Aplikace pomáhá lesbičkám, domluví jim falešný sňatek

ČTK ČTK
30. 8. 2015 10:01
Konzervativní postoje vůči homosexualitě přetrvávají natolik, že mnoho čínských gayů a lesbiček svou orientaci tají celý život.
Lesbičkám pomáhá mobilní aplikace s falešným sňatkem.
Lesbičkám pomáhá mobilní aplikace s falešným sňatkem. | Foto: Reuters

Peking - Statisíce gayů a lesbiček v Číně využívají speciální mobilní aplikace, která jim pomáhá smluvit si mezi sebou falešné sňatky, jimiž se vyhnou tlaku svých rodičů, aby si našli manžela či manželku a postarali se jim o vnoučata.

Aplikace Queers zahájila provoz letos v lednu, a její homosexuální uživatelé hledající partnera či partnerku pro sňatek "na oko" do ní zadávají nejen vlastní věk, výšku a váhu, ale třeba také jaké auto mají, jaký je jejich příjem a zda touží po dětech.

Zakladatel projektu Liao Čuo-jing řekl listu The Times, že od spuštění aplikace se už přihlásilo více než 400 000 uživatelů, z toho zhruba 85 procent v pevninské Číně. A odhaduje, že zhruba pět až deset procent uživatelů už tímto způsobem zorganizovalo svou svatbu.

"Uživatelé se musí až rok vzájemně poznávat," řekl. "Je důležité, aby spolu dobře vycházeli, protože budou pod drobnohledem svých příbuzných. Není to pro ně o nic snazší, než uzavření sňatku heterosexuálního páru," dodal. Homosexualita byla v Číně nelegální až do roku 1997, a ještě čtyři další roky byla na seznamu duševních chorob.

Čínská vláda v poslední době podniká řadu kroků ve snaze vytvořit rovnoprávnost pro homosexuály - včetně setkání vysokých představitelů s gayi a lesbičkami, jež se ke své sexualitě otevřeně hlásí. Předpokládá se ale, že potrvá ještě řadu desetiletí, než budou v zemi uzákoněny sňatky osob stejného pohlaví.

Většina rodičů v Číně očekává, že se jejich potomci vdají či ožení před dosažením třicítky a že budou mít děti. Konzervativní postoje vůči homosexualitě přetrvávají natolik, že mnoho čínských gayů a lesbiček svou orientaci tají celý život.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy