Černobyl je americká propaganda, píší v Rusku. Natočí vlastní verzi o sabotáži od CIA

Podívejte se, jak to vypadá v Černobylu teď.
Čtvrtý blok černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986 přesně v jednu hodinu dvacet tři minut po půlnoci. Vědci vypočítali, že trosky reaktoru vyletěly více než kilometr vysoko a radioaktivní mrak zamořil velké části Evropy, zejména Běloruska, Ukrajiny a Ruska. Mnoho tisíc vojáků Rudé armády bylo použito jako živých "biorobotů" a donuceno, aby v podmínkách obrovské radiace uklízeli střechu 3. bloku od zbytků jaderného paliva. Dalších více než 600 000 takzvaných likvidátorů pracovalo při úklidových pracích a na výstavbě sarkofágu, který později přikryl havarovaný reaktor (snímek je z roku 2005). Dnes je původní komín odřezán a sarkofág překryt jakýmsi obrovským hangárem.
Symboly radioaktivního nebezpečí blízko černobylského sarkofágu označují místa s vysokou úrovní radiace (situace v roce 2005).
Nemocnice v Pripjati, kam byli v prvních hodinách odváženi hasiči a pracovníci elektrárny, kteří dostali obrovské dávky záření.
Lístek z kalendáře s datem 26. dubna 1986 v nemocnici, kde ošetřili první raněné. Na poslední týden dubna lékaři připravovali velkou očkovací akci. V neděli 27. dubna bylo však celé město evakuováno a lékaři už se nikdy nevrátili zpět. Zobrazit 41 fotografií
Foto: Václav Vašků
Magazín Magazín
7. 6. 2019 10:55
Seriál HBO o jaderné katastrofě v ukrajinském Černobylu se stal diváckou senzací, kterou superlativy zahrnuli i filmoví kritici. Pětidílné drama sledovala také prokremelská média, jež seriál označují za americkou propagandu plnou chyb a faktických nesmyslů. Ruská televize NTV teď chystá vlastní seriál, podle kterého může za výbuch reaktoru agent CIA.

"Jen my máme právo mluvit o naší historii, je hanba, že příběh o sovětských hrdinech natočila americká televize," parafrázují The Moscow Times, proč prorežijní média referují podrážděně.

V ruských novinách a televizi se objevují i příspěvky, které seriál HBO označují za americkou propagandu s jediným cílem - očernit a zpochybnit konkurenceschopnost Rosatomu, který stojí v čele tamního civilního a vojenského jaderného průmyslu.

Zahraniční zpravodaj Alexandr Koc, který Černobyl navštívil a z místa napsal řadu reportáží, tvrdí, že v pětidílné sérii je spousta nesmyslů a nepravd - od zasklených balkonů na sídlišti v Pripjaťi až po havárii vrtulníku hasícího hořící reaktor. Nehoda se sice podle Koce stala, ale až o pár měsíců později. "Z hlediska propagandy je to dokonalý film," napsal.

Televize Russia-24 zase poukazuje na údajný omyl HBO, která v seriálu tvrdí, že sovětské úřady odmítly přiznat chybu a že jejich neochota vedla k tragickým následkům.

Vědec Valerij Legasov, jenž otevřeně kritizoval úřady za laxnost, měl podle televize publikovat kritický článek v celostátním deníku Komsomolskaja pravda, ve kterém prý popsal, co se v Černobylu stalo. Jak ale připomínají The Moscow Times, Legasov text v roce 1987 sice napsal, avšak editoři novin ho odmítli otisknout.

Ruská televize NTV, patřící pod energetický koncern Gazprom, teď nabídne "jiný úhel pohledu" na tragickou událost, od které letos v dubnu uplynulo 33 let. Seriál bude vycházet z jedné z konspiračních teorií, podle které CIA poslala do Černobylu agenta, jenž měl na místě provést sabotáž.

"Jedna z teorií je, že Američané infiltrovali jadernou elektrárnu v Černobylu. V den výbuchu byl na místě přítomný agent nepřátelské země, což řada historiků nepopírá," dodává režisér Alexej Muradov. 

Seriál je již ve fázi postprodukce a bude sledovat skupinu agentů KGB, kteří rozkrývají tajnou operaci CIA.

Video: Filmový kritik Tomáš Stejskal vysvětluje, čím je seriál Černobyl unikátní

Děsivý, hororový, ale pravdivý. Filmový kritik vysvětluje fenomenální úspěšnost seriálu Černobyl | Video: Jakub Zuzánek, Tomáš Stejskal
 

Právě se děje

Další zprávy