Glosa: Deník Dity P. vypadá, jako by dostal David Fincher objednávku na natočení food porna

Martin Svoboda Martin Svoboda
11. 3. 2016 13:05
Dita Pecháčková se svým týmem dokázala vytvořit nezaměnitelně obyčejnou a neskutečnou postavu Dita P., aby nám podruhé zamotala hlavy pořadem tak prázdným, že by mohl sloužit jako sonda do našich duší. "Vše vypadá, jako by dostal na natočení food porna objednávku režisér David Fincher, známý svým přesvědčením, že lidé jsou bez výjimky perverzní, a potajmu vkradl do scénáře vlastní motivy," píše Martin Svoboda.
Deník Dity P. II.
Deník Dity P. II. | Foto: Česká televize

Startuje druhá série Deníku Dity P., pořadu, kterému se velmi snadno vysmívá, zároveň je ale svým způsobem fascinující. Tvůrcům se podařilo vybudovat vesmír fungující podle vlastních fyzikálních zákonů, v němž prostor mimo kuchyň existuje jen jako místo, kde se dá uvařené jídlo v nahrané scénce sníst, a pak hybaj zpět do práce. A kde spolu lidé mluví jako obživlé katalogy nábytku.

Pořad přitom zaštítil přední český režisér a producent David Ondříček (režie Ve stínu, produkce Ztraceni v Mnichově), tudíž by bylo bláhové si myslet, že něco ze zobrazovaného neodpovídá záměrům. Všechna ta chladná záře a odstup, jaký si bodrá kuchařka udržuje od reality, strašidelné bezčasí, to vše naplňuje cíl. Nejspíš až příliš dokonale.

Food porno od Finchera

Vše vypadá, jako by dostal na natočení food porna objednávku režisér David Fincher (Zmizelá, Klub rváčů, Sedm), známý svým přesvědčením, že lidé jsou bez výjimky perverzní, a potajmu vkradl do scénáře vlastní motivy.

Dita P. je sice první polovinu druhé série těhotná, zároveň ale ve své snové kuchyni působí zcela opuštěně, oddělená tlustou zdí od světa, svých přátel a minulosti, o nichž přitom tak ráda mluví. Když se její kamarádi či rodina v meziscénkách objeví, všudypřítomný afekt vysává lidské emoce a stud zabraňuje navázání kontaktu.

Když si k tomu připočítáme, jak moc se protagonistka neustále snaží „být v roli“, ačkoliv je patrné, že jde jen o budování neexistující Dity P., s níž má Dita Pecháčková společné jen styčné body, a ještě si uvědomíme, že tuto imaginární a dokonalou Ditu stvořila její matka (scenáristka pořadu), ožívá tu vlastně zápletka psychologického thrilleru Zmizelá, kterým nás Fincher dostal naposledy.

Dita P. se zřejmě nepokusí svého manžela zlikvidovat (zároveň není nepředstavitelné, že by to mohla považovat za zajímavý rámcový příběh pro závěrečnou epizodu), ale pocit odcizení člověka od sebe sama, od nějaké podstaty, kdy je pravda o sobě redukována na mediální zkratku, si s Fincherovým snímkem v ničem nezadá.

Víc neexistuje

Od první řady se nijak neposunul jak tvůrčí tým, tak Ditino vystupování plné pomalé a prázdné mluvy. „Tak já musim udělat utopence. Ale nebudou to jen tak obyčejný utopenci. Tyhle utopenci... totiž budou ty nejlepší utopenci na světě.“ Člověk se té bezelstnosti, jež jako by se do toho dokonale nasnímaného prostředí nehodila, nemůže nabažit.

Deník Dity P. II.
Deník Dity P. II. | Foto: Česká televize

„Místo opékání budeme grilovat a místo na trávníku budeme na parníku.“ Tak Dita spojuje historku z dětství s aktuální epizodou. Oslí můstek k nezaplacení. „Já jako žena zvládnu spoustu věcí. Klidně budu řídit firmu, auto, možná i stát. A klidně i bez problému porodim dítě. Ale když přijde na grilování, tak si myslím, že by u toho měl bejt chlap,“ zní sebereflektivní závěr, kterým uvede scénku, v níž ženy skutečně nejsou schopny zapálit gril a musejí počkat na Davida Ondříčka, aby to udělal za ně.

„To už skoro neexistuje nic víc než kus masa takhle opečenej,“ shrnuje nakonec veškerou svou filozofii a po chvíli dodává, že druhá existující věc bude vlastně to dítě, co má v břiše. Díky bohu.

Aspekty dnešní doby do pořadu na úrovni scénáře nepronikají ani v nejmenších náznacích. Nevaří se tu zdravě, nemluví se o kvalitě potravin. Stejně jako nedokážeme odhadnout Ditin věk, nemůžeme ani odhalovat její postoje a názory, tedy krom fixace na minulost a konzervativní hodnoty, jež jsou však nestálé a čistě nahodilé, netvoří tedy žádný celek.

A do toho jídlo připravované v surreálně nasvíceném prostředí z potravin značky Albert quality. Svět Dity P. se svou odhmotněností opravdu vtahuje, budí úžas a nutí nás přemýšlet, jak jsme sem došli. Jeho úspěch není překvapivý - nachází se tak daleko a přitom jakoby na dosah ruky. Stačí nebýt člověkem.

Deník Dity P. II. - ukázka | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 7 minutami

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské unie. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zakáže dalším představitelům členských zemí a institucí EU vstup do Ruska, ale mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na tiskové konferenci neupřesnila, kdo bude postižen. Počet osob figurujících na ruské černé listině bude podle ní stejný jako počet Rusů na sankčním seznamu EU.

EU podle mluvčí v poslední době podnikla řadu nepřátelských kroků vůči Rusku a ruským občanům. Blok uplatňuje sankce bez ohledu na mezinárodní právo a kvůli "vymyšleným, absurdním záminkám", uvedla Zacharovová. Moskva podle ní opakovaně varovala unii před zhoubností takového přístupu, ale "v EU ignorují naše návrhy vést věcný, profesionální dialog na základě faktů, a jako dříve dávají přednost sankcím". "Pokud EU bude pokračovat v tomto konfliktním přístupu, vyhrazujeme si právo adekvátně reagovat," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy