Kojení v Sixtinské kapli? Papež František rozzlobil katolíky

pej
13. 1. 2015 7:47
Papež František je propagátorem moderních myšlenek, ale nezapomíná ani na tradice. "Bez církve nejsme křesťany," říká.
Papež František v Sixtinské kapli
Papež František v Sixtinské kapli | Foto: Reuters

Vatikán - Už téměř dva roky razí papež František pokrokové názory a postoje. K jednomu z nich patří i propagace kojení na veřejnosti, kvůli které se dostal do rozporu s konzervativním křídlem katolíků.

Papež František v Sixtinské kapli
Papež František v Sixtinské kapli | Foto: Reuters

"Pokud začnou plakat nebo budou mít hlad, neváhejte a nakojte je," řekl papež během svého proslovu v Sixtinské kapli, kde o víkendu pokřtil tři desítky novorozenců.

Při obřadu, během kterého přijal do katolické církve 20 dívek a 15 chlapců, upozornil i na chudobu ve světě. "Nezapomeňme na to, že ve světě je mnoho chudých matek, které svým dětem nemohou poskytnout dostatek jídla," řekl.

Církev je základ, nabádal František

Přítomné rodiče zároveň nabádal k tomu, aby dětem ukázaly cestu k církvi. "Připomínejte svým dětem, že nemohou být křesťané mimo církev a že bez ní ani nemohou následovat Ježíše Krista. Církev je totiž matkou a pomáhá nám růst skrze lásku k Ježíši Kristu," řekl ve svém projevu.

Poprvé během svého pontifikátu úřadující papež také vedl mši zády k věřícím, čímž respektoval tradice Sixtinské kaple, kde mše vždy probíhaly právě tímto způsobem.

Sixtinská kaple, známá především díky výzdobě renesančních umělců včetně Michelangela, je součástí Apoštolského paláce ve Vatikánu. V kapli se koná tzv. konkláve, volba papeže.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy