Matka hledá muže pro syna. Homosexuální inzerát láme tabu

ČTK ČTK
25. 5. 2015 10:20
Indická matka hledá inzerátem "manžela" pro svého syna. V konzervativní Indii, kde je homosexualita nelegální, jde o první inzerát podobného znění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Dillí - V indických novinách vyšel minulý týden inzerát, v němž matka hledá "manžela" pro svého syna. V Indii je homosexualita stále nelegální a zveřejněný inzerát je první, jehož prostřednictvím se hledá homosexuální partner.

Matka Padma dala inzerát hledající partnera pro syna Haríše - bojovníka za lidská práva - do rubriky seznámení v deníku Mid-Day. Podle agentury AFP tak učinila poté, co tři největší deníky v Indii její inzerát odmítly zveřejnit.

"Hledám ŽENICHA - 25 až 40 let, dobře situovaného, milovníka zvířat a vegetariána, pro svého SYNA (36), který pracuje pro nevládní organizaci," stojí v inzerátu.

Denně v indických novinách vycházejí tisíce inzerátů, které zadávají rodiče hledající partnera či partnerku pro své potomky. Jde o dávnou tradici, kdy sňatky domlouvají rodiny.

Haríš novinářům řekl, že jeho matka, stejně jako kterákoli jiná, už si dělá starosti s tím, aby mu našla partnera a naplánovala svatbu. "Myslí si, že bych se měl usadit, jak stárnu," řekl Haríš, který už na inzerát dostal šest odpovědí. "Rodiče mají stejnou starost o budoucnost svých dětí, ať už jsou homosexuální, nebo ne."

Indický Nejvyšší soud v roce 2013 obnovil koloniální zákon zakazující homosexualitu. Tento krok šokoval bojovníky za lidská práva, stejně jako místní komunitu gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů (LGBT).

I když ke stíhání za aktivity týkající se vztahů osob stejného pohlaví dochází jen zřídka, komunita gayů si stěžuje, že v sociálně konzervativní Indii čelí vážné diskriminaci a obtěžování ze strany policie.

 

Právě se děje

Další zprávy