Mimořádná zpráva

Glosa: Deník Dity P. vypadá, jako by dostal David Fincher objednávku na natočení food porna

Martin Svoboda Martin Svoboda
11. 3. 2016 13:05
Dita Pecháčková se svým týmem dokázala vytvořit nezaměnitelně obyčejnou a neskutečnou postavu Dita P., aby nám podruhé zamotala hlavy pořadem tak prázdným, že by mohl sloužit jako sonda do našich duší. "Vše vypadá, jako by dostal na natočení food porna objednávku režisér David Fincher, známý svým přesvědčením, že lidé jsou bez výjimky perverzní, a potajmu vkradl do scénáře vlastní motivy," píše Martin Svoboda.
Deník Dity P. II.
Deník Dity P. II. | Foto: Česká televize

Startuje druhá série Deníku Dity P., pořadu, kterému se velmi snadno vysmívá, zároveň je ale svým způsobem fascinující. Tvůrcům se podařilo vybudovat vesmír fungující podle vlastních fyzikálních zákonů, v němž prostor mimo kuchyň existuje jen jako místo, kde se dá uvařené jídlo v nahrané scénce sníst, a pak hybaj zpět do práce. A kde spolu lidé mluví jako obživlé katalogy nábytku.

Pořad přitom zaštítil přední český režisér a producent David Ondříček (režie Ve stínu, produkce Ztraceni v Mnichově), tudíž by bylo bláhové si myslet, že něco ze zobrazovaného neodpovídá záměrům. Všechna ta chladná záře a odstup, jaký si bodrá kuchařka udržuje od reality, strašidelné bezčasí, to vše naplňuje cíl. Nejspíš až příliš dokonale.

Food porno od Finchera

Vše vypadá, jako by dostal na natočení food porna objednávku režisér David Fincher (Zmizelá, Klub rváčů, Sedm), známý svým přesvědčením, že lidé jsou bez výjimky perverzní, a potajmu vkradl do scénáře vlastní motivy.

Dita P. je sice první polovinu druhé série těhotná, zároveň ale ve své snové kuchyni působí zcela opuštěně, oddělená tlustou zdí od světa, svých přátel a minulosti, o nichž přitom tak ráda mluví. Když se její kamarádi či rodina v meziscénkách objeví, všudypřítomný afekt vysává lidské emoce a stud zabraňuje navázání kontaktu.

Když si k tomu připočítáme, jak moc se protagonistka neustále snaží „být v roli“, ačkoliv je patrné, že jde jen o budování neexistující Dity P., s níž má Dita Pecháčková společné jen styčné body, a ještě si uvědomíme, že tuto imaginární a dokonalou Ditu stvořila její matka (scenáristka pořadu), ožívá tu vlastně zápletka psychologického thrilleru Zmizelá, kterým nás Fincher dostal naposledy.

Dita P. se zřejmě nepokusí svého manžela zlikvidovat (zároveň není nepředstavitelné, že by to mohla považovat za zajímavý rámcový příběh pro závěrečnou epizodu), ale pocit odcizení člověka od sebe sama, od nějaké podstaty, kdy je pravda o sobě redukována na mediální zkratku, si s Fincherovým snímkem v ničem nezadá.

Víc neexistuje

Od první řady se nijak neposunul jak tvůrčí tým, tak Ditino vystupování plné pomalé a prázdné mluvy. „Tak já musim udělat utopence. Ale nebudou to jen tak obyčejný utopenci. Tyhle utopenci... totiž budou ty nejlepší utopenci na světě.“ Člověk se té bezelstnosti, jež jako by se do toho dokonale nasnímaného prostředí nehodila, nemůže nabažit.

Deník Dity P. II.
Deník Dity P. II. | Foto: Česká televize

„Místo opékání budeme grilovat a místo na trávníku budeme na parníku.“ Tak Dita spojuje historku z dětství s aktuální epizodou. Oslí můstek k nezaplacení. „Já jako žena zvládnu spoustu věcí. Klidně budu řídit firmu, auto, možná i stát. A klidně i bez problému porodim dítě. Ale když přijde na grilování, tak si myslím, že by u toho měl bejt chlap,“ zní sebereflektivní závěr, kterým uvede scénku, v níž ženy skutečně nejsou schopny zapálit gril a musejí počkat na Davida Ondříčka, aby to udělal za ně.

„To už skoro neexistuje nic víc než kus masa takhle opečenej,“ shrnuje nakonec veškerou svou filozofii a po chvíli dodává, že druhá existující věc bude vlastně to dítě, co má v břiše. Díky bohu.

Aspekty dnešní doby do pořadu na úrovni scénáře nepronikají ani v nejmenších náznacích. Nevaří se tu zdravě, nemluví se o kvalitě potravin. Stejně jako nedokážeme odhadnout Ditin věk, nemůžeme ani odhalovat její postoje a názory, tedy krom fixace na minulost a konzervativní hodnoty, jež jsou však nestálé a čistě nahodilé, netvoří tedy žádný celek.

A do toho jídlo připravované v surreálně nasvíceném prostředí z potravin značky Albert quality. Svět Dity P. se svou odhmotněností opravdu vtahuje, budí úžas a nutí nás přemýšlet, jak jsme sem došli. Jeho úspěch není překvapivý - nachází se tak daleko a přitom jakoby na dosah ruky. Stačí nebýt člověkem.

Deník Dity P. II. - ukázka | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 15 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliardy korun, o 4,4 procenta více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covidu-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy