Videotéky loví režiséry. Scorseseho má Apple, Netflix získal Spielberga

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
21. 6. 2021 21:38
Společnost Amblin Partners, kterou vede americký režisér Steven Spielberg, podepsala smlouvu o několikaleté spolupráci s videotékou Netflix. Ročně jí dodá několik filmů. Finanční podmínky dohody firmy nezveřejnily.
Steven Spielberg do kin koncem roku uvede remake slavného broadwayského muzikálu West Side Story.
Steven Spielberg do kin koncem roku uvede remake slavného broadwayského muzikálu West Side Story. | Foto: Shutterstock

Čtyřiasedmdesátiletý oscarový režisér filmů Schindlerův seznam, Jurský park či Zachraňte vojína Ryana bude dále moci na základě jiné smlouvy natáčet a produkovat pro studio Universal, které spadá pod nadnárodní firmu Comcast.

Spielberg se přitom v uplynulých letech ke streamovacím službám stavěl rezervovaně. Tvrdil, že filmy z jejich produkce, které jsou primárně určené pro obrazovky, by se měly ucházet jen o televizní ceny Emmy, nikoliv o Oscary. "Celý život se snažím divákům něco zprostředkovat ve velkém," říkal a zdůrazňoval, jak je důležité, aby nezanikla kina a zážitek, který mají lidé při sledování filmu na plátně biografu.

Netflix, jenž chce letos uvést v premiéře okolo 70 snímků, některé své tituly uvádí do kin v omezené distribuci. "Bylo jasné, že máme úžasnou příležitost vyprávět nové příběhy a k divákům se dostat novými cestami," říká teď Spielberg po jednání s Tedem Sarandosem, jedním ze dvou šéfů Netflixu.

Vedle Spielbergových filmů společnost Amblin produkuje i další. Z nedávných projektů například oscarovou Zelenou knihu, kterou roku 2018 natočil Peter Farrelly. Z produkce Amblinu vzešel též válečný snímek 1917, jejž režíroval Sam Mendes, nebo nedávné soudní drama Chicagský tribunál, které už mělo premiéru na Netflixu a získalo šest nominací na Oscara.

Obě firmy už nyní spolupracují na snímku Maestro, hraném portrétu dirigenta Leonarda Bernsteina, jejž natáčí a hlavní roli sám hraje Bradley Cooper. Další očekávaný hit, velkorozpočtový Jurský svět: Nadvláda, naopak Amblin připravuje na léto 2022 pro konkurenční Universal. Ten by měl mít práva také na Spielbergův připravený autobiografický snímek s herci Paulem Danem a Michelle Williamsovou.

Ze všech nejdřív do kin koncem letošního roku zamíří Spielbergova West Side Story, což je remake slavného broadwayského muzikálu.

Podle agentury Reuters je možné, že některý z filmů dodaných Netflixu v rámci nové dohody natočí sám Spielberg. Oborový časopis Deadline.com napsal, že dohoda mezi Amblinem a videotékou "smazává další hranice mezi filmy, které jdou do kin, a těmi, které jsou určené jen pro domácí obrazovky".

Magazín Hollywood Reporter upozorňuje, že Netflix už kromě Spielberga spolupracoval s renomovanými režiséry Davidem Ficherem, Spikem Leem či Martinem Scorsesem. Ten ale vloni nakonec podepsal smlouvu se streamovací službou od Applu, která má dále kontrakt s režiséry Ridleym Scottem a Alfonsem Cuarónem.

Další známí filmaři jako Christopher Nolan či James Cameron se zatím do souboje streamovacích služeb o slavná jména nezapojili a snaží se držet tradičních hollywoodských studií.

Amazon minulý měsíc oznámil, že kupuje hollywoodské studio MGM, čímž pro svou streamovací službu získá mimo jiné populární ságu o agentovi 007 Jamesi Bondovi.

Netfix vyšel vítězně z koronavirové krize, která mu loni díky zavřeným kinům zajistila rekordní hospodářské výsledky. Pandemie ale zároveň ztížila natáčení novinek. Firma navíc bojuje s rostoucí konkurencí, stále větší tlak na ni vyvíjejí HBO, Amazon Prime Video nebo Walt Disney Company se svou videotékou Disney+.

V prvním čtvrtletí letošního roku Netflixu kvůli uvolnění opatření proti šíření pandemie a nedostatku nových filmů i seriálů zpomalil růst počtu předplatitelů. Přibyly jich necelé čtyři miliony na celkových 208 milionů. Streamovací služba Disney+ spuštěná v listopadu 2019 letos v březnu překonala hranici 100 milionů platících uživatelů.

Chceme zabíjet předsudky o východní Evropě, Česko by mohlo konkurovat televiznímu Západu, míní šéfka festivalu Serial Killer. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy