Samoa je rájem, kde neexistuje čas

Adam Pešek
28. 8. 2011 16:00
Odevzdejte se tomuto místu, zapomeňte na čas a nechte se Samoou hýčkat
pláž na Samoi
pláž na Samoi | Foto: Isifa/Thinkstock

Asi v půli cesty mezi Havají a Novým Zélandem leží malý polynéský stát Samoa, jenž se svou krásou může směle zařadit po bok obou zmíněných destinací.

Pobřeží ostrovů lemují životem hýřící korálové útesy, za podobu hornatého vnitrozemí je zase zodpovědná sopečná činnost. Bujná zelená vegetace pomalu připomíná džungli a najdete tu i nádherné laguny.Bílé písečné pláže by sice byly úchvatné už samy o sobě, nicméně zamířit do Samoy jen kvůli nim by byla obrovská škoda.

Ze dvou velkých ostrovů je Upolu ten významnější. Najdete tu mimo jiné i v podstatě jediné samojské město - Apia. Místní muzeum prozradí něco o historii a kultuře místních obyvatel. Jako muzeum už dnes slouží i bývalé sídlo slavného skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona. Pravidelné a bezplatné prohlídky pořádá místní pivovar Vailima.

Většinu zajímavostí však najdete mimo osídlené části v okolní přírodě.

vodopád v Samoi
vodopád v Samoi | Foto: Isifa/Thinkstock

Národní park u jezera Lanoto'o, plného zlatých rybek, je unikátní svým ekosystémem bažinatého lesa. Vodopád Papapapai-Tai dosahuje úctyhodné výšky sta metrů a rezervaci O Le Pupu-Pui, jež chrání nejvyšší samojské hory, křižuje hned několik turistických stezek. Zřejmě nejkrásnější pláže, lemované výhledy na nedaleké ostrůvky, najdete v okolí vesničky Laloman. Na místě zvaném Piula Cave Pool můžete prozkoumávat jeskyně a vykoupat se v průzračné vodě - menší vodopád Papase'ea Sliding Rocks vám navíc poslouží jako přírodní skluzavka.

někteří turisté na Samou létají uzavřít sňatek
někteří turisté na Samou létají uzavřít sňatek | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako "opravdovou" Samou ale řada lidí označuje až podstatně méně rozvinutý ostrov Savaii. Jediná silnice na pobřeží kolem sebe soustřeďuje téměř všechny zdejší vesnice a vesničky. Vnitrozemí je lidmi prakticky nedotčené. Tříhodinová túra z vesnice Paia vede měsíční krajinou lávových polí u hory Mt. Matavanu; podobnou podívanou nabízí i pole ztuhlého magmatu Sale'aula. Vulkanickou činností byla též vytvořena i jeskyně Peapea.

Na jižním pobřeží vytvořila láva pod zemí síť podzemních kanálů spojujících moře s pevninou - během příboje z nich voda tryská jako z fontán.

Pulemelei Mound je nejstarší polynéskou stavbou z dob zhruba dvou tisíc let před naším letopočtem. K nádhernému vodopádu Olemoe vás zavede hustá vegetace a skrze rezervaci u vesničky Tafua můžete vyšlápnout až k vrcholu vulkánu a nahlédnout do jeho kráteru.

pobřeží Samoy
pobřeží Samoy | Foto: Isifa/Thinkstock

Daní za krásy Samoy je však poněkud komplikovanější doprava. Letecky jí totiž dosáhnete jen z Austrálie, několika míst v Oceánii či amerického Los Angeles. Výsledná cena zpátečních letenek se tak vyšplhává poměrně vysoko. Z Americké Samoy sem jednou týdně vyplouvá trajekt, nicméně to dopravu ve výsledku příliš neusnadňuje. Zřejmě nejjednodušší tedy bude nechat se na dovolenou do tohoto přírodního ráje nechat dovézt některou z cestovních kanceláří, jejichž zájezdy začínají kolem pětapadesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ředitel ústecké zoo čelí kritice kvůli neodbornému personálu, piráti ho chtějí odvolat

Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu ve středu zveřejnili piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými.

"Problémy zoo jsme chtěli řešit na posledním zasedání zastupitelstva 4. listopadu, ale vedení města bohužel pro zařazení bodu na program jednání nehlasovalo," řekl Blažej. Zprávu piráti zveřejnili z důvodu transparentnosti, ale i kvůli tomu, že se řešení situace zoo nedá odkládat. Blažej také řekl, že budou požadovat odborné výběrové řízení na nového ředitele zoologické zahrady.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 36 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy