Vietnamci Vánoce nemají, české ale dodržují. Na Štědrý den smaží kapra a koukají na Popelku

Petra Jansová Petra Jansová
22. 12. 2015 15:08
Ve Vietnamu se sice Vánoce neslaví, jinak to ale mají Vietnamci žijící v Česku. Tuzemským tradicím se přizpůsobili a na štědrovečerní tabuli kromě smaženého kapra servírují i bramborový salát. "My Asiaté se na příbuzné těšíme, Češi to berou spíš jako povinnost," vysvětluje majitelka vyhlášeného vietnamského bistra v pražském Karlíně. Na svátky peče cukroví a z pohádek má nejraději Tři oříšky pro Popelku a Obušku z pytle ven.
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Česká televize

Praha - Cukroví, bramborový salát, smažený kapr a maraton pohádek. Tak vypadají Vánoce ve většině tuzemských domácností. Velmi podobně ale tráví svátky i Vietnamci žijící v Česku. A zatímco do země, odkud pocházejí jejich rodiče, jezdí na tradiční Tết (lunární Nový rok), v Česku smaží kapra a dívají se na pohádky.

Podnikatelka Trinh Šnicerová a blogerka Mai Huong žijí v Praze už několik let. Trinh přijela do Česka ve 14 letech a Mai se zde narodila. Kromě vietnamských kořenů je spojuje i láska k asijské gastronomii. Trinh vlastní bistro Red Hot Chilli v pražském Karlíně a Mai je jednou ze tří autorek food blogu Viet Food Friend.

Vietnamci Vánoce jako takové nemají, místo nich slaví Tết. "Jde o lunární Nový rok. Představuje kombinaci západního Silvestra, Nového roku, Vánoc, Velikonoc a Den díkůvzdání. Jde o takový svátek čistoty a obnovy," vysvětluje blogerka Mai Huong.

Datum vietnamského národního svátku není stálé, mění se v závislosti na lunárním cyklu. Většinou se tak odehrává na konci ledna nebo na začátku února. Oficiálně se Tết slaví tři dny. Pro Vietnamce jsou tyto oslavy především příležitostí sejít se s celou rodinou.

Přípravy na svátky ale probíhají mnohem dříve. Vše začíná úklidem, do kterého se zapojuje celá rodina. Lidé věří, že se tak zbaví špatných duchů z předchozího roku. Ti nejpověrčivější dokonce přemalovávají své domy. Běžnou součástí příprav je i dekorace v tradičních červeno-zlatých barvách.

Oslavy patří dětem jak v Čechách, tak i ve Vietnamu

Nejvíce se na Tết těší vietnamské děti. "Pro děti z chudých rodin je to jediná příležitost v roce, kdy budou obdarovány novým oblečením a botami," přibližuje blogerka.

Podobný zvyk, jako je vánoční stromeček, lze najít i na vietnamském venkově, kde se tu a tam uchýlí ke vztyčení pět až šest metrů vysokého bambusového stromu. Je ozdoben různými talismany, papírovými rybičkami nebo zvonky. Vietnamská města jsou v tuto dobu plná velkých lampionů nebo praporů.

"Vietnamská kultura je úzce spjatá s jídlem a stolováním a hlavní symbol Tết představuje čtvercový koláč z lepkavé rýže, žlutých mungo fazolí a vepřového bůčku zabaleného do banánového listu," dodává Huong.  

Lunární Nový rok ale slaví vietnamská komunita i v Česku a mnozí, stejně jako majitelka karlínského bistra, vyráží v tuto dobu i do Vietnamu.

"Nemyslete si, že by Vietnamci neslavili Vánoce. Když jsem před dvěma roky na konci prosince letěla s dcerou do Hanoje, byla jsem překvapená. V ulicích svítila světla a všechno bylo vánočně nazdobené," vypráví Šnicerová. Asiati podle ní velmi rádi slaví, ať už jde o Valentýna, Halloween, či Vánoce.

Vietnamské Vánoce s bramborovým salátem a Popelkou

V České republice ale většina Vietnamců slaví Vánoce se vším všudy. Nechybí bramborový salát, smažený kapr, stromeček a cukroví. "Svoje první Vánoce jsem slavila ve 14 letech a byli jsme nadšení," vzpomíná Šnicerová.

Posledních jedenáct let už je automaticky připravuje i pro svoji dceru, pro kterou jsou naprostou samozřejmostí. Pro rodinu a blízké přátele připravuje nejenom cukroví, ale i tradiční štědrovečerní menu. Vánoce má rovněž spojené s maratonem televizních pohádek. "Nejraději máme Tři oříšky pro Popelku a Obušku z pytle ven," tvrdí.

Svátky a konec roku pravidelně tráví na horách ve Špindlerově mlýně nebo Peci pod Sněžkou.

Přestože se českým tradicím velmi rychle a ráda přizpůsobila, naráží na drobný rozdíl. Vietnamci sice tuzemské tradice respektují, ale Vánoce přeci jen vnímají jinak než Češi. "My Asiaté se na příbuzné těšíme, Češi to berou spíš jako povinnost," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy