Reuters varují, že jakékoli závěry jsou předčasné, protože vzorek dvojčat byl příliš malý.

Jakmile se podobné výzkumy aplikují na větší množství lidí, často se spekulace nepotvrdí. "Celkově bude význam těchto nálezů záviset na tom, zda se naše předpoklady potvrdí na početnější skupině," upřesnili vědci s tím, že plánují rozsáhlejší výzkum.

Podle bojovníka za práva homosexuálů Petera Tatchella ale uvedený výzkum nezní moc přesvědčivě a spolehlivě. Zároveň upozornil i na jeho možné zneužití.

"Homosexualita existovala a existuje v celém světě a je součástí přirozeného spektra lidské sexuality," dodal Tatchell pro The Daily Mail.

Šéf firmy Apple Tim Cook vyšel s pravdou ven a znovu ukázal, že sexualita nemá co dělat s profesí a že gay může být vzorem, říká šéfredaktor časopisu LUI Jakub Starý. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy