Matky nakažené HIV rodí zdravé děti. Lékaři našli řešení

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
17. 6. 2014 8:00
Novou vědeckou metodou již bylo zachráněno 850 tisíc dětí.
V rozvojových zemích se potřebná léčba dostane jen k třetině nakažených dětí.
V rozvojových zemích se potřebná léčba dostane jen k třetině nakažených dětí. | Foto: YouTube

Praha – Hubert a Jeanne Mwangaza byli nakaženi virem HIV ještě předtím, než se před pár lety rozhodli vzít. Díky včasné diagnóze a pomoci dětského fondu UNICEF teď mají tři zdravé dcery.

Demokratické republice Kongo stále přetrvává občanský konflikt a jednou ze zbraní proti nepříteli je i ve velké míře sexuální násilí páchané na ženách.

Ženy se o svém stavu dozvídají mnohdy až během těhotenství.
Ženy se o svém stavu dozvídají mnohdy až během těhotenství. | Video: YouTube

AIDS bylo do nedávna tabu a mnohé ženy ani netuší, že jsou nakažené. V tom lepším případě se to dozví při testování během mateřství, kdy je ještě šance plod ochránit. Stačí totiž otestovat partnera a ženě podávat během těhotenství i kojení lék, který zajistí, aby se vir nepřenesl na dítě.

"Bál jsem se, když se měla narodit má první dcera. Ale s ní a s mojí druhou dcerou, jsem získal naději a pochopil jsem, že pokud budeme pokračovat podle rad, které jsme dostali, bude to dobré a moje děti se budou rodit bez HIV," řekl Hubert, který dovolil, aby lékaři UNICEF provedli testy jeho ženě.

Precenze zachránila statisíce dětí

V subsaharské Africe je výskyt HIV neúměrně vysoký, což potvrzuje i studie UNICEF provedená v letech 2000 až 2005. Vyplývá z ní, že zapojením otců do prevence přenosu viru z matky na dítě se počet nemocných novorozenců podstatně snížil.

Foto: YouTube

Podle WHO bylo testováno na HIV v roce 2005 jen osm procent žen s malými či středními příjmy. O sedm let později se tento počet zvýšil na 44 procent.

V rozmezí těchto let tak bylo zachráněno na 850 tisíc dětí, které jsou zdravými potomky nakažených rodičů.

Prevence se ale stále všem nedostává. V rozvojových zemích se jen k třetině nakažených dětí dostane potřebná léčba. Každý den tak na komplikace způsobené virem HIV umírá 600 nakažených dětí. Přesto stačí užívat lék jednou denně po dobu těhotenství a kojení a dítě se narodí zdravé.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo, zasahují policisté

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo, informuje Česká televize. Policisté v tuto chvíli v nemocnici zasahují, bližší informace zatím nejsou k dispozici.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy