Praha otevřela muzeum homosexuality, zaměří se na seniory

Petra Jansová Petra Jansová
11. 6. 2015 16:45
Centrum má připomínat dějiny homosexuality a zapojit do spolupráce i neheterosexuální seniory.
Jan Seidl a Adéla Gjuričová (radní městské části Praha 4 pro oblast kultury)
Jan Seidl a Adéla Gjuričová (radní městské části Praha 4 pro oblast kultury) | Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Praha - Stejně jako Berlín nebo Vídeň má už i Praha centrum, které bude připomínat historii homosexuality. Začátkem června bylo totiž na pražském Pankráci otevřeno Centrum queer paměti, které má sloužit nejenom jako zázemí pro výzkum, ale zároveň také jako místo pro mezigenerační setkávání v rámci LGBT komunity.

"Plánujeme zpřístupnit zájemcům přepisy životopisných rozhovorů, které vedeme. Shrnutí našeho dosavadního bádání nabízí i Prozatímní výstava LGBT dějin a paměti," přibližuje náplň činnosti centra historik Jan Seidl.

Společnost pro queer paměť, která stojí za realizací tohoto projektu, si ale stanovila i další cíle, jednou z priorit je spolupráce s homosexuálními seniory.

"Většina aktivistické práce pro LGBT komunitu se totiž v rámci českého prostředí tradičně zaměřuje na mladší a střední generaci a je spojená s takovými tématy, jako je coming-out nebo rodičovství," vysvětluje Seidl.

Připomínání historie je podle něho pro neheterosexuální komunitu důležité hned z několika důvodů.  "Podle mě je v dnešní době neheterosexuální identita antropologickou kategorií podobného významu pro jednotlivce, jako jsou klasické kategorie národnosti nebo náboženského vyznání. Kolem nich se utvářejí společenství, která mají nejen společné zájmy a cíle, ale taky společnou kulturu a paměť, přičemž jedno od druhého nejde oddělit," vysvětluje.

Pro návštěvníky je kromě výstavy připravena i knihovna, která v současnosti obsahuje beletrii i odborné knihy týkající se homosexuality. V archivu jsou k dispozici různé typy dokumentů nebo přepisy životopisných rozhovorů.

K otevření centra přispělo Hlavní město Praha, Městská část Praha 4 a soukromí mecenáši.

Šéf firmy Apple Tim Cook vyšel s pravdou ven a znovu ukázal, že sexualita nemá co dělat s profesí a že gay může být vzorem, říká šéfredaktor časopisu LUI Jakub Starý. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 29 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy