Matky nakažené HIV rodí zdravé děti. Lékaři našli řešení

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
17. 6. 2014 8:00
Novou vědeckou metodou již bylo zachráněno 850 tisíc dětí.
V rozvojových zemích se potřebná léčba dostane jen k třetině nakažených dětí.
V rozvojových zemích se potřebná léčba dostane jen k třetině nakažených dětí. | Foto: YouTube

Praha – Hubert a Jeanne Mwangaza byli nakaženi virem HIV ještě předtím, než se před pár lety rozhodli vzít. Díky včasné diagnóze a pomoci dětského fondu UNICEF teď mají tři zdravé dcery.

Demokratické republice Kongo stále přetrvává občanský konflikt a jednou ze zbraní proti nepříteli je i ve velké míře sexuální násilí páchané na ženách.

Ženy se o svém stavu dozvídají mnohdy až během těhotenství.
Ženy se o svém stavu dozvídají mnohdy až během těhotenství. | Video: YouTube

AIDS bylo do nedávna tabu a mnohé ženy ani netuší, že jsou nakažené. V tom lepším případě se to dozví při testování během mateřství, kdy je ještě šance plod ochránit. Stačí totiž otestovat partnera a ženě podávat během těhotenství i kojení lék, který zajistí, aby se vir nepřenesl na dítě.

"Bál jsem se, když se měla narodit má první dcera. Ale s ní a s mojí druhou dcerou, jsem získal naději a pochopil jsem, že pokud budeme pokračovat podle rad, které jsme dostali, bude to dobré a moje děti se budou rodit bez HIV," řekl Hubert, který dovolil, aby lékaři UNICEF provedli testy jeho ženě.

Precenze zachránila statisíce dětí

V subsaharské Africe je výskyt HIV neúměrně vysoký, což potvrzuje i studie UNICEF provedená v letech 2000 až 2005. Vyplývá z ní, že zapojením otců do prevence přenosu viru z matky na dítě se počet nemocných novorozenců podstatně snížil.

Foto: YouTube

Podle WHO bylo testováno na HIV v roce 2005 jen osm procent žen s malými či středními příjmy. O sedm let později se tento počet zvýšil na 44 procent.

V rozmezí těchto let tak bylo zachráněno na 850 tisíc dětí, které jsou zdravými potomky nakažených rodičů.

Prevence se ale stále všem nedostává. V rozvojových zemích se jen k třetině nakažených dětí dostane potřebná léčba. Každý den tak na komplikace způsobené virem HIV umírá 600 nakažených dětí. Přesto stačí užívat lék jednou denně po dobu těhotenství a kojení a dítě se narodí zdravé.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lidé v Barmě vyšli do ulic v nových protestech proti vojenskému puči. Zadržená šéfka vlády Su Ťij stanula před soudem, vypadala zdravotně v pořádku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy