Matka hledá muže pro syna. Homosexuální inzerát láme tabu

ČTK ČTK
25. 5. 2015 10:20
Indická matka hledá inzerátem "manžela" pro svého syna. V konzervativní Indii, kde je homosexualita nelegální, jde o první inzerát podobného znění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Dillí - V indických novinách vyšel minulý týden inzerát, v němž matka hledá "manžela" pro svého syna. V Indii je homosexualita stále nelegální a zveřejněný inzerát je první, jehož prostřednictvím se hledá homosexuální partner.

Matka Padma dala inzerát hledající partnera pro syna Haríše - bojovníka za lidská práva - do rubriky seznámení v deníku Mid-Day. Podle agentury AFP tak učinila poté, co tři největší deníky v Indii její inzerát odmítly zveřejnit.

"Hledám ŽENICHA - 25 až 40 let, dobře situovaného, milovníka zvířat a vegetariána, pro svého SYNA (36), který pracuje pro nevládní organizaci," stojí v inzerátu.

Denně v indických novinách vycházejí tisíce inzerátů, které zadávají rodiče hledající partnera či partnerku pro své potomky. Jde o dávnou tradici, kdy sňatky domlouvají rodiny.

Haríš novinářům řekl, že jeho matka, stejně jako kterákoli jiná, už si dělá starosti s tím, aby mu našla partnera a naplánovala svatbu. "Myslí si, že bych se měl usadit, jak stárnu," řekl Haríš, který už na inzerát dostal šest odpovědí. "Rodiče mají stejnou starost o budoucnost svých dětí, ať už jsou homosexuální, nebo ne."

Indický Nejvyšší soud v roce 2013 obnovil koloniální zákon zakazující homosexualitu. Tento krok šokoval bojovníky za lidská práva, stejně jako místní komunitu gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů (LGBT).

I když ke stíhání za aktivity týkající se vztahů osob stejného pohlaví dochází jen zřídka, komunita gayů si stěžuje, že v sociálně konzervativní Indii čelí vážné diskriminaci a obtěžování ze strany policie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy