Kojení na veřejnosti je "in". Odhalená prsa ale mužům vadí

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
14. 5. 2015 9:30
Bitvy na sociálních sítích za odtabuizování kojení v posledních letech sílí, na jeho podporu se přidávají i celebrity.
Foto: c r z / Source / CC BY-SA

Praha – "Na veřejnosti kojím běžně. Pokud to jde, snažím se vyhledat místa, kde to nikomu nevadí. Nikdy jsem se s tím ale neschovávala, protože si myslím, že se nejedná o nic nevhodného. Kojení na veřejnosti je přeci normální," říká mladá maminka Kristýna z Prahy, která svou dceru kojila skoro tři roky.

Krmení mateřským mlékem není jen intimní chvilkou mezi matkou a dítětem, ale i způsobem, jak v novorozenci vybudovat imunitu, ochránit ho před nemocemi a vylepšit i IQ, jak říkají poslední studie.

Mnohým se ale kouzlo kojení vytrácí ve chvíli, kdy vidí na veřejném prostranství ženu, která se rozhodne dát jíst svému dítěti bez ohledu na to, kolik je kolem lidí a jak moc se při tom odhaluje.

Maminka dnes čtyřleté holčičky se nikdy nesetkala s odmítavou reakcí, přesto v České republice působí řada iniciativ, které bojují za právo matek krmit své dítě, ať už je to kdekoli.

Ženy si žádají respekt, a nejen bio matky

Rozhněvané ženy si vzaly sociální sítě jako zbraň, aby světu ukázaly, jaká je realita. Napříč internetem vznikají komunity matek hrdých na to, že svému dítěti dávají ze sebe to nejlepší a rozhodně se s tím nehodlají skrývat. Kdo to nechce vidět, ať se nekouká. "Ženy by se k sobě měly zase vrátit a opřít se o dary, které v sobě mají a které byly i socialismem hodně likvidovány,“ říká zakladatelka pražského rodinného centra Katarína Zatovičová, která spojuje problematiku kojení právě s odmítavým postojem společnosti.

"Tabu kolem měsíčního cyklu a sexuality zapříčinily, že ženy se sebou ztratily kontakt. Lidé společně také přestali mezigeneračně žít a neučili se od sebe. Ženy se tak bály, že se například nedokážou samy postarat o dítě. Strach ale způsobuje to, že přirozené instinkty nám nedovolí se plně rozvinout,“ vysvětluje Zatovičová.

Kdo nekojí a může, porušuje zákon

Neochota naslouchat potřebám žen tak mohla způsobit i mírný pokles kojených dětí. V současné době je podle dostupných průzkumů 83,16 procent plně kojených dětí. Málokterá matka ovšem kojí doporučovaných šest měsíců, jak radí lékaři, přestože mateřské mléko není jen přísun tekutiny, ale i ochrana před infekcemi.

Význam kojení prosazuje i Úmluva o právech dítěte z roku 1991, která přiznává dítěti právo na mateřské mléko a signatářům určuje povinnost vytvořit vhodné podmínky pro kojení. Česká republika navíc rozjela plán s názvem Zdraví 2020, jehož jednou z priorit je právě krmení dětí mateřským mlékem.

"Kojení je jedním z nejúčinnějších preventivních opatření, jakým mohou maminky chránit zdraví dítěte i to svoje," říká dětská lékařka a představitelka organizace Laktační liga Anna Mydlilová. "Souvislost mezi kojením a raným vývojem mozku dítěte posiluje zásadní význam prvních tisíc dní života dítěte. Z velkých epidemiologických studií vyplývá, že delší doba kojení souvisí se zlepšením IQ a kognitivních funkcí v pozdějším období dětství u donošených i nedonošených dětí, a to i pokud vezmeme v úvahu socioekonomické zázemí rodiny a dosažené vzdělání," dodává s tím, že kojící ženy mají nižší riziko vzniku rakoviny prsu.

Já jsem matka, kdo je víc?

Pokud by ale ženy kojily své děti mimo dohled veřejnosti, neubralo by to na významu mateřského mléka. Jak říká doktorka Mydlilová, v České republice je odsuzování kojení na veřejnosti jen lokální záležitostí. "Česká společnost je ke kojení tolerantní. I na veřejnosti se dá dítě nakrmit v soukromí, aniž by si toho někdo všimnul. A komu to vadí, ať se jednoduše nedívá.“

Zakladatelka rodinného centra Zatovičová zase připouští, že někteří přihlížející mohou mít opravdu problém s nahotou, a je tedy nutné vycítit, co je vhodné a co už ne. Její slova potvrzuje i sociolog Martin Fafejta. "Společnost je do určité míry prudérní a domnívá se, že by prso nemělo být v žádném případě vidět, a odhlíží od toho, že to na pláži či koupališti nikomu nevadí,“ míní Fafejta z Univerzity Palackého v Olomouci.

Fenomén poslední doby také podporují celebrity, které umisťují na sociální sítě fotografie, na kterých krmí své dítě. Například známá modelka Gisele Bündchen uveřejnila snímek, kde ji tým vizážistů připravuje na přehlídku, zatímco kojí.

Americká fotografka Jade Beall se dokonce zaměřuje ve své tvorbě na tématiku mateřství. Řada jejích fotografií ale byla na sociálních sítích zakázána kvůli odhalenému poprsí právě během kojení. To vyvolalo vlnu nesouhlasných reakcí matek, které se za Beall postavily a internet zaplavily svými kojícími fotografiemi.

Muži se odvracejí, protože jim berou hračku

Zajímavostí je, že sociální sítě stahovaly fotografie na popud rozhořčených uživatelů, mezi kterými byl velký počet mužů. Podle Fafejta se pro muže stává ženské tělo ve spojení s mateřstvím něčím, co jim vysloveně není po chuti.

"Mužům nevadí pohled na ženská prsa jen v případě, že jsou symbolem sexu a erotiky. Nedělá jim tak problém dívat se na obnažené ženy na pláži. Pohled na kojící ňadro, které je tímto oderotizováno, některým mužům vadí. Jakmile se totiž nejedná o erotický symbol, mají pocit, jako by jim někdo vzal hračku,“ říká Fafejta.

Jak odhaduje Fafejta, brzy už bude kojení na veřejných místech naprosto běžnou věcí, nad kterou se nebude nikdo ani pozastavovat. "Ženy se přestávají stydět a negativních reakcí není tak mnoho. Společnost se s tím tak začíná smiřovat.“

A jak dodává, stejná revoluce v pohledu na mateřství může potkat i otce. Jako velmi reálnou totiž vidí teorii amerického biologa Jareda Diamonda, který tvrdí, že zanedlouho bude možné, aby kojení po ženách převzali muži.

"Muži mají mléčné žlázy, takže by se za určitých okolností mohli rozkojit. Takové případy už byly zaznamenány. Diamond věří tomu, že za několik dekád budou muži brát hormonální přípravky jako dnes ženy antikoncepci, a myslím, že je to opravdu představitelné,“ říká sociolog Fafejta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy