Je libo cvrčka na másle nebo špagety s moučným červem? Češi objevují kouzlo hmyzích delikates

Petra Jansová Petra Jansová
4. 12. 2015 11:45
Češi jsou gastronomickými experimentátory a nezaleknou se ani pojídání hmyzu. Cvrčci nebo mouční červi jsou jim málo. Vyhledávají proto šváby nebo sarančata. Entomofagie ale není jen adrenalinovou gastronomií, ale i zdravou alternativou. Hmyz obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a proteiny. "Příprava hmyzu není ničím výjimečná. Je to, jako kdyby jste připravovali steak. Zásadní jsou vaše chutě," tvrdí specialista na přípravu hmyzu a jeden z autorů nové kuchařky Hmyz na talíři Petr Ocknecht.
Tak trochu jiné plněné knedlíky
Tak trochu jiné plněné knedlíky | Foto: Hmyz na talíři

Praha - Cvrček smažený na másle, mouční červi se špagetami, šváb v pikantní omáčce s kokosovým mlékem. Neumíte si takovou stravu představit? Pak podle odborníků na entomofagii (pojídání hmyzu, pozn. red.) děláte chybu, a to hned ze dvou důvodů.

Hmyz podle nich v sobě skrývá nejenom netradiční variace chutí od sladkých mravenců až po jemné cvrčky, jeho hlavní přednostní je ale především vysoký obsah kvalitních bílkovin, nenasycených mastných kyselin a proteinů. A právě proto hmyz považují za potravinu třetího tisíciletí, která plnohodnotně může nahradit i běžně využívané maso.

Zcela běžnou záležitostí je pojídání hmyzu v Africe, jihovýchodní Asii a severní části Latinské Ameriky. Hmyzí delikatesy se ale běžně konzumují například i na Sicílii. Za lahůdku podobnou olomouckým tvarůžkům je tam považován ovčí sýr s larvami.

O ozdravných účincích hmyzí stravy se Čechy snaží přesvědčit i kolektiv autorů nové kuchařky Hmyz na talíři.

Hmyzím pochoutkám podle propagátorky entomofagie Marie Borkovcové začíná přicházet na chuť stále více lidí. Oceňují především vysoký podíl kvalitních bílkovin, esenciálních tuků nebo minerálních látek.

Podle Borkovcové Češi přidanou hodnotu hmyzu okusili poprvé před necelými devadesáti lety. „Zatím nejmladší tištěný údaj o vaření chroustů je z roku 1928, našli jsme ho v kuchařce paní Luisy Ondráčkové. Ale určitě toho bylo mnohem více, dodnes při výuce na univerzitách třetího věku slýchám pamětníky meziválečných i poválečných let vykládat o kulinářských lahůdkách například v podobě měkkého sýra s 'červy'. A určitě to nejedli z hladu,“ tvrdí Borkovcová.

Steak, nebo smažený cvrček?

Jedním z propagátorů hmyzích pokrmů je i profesionální kuchař a spoluautor nové kuchařky Peter Ocknecht. Entomofagii se věnuje už dvanáct let a za tu dobu vytvořil spoustu chutných receptů. On sám má ale prý nejradši obyčejného cvrčka na másle. „Dávám přednost jednoduchým chutím. Takže si vystačím se smaženými cvrčky na chlebu s máslem, ale hmyz si samozřejmě můžete připravit na mnoho různých způsobů,“ dodává.

Švábi v pikantní omáčce s kokosovým mlékem a mangem

šváby

Potřebujeme: 10 ks švábů, 1 zralé mango, 1 čerstvou chilli papričku, 30 ml kokosového mléka, 50 ml smetany, špetku mleté kurkumy, špetku garam masaly, špetku mleté skořice, špetku mletého chilli, kávovou lžičku cukru krystal, sůl, pepř na dochucení.

  1. Živé šváby vhodíme do většího množství rozpáleného oleje a minutu smažíme. Vyndáme, necháme okapat a dobře prosolíme a promícháme s mletým chilli. Nelekejte se, když se v oleji zdvojnásobí, to je v pořádku.
  2. Oloupeme mango, zbavíme jej pecky a nakrájíme na větší kostičky. Na pánvi rozpálíme olivový olej, vložíme na něj nakrájené mango a nasekanou chilli papričku a pár vteřin společně restujeme. Zakápneme smetanou, kokosovým mlékem a přidáme mletou kurkumu, garam masalu, mletou skořici a cukr. Omáčku dochutíme solí.
  3. Vše společně povaříme po dobu dvou minut a do omáčky vhodíme polovinu smažených švábů. Dozdobíme čerstvým koriandrem a druhou polovinou švábů.

Doporučuje především postupy typické pro asijskou nebo italskou kuchyni, například dušení typické pro českou gastronomii není při přípravě hmyzu příliš vhodné. Entomofágové nepotřebují ani žádné speciální suroviny nebo ingredience a v kuchyni si vystačí s obyčejnou solí, máslem nebo olejem.

„Příprava hmyzu není ničím výjimečná. Je to, jako kdyby jste připravovali steak. Zásadní jsou vaše chutě. Já na svých kurzech učím základy, a to jak hmyz vyhladovět, usmrtit, připravit a podávat. Pak už záleží na tom, kdo má co rád. Takže pokud třeba máte rádi špagety carbonara, pak si do nich místo slaniny můžete dát červy,“ dodává Ocknecht.

Na začátku je podle něho důležité především ochutnávat. Nemyslet na to, co jíte, ale přemýšlet, jak to chutná, jen tak si lze připravit skutečnou delikatesu. „Všem na začátku říkám, nekoukejte na nožičky a očička. Soustřeďte se na chuť. Ta je podstatná,“ vypráví.

Podle něho jsou Češi dnes většími experimentátory a troufnou si i na švába. „Před dvanácti lety, když jsem začínal, tak lidé ochutnali maximálně moučné červy nebo cvrčky. Dnes když dělám akce tak zmizí nejprve velcí červy, sarančata a šváby. Malé červy už vůbec nedělám, protože nikoho nezajímají,“ říká.

Stejně jako při výběru běžných surovin doporučuje Ocknecht zajít pro hmyz k českému osvědčenému chovateli. Jedním z takových je například Ivan Papoušek, který se chovem hmyzu zabývá už deset let a považuje ho za mnohem složitější, než je tradiční zemědělství.

Tuzemští hmyzí chovatelé podle něj bojují s nedostatkem literatury nebo zkušených veterinářů. „Na hmyzu dodnes obdivuji neuvěřitelnou reprodukční schopnost. Právě ta je velkým přínosem pro budoucnost lidstva,“ dodává.

Stejných chovatelů, jako je Ivan Papoušek, je v Česku málo. „Těch větších, kteří dokážou vyprodukovat minimálně jednu tunu hmyzu měsíčně, je zhruba pět šest. Těch menších, kteří vyprodukují desítky či stovky litrů, může být do dvaceti,“ potvrzuje a dodává, že vlivem poptávky, která přichází z gastronomie, musí každoročně navyšovat výrobu.

Česko podle něj patří mezi největší dodavatele hmyzu do státu Evropské unie, především pak Nizozemí a Belgie, kde se jedlý hmyz dávno prodává i v obchodech.

Čeští entomofágové mohou pro cvrčky, potemníky, moučné červy nebo šváby zatím vyrazit buď do zverimexu, kde ale nedostanou informace o původu, nebo k osvědčenému chovateli.

"Superfood" budoucnosti. Cvrčci a larvy brouků se stávají součástí jídelníčku amerických restaurací. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 3 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

OSN má obavy desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že dnes do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Tisíce Libanonců žádají potrestání viníků výbuchu v Bejrútu, policie je rozhání vodními děly

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

K přístavu pochodoval dav tisíců lidí. Mnozí nesli libanonské vlajky a fotografie zemřelých. Později se u přístavu uskutečnila modlitba za oběti neštěstí. Při recitaci veršů koránu nad davem prolétly armádní vrtulníky, které vypustily červený a zelený dým, tedy v barvách libanonské vlajky.

Bezpečnostní složky mezitím použily vodní dělo a slzný plyn proti demonstrantům, kteří na ně u parlamentu házeli kameny. Zraněno tam podle libanonského Červeného kříže bylo osm lidí. Ke střetům mezi stoupenci znesvářených stran podle Reuters došlo také v jiné části města, což si vyžádalo dva zraněné. Tam svědci zaznamenali střelbu do vzduchu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy