Při porodu "zemřela" na 11 minut. Teď neví, že byla těhotná

jaz
21. 4. 2015 14:20
Angličanka má v mlze poslední rok, kdy přišel na svět její syn. Během porodu upadla do kómatu, po kterém si nepamatuje na své těhotenství.

Whitchurch – Trojnásobná matka Hilary Wilson utrpěla během porodu v červenci loňského roku vzácnou embolii plodovou vodou. Následkem toho se jí zastavilo srdce a lékaři ji museli dlouhých 11 minut oživovat. Po probuzení si nepamatovala poslední rok života. Navíc nevěřila, že syn, kterého porodila, je opravdu její.

Když se 8. července 2014 po dlouhých hodinách porodních bolestí rozhodli lékaři přistoupit k císařskému řezu, zastavilo se ženě srdce a následně upadla do kómatu. "Probudila jsem se o pět dní později na jednotce intenzivní péče připojená na přístroje. Byla jsem stále závislá na kyslíku, protože mé plíce to nezvládaly, měla jsem velké bolesti. Ale byla jsem naživu," napsala Hilary na stránku, kde teď žádá o peníze pro intenzivní péči tamní nemocnice, která jí zachránila život.

Hilary si nepamatuje celý rok života.
Hilary si nepamatuje celý rok života. | Foto: Hilary Wilson / Facebook

Vzácnou porodní komplikaci, jakou je embolie plodovou vodou, totiž nepřežije až 80 procent rodiček. Hilary díky včasnému zásahu lékařů, kdy dostávala adrenalinové injekce přímo do srdce, byla sice oživena, šanci na přežití měla ale podle odhadů pouhých 30 procent. Navíc hrozilo, že zástava srdce způsobí komplikované poškození mozku.

Po pětidenním kómatu se ale probudila bez výrazných zdravotních následků. Nepamatovala si pouze na své těhotenství a porod. "Když jsem se probudila, moji přátelé a rodina byli u mě a mluvili o Felixovi, ale já neměla tušení, o co jde," řekla Daily Mail Hilary. Útržky vzpomínek se jí začaly vracet, když uviděla svého syna ve vlastnoručně šitém oblečku, který před ním nosili i její dva synové.

Nyní je Felixovi devět měsíců a Hilary překonala počáteční nejistotu i díky kojení, čímž se se svým synem více sblížila. "Život už nikdy nebude jako dřív, protože v den, kdy se narodil Felix, jsem se znovu narodila i já a na svět se dívám už úplně jinak," říká Hilary. Za záchranu svého života je tak vděčná, že hodlá pro získání finančních prostředků pro nemocnici jet na kole z Vietnamu do Kambodže.

Z požadovaných třech tisíc liber ale na svou cestu vybrala zatím jen 263 (v přepočtu cca 10 tisíc).

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy