Stěžoval si na kojící ženu. Majitelka ho z kavárny vyhodila

Magazín Magazín
1. 6. 2015 15:18
Majitelka kavárny v australském Queenslandu, která se zastala zákaznice kvůli kojení, se stala hrdinkou na Facebooku. Její podporu kojení na veřejnosti chválí stovky lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Rockhampton (Queensland) – Australané jsou proti diskriminaci žen kojících na veřejnosti. Majitelku kavárny Cheese and Biscuits, která se zastala jedné ze svých zákaznic, chválí lidé na Facebooku, informuje The Brisbane Times.

"Muž ve středním věku nás upozornil na kojící ženu. Chtěl, abychom ji požádali, aby se zakryla," přiblížila majitelka kavárny Jessica-Anne Allen. Na jeho žádost ale nereagovala a doporučila mu, aby si raději přesedl, pokud mu pohled na kojící ženu vadí.

"Řekla jsem mu, že kojení na veřejnosti podporujeme a nikdy jsme svoje klientky o nic podobného nežádali," považovala Jessica-Anne stížnost za vyřízenou.

Zákazník se ale nenechal odbýt a domluvil kojící matce sám. "Když jsem nesla kávu ven, všimla jsem si, že jedna z maminek je naštvaná. Zákazník jí cosi řekl," vysvětlila majitelka kavárny s tím, že muže požádala, aby podnik opustil. Jeho jednání navíc označila jako formu šikany.

"Kolektiv naší kavárny by rád zdůraznil, že kojící ženy jsou u nás vřele vítány. Věříme, že nakrmit veřejně svoje dítě není ničím, za co by se měly ženy stydět. Tím pádem je ani nebudeme žádat, aby se při tom zakrývaly a schovávaly. Očekáváme, že naše rozhodnutí budete respektovat," vyjádřila majitelka kavárny svůj názor na Facebooku.

Zdravé stravování dětí je věc rodičů, nesmíme jim ale podkopávat nohy, říká specialistka na výživu Margit Slimáková. Podle ní se plánované omezení prodeje sladkostí ve školách stále změkčuje. | Video: Martin Veselovský

Příspěvek záhy okomentovaly a sdílely stovky lidí. "Nikdy jsem ve vaší kavárně nebyla. Dozvěděla jsem se o ní až z diskuzí. Z vašeho přístupu by si ale měly vzít příklad i další podniky. Děkuji, že nesoudíte ženy kvůli kojení," uvedla jedna z diskutujících. Podobně reagovala i tamní ministryně hájící práva žen, Shannon Fentiman.

"Neudělali jsme nic světoborného. Prostě jsme udělali, co je správné," odpověděla skromně na chválu stovek lidí i političky Jessica-Anne Allen.

Diskusi o kojení na veřejnosti rozpoutala nedávno i australská modelka Nicole Trunfio, která se nechala nafotit se svým čtyřměsíčním synem pro červnovou obálku časopisu Elle.

#normalizebreastfeeding "Esconderse" para amamantar, no solo es retrógrado, pasó de moda.

Fotka zveřejněná uživatelem Ines Chavanne (@ineschavanne),

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy