Kojení v Sixtinské kapli? Papež František rozzlobil katolíky

pej
13. 1. 2015 7:47
Papež František je propagátorem moderních myšlenek, ale nezapomíná ani na tradice. "Bez církve nejsme křesťany," říká.
Papež František v Sixtinské kapli
Papež František v Sixtinské kapli | Foto: Reuters

Vatikán - Už téměř dva roky razí papež František pokrokové názory a postoje. K jednomu z nich patří i propagace kojení na veřejnosti, kvůli které se dostal do rozporu s konzervativním křídlem katolíků.

Papež František v Sixtinské kapli
Papež František v Sixtinské kapli | Foto: Reuters

"Pokud začnou plakat nebo budou mít hlad, neváhejte a nakojte je," řekl papež během svého proslovu v Sixtinské kapli, kde o víkendu pokřtil tři desítky novorozenců.

Při obřadu, během kterého přijal do katolické církve 20 dívek a 15 chlapců, upozornil i na chudobu ve světě. "Nezapomeňme na to, že ve světě je mnoho chudých matek, které svým dětem nemohou poskytnout dostatek jídla," řekl.

Církev je základ, nabádal František

Přítomné rodiče zároveň nabádal k tomu, aby dětem ukázaly cestu k církvi. "Připomínejte svým dětem, že nemohou být křesťané mimo církev a že bez ní ani nemohou následovat Ježíše Krista. Církev je totiž matkou a pomáhá nám růst skrze lásku k Ježíši Kristu," řekl ve svém projevu.

Poprvé během svého pontifikátu úřadující papež také vedl mši zády k věřícím, čímž respektoval tradice Sixtinské kaple, kde mše vždy probíhaly právě tímto způsobem.

Sixtinská kaple, známá především díky výzdobě renesančních umělců včetně Michelangela, je součástí Apoštolského paláce ve Vatikánu. V kapli se koná tzv. konkláve, volba papeže.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy