Praha - Ve středu 1. května uplyne šest desítek let od chvíle, kdy se v tehdejším Československu spustilo pravidelné televizní vysílání.
Oslavy výročí se budou konat na třech frontách. Na obrazovkách České televize, v prostorách Národního technického muzea, kde bude zahájena výstava o historii televizního vysílání, a přímo na Kavčích horách a studiích v Brně a Ostravě, kde se uskuteční v sobotu 4. května den otevřených dveří.
Jistota spásného retra
"Nechtěli jsme oslavy soustředit do jednoho dne," vysvětlil generální ředitel ČT Petr Dvořák. "Už od začátku roku vysíláme pořady vztahující se k výročí a budeme v tom pokračovat až do prosince."
Česká televize už od začátku roku nasazuje do vysílání to nejlepší ze zlatého fondu, jako jsou seriály Panoptikum města pražského, Cirkus Humberto nebo Byl jednou jeden dům.
V květnu se do programu dostanou obnovené verze úspěšných zábavných pořadů - v dnešní dramaturgii a s dnešními technickými možnostmi. Diváci se znovu vždy na jeden večer setkají s pořady Kufr, Šance, Zpívá celá rodina a Neváhej a toč.
Vrcholem retro vzpomínání ovšem budou pořady, které se na ČT objeví už v tomto týdnu. Už ve středu na den výročí se na ČT2 bude vysílat pětihodinové pásmo Teleautomat. Každá hodina bude věnovaná jednomu žánru: dokumentu, zpravodajství a publicistice, seriálům, zábavě a dramatické tvorbě. Sobotní večer bude patřit Galashow60 s Jiřinou Bohdalovou a jejími hosty.
"Jiřina Bohdalová je spjatá s ČT jako nikdo jiný," vysvětlil programový ředitel ČT Milan Fridrich volbu průvodkyně pořadem.
Populární herečka je také jednou z šedesáti tváří, které se uvolily natočit krátké medailonky, v nichž vysvětlují, co pro ně znamená Česká televize. Na své začátky a slastný pocit z rozsvícených oken, za nimiž blikaly obrazovky, zavzpomínal Karel Gott. Pavel Liška zase z paměti vynořil své iniciační zážitky s Rozmarýnkem a Čertíkem Bertíkem.
Evropská kvalita Sanitky
Manažerům ČT výročí posloužilo i jako příležitost, jak propagovat nadcházející programové hity. Na podzim se začne vysílat třináctidílná Sanitka Filipa Renče, která podle Fridricha posouvá český seriál na evropskou úroveň.
První sérii by si letos měl odbýt i kriminální Cirkus Bukowsky, jenž údajně svou syrovostí připomíná skandinávské detektivní vzory.
Po úspěchu s docusoapem Čtyři v tom se do vysílání chystají další podobné projekty: budou se týkat svateb, závislých žen a těžké cesty talentovaných dětí za svým snem.
Kvalita se dá očekávat i od ambiciózního formátu České století, v němž Robert Sedláček se scenáristou Pavlem Kostíkem nahlédne provokativně na některé milníky novodobé české historie.
Přímo k historii ČT a jejímu poslání se vysloví další dokumenty, jejichž premiéra ještě nebyla stanovena. Radim Špaček mapuje ve filmu Pod dlažbou je pláž společně s mediálními odborníky, co to je ta vzývaná veřejná služba. Na propagandistickou funkci televize v době normalizace se zaměří snímek Nízká vysoká hra Martina Vadase, odhalující zákulisí štvavého snímku zaměřeného proti Chartě 77 a jejím prvním signatářům. Režisér se sám na filmu coby ostřič hlavního kameramana podílel, a jeho pohled tak má osobní punc.
Vzpomínku na to, jak dříve fungovala televize, nabídne film Parta analog, sledující televizní veterány z 50. a 60. let, kteří se rozhodli odvysílat ještě jednou část programu teď, jak se připravoval za jejich éry.
Nejodvážnější sny
Průřezová výstava televizní historie v Národním technickém muzeu je podle jejích organizátorů limitována jen prostorem výstavního sálu. I tak v ní najde návštěvník bohaté množství exponátů, zahrnující jak studiovou, vysílací a záznamovou techniku, tak množství televizorů od prvopočátků jejich existence po současnou digitální éru, a to jak naší výroby, tak ze zahraničí.
Jsou zde vystaveny například nejstarší televizní zařízení českého průkopníka televize Jaroslava Šafránka z roku 1939 nebo unikátní televizní přístroje použité pro vysílání na výstavě MEVRO v roce 1948.
Celou výstavu uvozuje Šafránkovo motto uvedené nad vchodem do sálu: "Fantazie může spřádat nejodvážnější sny a všechny budou zcela jistě uskutečněny televizí."
Třetím bodem oslav je populární den otevřených dveří. Studia se návštěvníkům otevřou 4. května od devíti hodin. Organizátoři připravili řadu soutěží, vystoupení a setkání s oblíbenými herci a moderátory.