Los Angeles - Závěr čtvrté řady seriálu Lost na konci minulého týdne symbolicky uzavřel americkou televizní sezonu pošramocenou stávkou scenáristů. Vyvrcholení série, které bývá pochopitelně fanoušky velmi vyhledáváno, ale vidělo "jen" 12,2 miilonu lidí.
Částečně lze propad vysvětlit právě protesty scenáristů. Kvůli nim se oblíbené talk-show a hlavně seriály na tři měsíce zmizely z obrazovky a diváci - jak to pojmenovali analytici - ztratili své pravidelné návyky.
Po únorovém ukončení protestů se navíc seriály začaly urputně dopisovat a dotáčet, často s menším počtem dílů a narychlo ukončenými zápletkami; tudíž i nižší kvalitou. To ale postihlo všechny oblíbené série; a třeba Dr. House nebo Chirurgové - pocházející ze stanice ABC stejně jako Ztracení - se s tím dokázali vyrovnat.
I to byl důvod, proč v prime-timu ABC dostaly příběhy doktorky Meredith Greyové po dubnovém návratu přednost před Ztracenými. Kvůli dotáčkám a kvůli finále Chirurgů dokonce měli Ztracení před koncem další, dvoutýdenní pauzu.
Poslední díl čtvrté série byl téměř dvouhodinový a odvysílaný v jeden den, ale jako dvě epizody. Avšak fakt, že si ho nenechalo ujít pouze 12,2 milionu lidí, znovu potvrdil klesající oblibu série.
Před stávkou se na Ztracené dívalo pořád okolo 16 milionů lidí, ovšem kupříkladu finále první řady vidělo 25. května 2005 skoro 21 milionů Američanů. I proto se o sérii začalo mluvit jako o ikoně takzvaných nových seriálů.
Na rozdíl od klasických soap oper si žádají větší pozornost, ale na oplátku nabízejí propracovaný děj s mnoha odbočkami i časovými skoky, napětí, dynamiku i produkci vzdálenou televizním kašírkám. Ostatně úplně první díl Ztracených dodnes drží titul nejdražší seriálové epizody: stál přes 10 milionů dolarů.
Obliba nadpřirozených motivů bývá vždycky krátkodobá, ale seriál každopádně trpělivost diváků přepínal i svým dlouhodobým nevysvětlováním. I když fanoušci si každý detail užijí, někteří méně oddaní si přece jen trochu ztěžují na rozvleklý děj a zoufají, že všechno se spíš zamotává a autoři některé linie opouštějí.
Tvůrci ale trvají na tom, že v každé chvíli před sebou vidí začátek prostředek i konec celé série. Prezident ABC Entertainment Stephen McPherson uvedl, že diváky čeká naprosto šokující finále. Asi bude o to překvapivější, že autoři průběžně zamítají všechny fanouškovské teorie, které tvoří podstatnou část seriálového kultu.
Postavy seriálu prý nejsou mrtvé a děj se neodehrává v očistci ani v ničí mysli. A v tajemstvích ostrova nemají prsty vesmírné koráby a mimozemšťané, ale ani nanoroboti.
Čtvrtá série nabídla hlavně flashbacky a flashforwardy, které ukazují minulost a budoucnost hlavních postav.
První tři série Ztracených nabídly po dvaadvaceti dílech, čtvrtá série jich měla mít šestnáct. Nakonec jich ale bylo kvůli stávce třináct.
V roce 2009 a 2010, vždy v lednu, pak fanoušky čekají další dvě série. Pátá bude mít devatenáct dílů, o tři části ji totiž rozšíří děj, který se kvůli stávce nestihl natočit právě do čtvrté řady. Vysílat se má na konci ledna 2009.
Čtvrtou sezonu Lost u nás dává kanál AXN. Zbytek Česka, který neholduje downloadům ani kabelovkám, si na ni ještě počká. Nova, která u nás seriál celoplošně vysílá, ji chtěla nasadit hned po skončení trojky, ale kvůli stávce od toho raději upustila.
Mluvčí Novy Veronika Šmítková potvrdila, že s ní počítají, ale konkrétní termín neřekla. Je celkem jasné, že to bude nejdřív s podzimním schématem.