"Jen my máme právo mluvit o naší historii, je hanba, že příběh o sovětských hrdinech natočila americká televize," parafrázují The Moscow Times, proč prorežijní média referují podrážděně.
V ruských novinách a televizi se objevují i příspěvky, které seriál HBO označují za americkou propagandu s jediným cílem - očernit a zpochybnit konkurenceschopnost Rosatomu, který stojí v čele tamního civilního a vojenského jaderného průmyslu.
Zahraniční zpravodaj Alexandr Koc, který Černobyl navštívil a z místa napsal řadu reportáží, tvrdí, že v pětidílné sérii je spousta nesmyslů a nepravd - od zasklených balkonů na sídlišti v Pripjaťi až po havárii vrtulníku hasícího hořící reaktor. Nehoda se sice podle Koce stala, ale až o pár měsíců později. "Z hlediska propagandy je to dokonalý film," napsal.
Televize Russia-24 zase poukazuje na údajný omyl HBO, která v seriálu tvrdí, že sovětské úřady odmítly přiznat chybu a že jejich neochota vedla k tragickým následkům.
Vědec Valerij Legasov, jenž otevřeně kritizoval úřady za laxnost, měl podle televize publikovat kritický článek v celostátním deníku Komsomolskaja pravda, ve kterém prý popsal, co se v Černobylu stalo. Jak ale připomínají The Moscow Times, Legasov text v roce 1987 sice napsal, avšak editoři novin ho odmítli otisknout.
Ruská televize NTV, patřící pod energetický koncern Gazprom, teď nabídne "jiný úhel pohledu" na tragickou událost, od které letos v dubnu uplynulo 33 let. Seriál bude vycházet z jedné z konspiračních teorií, podle které CIA poslala do Černobylu agenta, jenž měl na místě provést sabotáž.
"Jedna z teorií je, že Američané infiltrovali jadernou elektrárnu v Černobylu. V den výbuchu byl na místě přítomný agent nepřátelské země, což řada historiků nepopírá," dodává režisér Alexej Muradov.
Seriál je již ve fázi postprodukce a bude sledovat skupinu agentů KGB, kteří rozkrývají tajnou operaci CIA.