Samoa je rájem, kde neexistuje čas

Adam Pešek
28. 8. 2011 16:00
Odevzdejte se tomuto místu, zapomeňte na čas a nechte se Samoou hýčkat
pláž na Samoi
pláž na Samoi | Foto: Isifa/Thinkstock

Asi v půli cesty mezi Havají a Novým Zélandem leží malý polynéský stát Samoa, jenž se svou krásou může směle zařadit po bok obou zmíněných destinací.

Pobřeží ostrovů lemují životem hýřící korálové útesy, za podobu hornatého vnitrozemí je zase zodpovědná sopečná činnost. Bujná zelená vegetace pomalu připomíná džungli a najdete tu i nádherné laguny.Bílé písečné pláže by sice byly úchvatné už samy o sobě, nicméně zamířit do Samoy jen kvůli nim by byla obrovská škoda.

Ze dvou velkých ostrovů je Upolu ten významnější. Najdete tu mimo jiné i v podstatě jediné samojské město - Apia. Místní muzeum prozradí něco o historii a kultuře místních obyvatel. Jako muzeum už dnes slouží i bývalé sídlo slavného skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona. Pravidelné a bezplatné prohlídky pořádá místní pivovar Vailima.

Většinu zajímavostí však najdete mimo osídlené části v okolní přírodě.

vodopád v Samoi
vodopád v Samoi | Foto: Isifa/Thinkstock

Národní park u jezera Lanoto'o, plného zlatých rybek, je unikátní svým ekosystémem bažinatého lesa. Vodopád Papapapai-Tai dosahuje úctyhodné výšky sta metrů a rezervaci O Le Pupu-Pui, jež chrání nejvyšší samojské hory, křižuje hned několik turistických stezek. Zřejmě nejkrásnější pláže, lemované výhledy na nedaleké ostrůvky, najdete v okolí vesničky Laloman. Na místě zvaném Piula Cave Pool můžete prozkoumávat jeskyně a vykoupat se v průzračné vodě - menší vodopád Papase'ea Sliding Rocks vám navíc poslouží jako přírodní skluzavka.

někteří turisté na Samou létají uzavřít sňatek
někteří turisté na Samou létají uzavřít sňatek | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako "opravdovou" Samou ale řada lidí označuje až podstatně méně rozvinutý ostrov Savaii. Jediná silnice na pobřeží kolem sebe soustřeďuje téměř všechny zdejší vesnice a vesničky. Vnitrozemí je lidmi prakticky nedotčené. Tříhodinová túra z vesnice Paia vede měsíční krajinou lávových polí u hory Mt. Matavanu; podobnou podívanou nabízí i pole ztuhlého magmatu Sale'aula. Vulkanickou činností byla též vytvořena i jeskyně Peapea.

Na jižním pobřeží vytvořila láva pod zemí síť podzemních kanálů spojujících moře s pevninou - během příboje z nich voda tryská jako z fontán.

Pulemelei Mound je nejstarší polynéskou stavbou z dob zhruba dvou tisíc let před naším letopočtem. K nádhernému vodopádu Olemoe vás zavede hustá vegetace a skrze rezervaci u vesničky Tafua můžete vyšlápnout až k vrcholu vulkánu a nahlédnout do jeho kráteru.

pobřeží Samoy
pobřeží Samoy | Foto: Isifa/Thinkstock

Daní za krásy Samoy je však poněkud komplikovanější doprava. Letecky jí totiž dosáhnete jen z Austrálie, několika míst v Oceánii či amerického Los Angeles. Výsledná cena zpátečních letenek se tak vyšplhává poměrně vysoko. Z Americké Samoy sem jednou týdně vyplouvá trajekt, nicméně to dopravu ve výsledku příliš neusnadňuje. Zřejmě nejjednodušší tedy bude nechat se na dovolenou do tohoto přírodního ráje nechat dovézt některou z cestovních kanceláří, jejichž zájezdy začínají kolem pětapadesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy