Vietnamci Vánoce nemají, české ale dodržují. Na Štědrý den smaží kapra a koukají na Popelku

Petra Jansová Petra Jansová
22. 12. 2015 15:08
Ve Vietnamu se sice Vánoce neslaví, jinak to ale mají Vietnamci žijící v Česku. Tuzemským tradicím se přizpůsobili a na štědrovečerní tabuli kromě smaženého kapra servírují i bramborový salát. "My Asiaté se na příbuzné těšíme, Češi to berou spíš jako povinnost," vysvětluje majitelka vyhlášeného vietnamského bistra v pražském Karlíně. Na svátky peče cukroví a z pohádek má nejraději Tři oříšky pro Popelku a Obušku z pytle ven.
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Česká televize

Praha - Cukroví, bramborový salát, smažený kapr a maraton pohádek. Tak vypadají Vánoce ve většině tuzemských domácností. Velmi podobně ale tráví svátky i Vietnamci žijící v Česku. A zatímco do země, odkud pocházejí jejich rodiče, jezdí na tradiční Tết (lunární Nový rok), v Česku smaží kapra a dívají se na pohádky.

Podnikatelka Trinh Šnicerová a blogerka Mai Huong žijí v Praze už několik let. Trinh přijela do Česka ve 14 letech a Mai se zde narodila. Kromě vietnamských kořenů je spojuje i láska k asijské gastronomii. Trinh vlastní bistro Red Hot Chilli v pražském Karlíně a Mai je jednou ze tří autorek food blogu Viet Food Friend.

Vietnamci Vánoce jako takové nemají, místo nich slaví Tết. "Jde o lunární Nový rok. Představuje kombinaci západního Silvestra, Nového roku, Vánoc, Velikonoc a Den díkůvzdání. Jde o takový svátek čistoty a obnovy," vysvětluje blogerka Mai Huong.

Datum vietnamského národního svátku není stálé, mění se v závislosti na lunárním cyklu. Většinou se tak odehrává na konci ledna nebo na začátku února. Oficiálně se Tết slaví tři dny. Pro Vietnamce jsou tyto oslavy především příležitostí sejít se s celou rodinou.

Přípravy na svátky ale probíhají mnohem dříve. Vše začíná úklidem, do kterého se zapojuje celá rodina. Lidé věří, že se tak zbaví špatných duchů z předchozího roku. Ti nejpověrčivější dokonce přemalovávají své domy. Běžnou součástí příprav je i dekorace v tradičních červeno-zlatých barvách.

Oslavy patří dětem jak v Čechách, tak i ve Vietnamu

Nejvíce se na Tết těší vietnamské děti. "Pro děti z chudých rodin je to jediná příležitost v roce, kdy budou obdarovány novým oblečením a botami," přibližuje blogerka.

Podobný zvyk, jako je vánoční stromeček, lze najít i na vietnamském venkově, kde se tu a tam uchýlí ke vztyčení pět až šest metrů vysokého bambusového stromu. Je ozdoben různými talismany, papírovými rybičkami nebo zvonky. Vietnamská města jsou v tuto dobu plná velkých lampionů nebo praporů.

"Vietnamská kultura je úzce spjatá s jídlem a stolováním a hlavní symbol Tết představuje čtvercový koláč z lepkavé rýže, žlutých mungo fazolí a vepřového bůčku zabaleného do banánového listu," dodává Huong.  

Lunární Nový rok ale slaví vietnamská komunita i v Česku a mnozí, stejně jako majitelka karlínského bistra, vyráží v tuto dobu i do Vietnamu.

"Nemyslete si, že by Vietnamci neslavili Vánoce. Když jsem před dvěma roky na konci prosince letěla s dcerou do Hanoje, byla jsem překvapená. V ulicích svítila světla a všechno bylo vánočně nazdobené," vypráví Šnicerová. Asiati podle ní velmi rádi slaví, ať už jde o Valentýna, Halloween, či Vánoce.

Vietnamské Vánoce s bramborovým salátem a Popelkou

V České republice ale většina Vietnamců slaví Vánoce se vším všudy. Nechybí bramborový salát, smažený kapr, stromeček a cukroví. "Svoje první Vánoce jsem slavila ve 14 letech a byli jsme nadšení," vzpomíná Šnicerová.

Posledních jedenáct let už je automaticky připravuje i pro svoji dceru, pro kterou jsou naprostou samozřejmostí. Pro rodinu a blízké přátele připravuje nejenom cukroví, ale i tradiční štědrovečerní menu. Vánoce má rovněž spojené s maratonem televizních pohádek. "Nejraději máme Tři oříšky pro Popelku a Obušku z pytle ven," tvrdí.

Svátky a konec roku pravidelně tráví na horách ve Špindlerově mlýně nebo Peci pod Sněžkou.

Přestože se českým tradicím velmi rychle a ráda přizpůsobila, naráží na drobný rozdíl. Vietnamci sice tuzemské tradice respektují, ale Vánoce přeci jen vnímají jinak než Češi. "My Asiaté se na příbuzné těšíme, Češi to berou spíš jako povinnost," dodává.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy