Vzniká čínsko-český seriál o asijském Schindlerovi. Jan Révai si zahraje nacistu

ČTK ČTK
16. 9. 2015 10:01
Historický seriál Poslední vízum bude vyprávět příběh čínského diplomata, který v letech 1938-1940 zachránil tisíce Židů před deportací do koncentračních táborů. Ambiciózní projekt se bude skládat z osmi dílů a objeví se v něm řada českých herců včetně Jana Révaie nebo Otakara Brouska mladšího. Vysílat se bude nejprve v Číně, a to během druhé poloviny příštího roku.
Čang Ťing-ťing, Jan Révai
Čang Ťing-ťing, Jan Révai | Foto: ČTK

Praha – V Praze, Liberci a Plzni se tento týden začne natáčet historický televizní seriál Poslední vízum, prozatím největší čínsko-česká koprodukce. Vylíčí příběh čínského velvyslance v Rakousku, který před nacisty zachránil tisíce Židů.

"O natáčení jsme s Čínou jednali dva roky. To, že se všechno opravdu tento týden rozběhne, považuji za velký úspěch. Vyzkoušíme si tak, jestli zvládneme natočit v podstatě osm celovečerních filmů za tři měsíce," řekl na dnešním setkání s novináři v Praze koproducent za českou stranu Steve Lichtag ze společnosti Twin Star Film.

Natáčení je naplánováno do 130 natáčecích dní, souběžně na něm budou pracovat dva samostatné štáby. Seriál, který se bude skládat z osmi 150minutových dílů, by měl být dotočen do konce roku 2015. V největší čínské televizi CCTV i na kanálu JIANGSU TV se objeví od poloviny příštího roku.
Čínský producent společnosti Omnijoi Group v současné době jedná i s americkou stanicí FOX.

Projekt takového rozsahu je i příležitostí pro více než tři desítky českých herců, kteří si ve filmu zahrají také hlavní role. "Herci tak budu mít obrovskou šanci dostat se na čínský trh, eventuálně i dál. Určitě zaujme slovenská herečka Natalia Germani či Jan Révai. Čínská produkce byla nadšená i z naší modelky Kateřiny Sokolové," dodal Lichtag. Poměrně velkou roli dostali v této obdobě Schindlerova seznamu například i Otakar Brousek ml. a Zdeněk Maryška, z hereček potom Vlastina Svátková a Jana Bernášková.

Děj seriálu vychází ze skutečného životního příběhu čínského diplomata Cho feng-šana. Až do své smrti v roce 1997 nikomu neprozradil, že když v letech 1938-1940 pracoval jako čínský konzul na velvyslanectví ve Vídni, zachránil tisíce Židů před koncentračními tábory tím, že jim vydával víza a pomáhal s vycestováním z Evropy. Po jeho smrti se mu proto začalo přezdívat čínský Oskar Schindler.

"K tomuto projektu jsem se dostal klasicky - přes kamerové zkoušky," řekl ČTK Révai, který ztvární roli nacisty. Hrát se podle něj bude v češtině a angličtině, celý projekt pak bude dabován do čínštiny. "Shodou okolností jsem už pro Čínu před sedmnácti lety pracoval, byť šlo o natáčení v Hongkongu. Jako jediný Čech jsem tam pak i jel," dodal.

Spolupráce s Čínou se v posledních letech odehrává nejen v kulturní oblasti. Některé snímky vzniklé v Praze, například romance Jen my víme kde, do Česka lákají stále více čínských turistů. Dříve například zájem o Česko vzrostl mezi korejskými turisty díky seriálu Milenci z Prahy, který se částečně natáčel v Praze v roce 2005.

Pro čínskou státní televizi CCTV právě vzniká animovaný seriál o Krtkovi a Pandě; prezident Miloš Zeman tuto animovanou postavičku Zdeňka Milera propagoval i při své loňské návštěvě Číny. Podle ředitelky fondu kinematografie Heleny Bazděk Fraňkové jsou čínští producenti zajímavými partnery do budoucna; nenaleznou tu jen historické lokace, ale i skvělé filmařské zázemí.

Je to standardní nízkorozpočtová produkce, aby se dalo rychle vyrobit mnoho dílů, říká o čínském Krtečkovi místopředseda Asociace animovaného filmu Michal Podhradský. Nejde podle něj o obchodní úspěch | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy