Kapverdy vám připraví zážitek o hloubce vaší duše

Betty Růžičková
17. 8. 2011 16:00
Pořád "něco" hledáte? Pravděpodobně to najdete na Kapverdách
Kapverdské ostrovy
Kapverdské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Kapverdské ostrovy do duší i srdcí mnoha lidí bezesporu zapsala svou mornou ("melancholickým kreolským blues") místní rodačka Cesária Évora.

Její hudba by se také dala považovat za jeden z klíčů pro pochopení mentality místních lidí i ostrovů jako takových.

Kapverdské ostrovy vás bezesporu ohromí velkou rozmanitostí krajiny, jakou byste na území této velikosti nečekali. Jste-li navíc náročnými milovníky horské turistiky, surfaři či potápěči a hledáte stále nové a vzrušující výzvy, je dovolená na Kapverdách pro vás jako stvořená.

Kde však svou cestu po ostrovech začít? Podívejme se krátce na to, co vám který z nich může nabídnout.

Jedním z hlavních a pro turisty nejpřívětivějším letoviskem ostrovů je Sal. Najdete tu pláže s bílým pískem a ráj pro milovníky vodních sportů. Santa Maria, hlavní turistické místo ostrova, nabízí živou atmosféru, mnoho barů a restaurací. Pokud se vydáte na sever ostrova, najdete tu v kráteru vyhaslé sopky slané jezero.

Kapverdské ostrovy
Kapverdské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrov Boa Vista je obklopen nádhernými plážemi a bohatým podmořským životem. Toto místo je významné zejména pro želvy, které tu každý rok vylézají na břeh a vyhrabávají si hnízda. Zážitkem, který stojí za to vidět, je pozorování velryb, které tu probíhá od prosince do února.

Domovem mnoha spisovatelů a jiných umělců je ostrov Sao Vicente. Právě odtud pochází i na začátku zmiňovaná zpěvačka Cesária Évora, které se pro její vystupování bez bot přezdívá "bosá diva". Město Mindelo je plné barů a restaurací. Místní architektura je směsí barevných portugalských budov, ulic dlážděných kočičími hlavami a anglické architektury. Oč jsou pláže méně přitažlivé pro "běžné" turisty, o to víc láká zdejší pobřeží příznivce windsurfingu.

Boa Vista
Boa Vista | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrovu Sao Nicolau se také přezdívá jako "Tichý ostrov". Nabídne vám strhující krajinu, kterou si můžete vychutnat nejlépe z koňského hřbetu. Zdejší hory pak lákají k výšlapům. Město Vila do Maio na stejnojmenném ostrově je další ukázkou směsice evropských vlivů v architektuře. Mimo jiné tu najdete i velký barokní kostel. Na tomto místě, téměř nedotčeném turismem, najdete i kouzelnou lagunu, na kterou narazíte, vydáte-li se na sever ostrova.

Kapverdské ostrovy
Kapverdské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Lepší místo k relaxaci, místo, kam můžete na čas od všeho utéct a užít si klidu a samoty, těžko najdete. Pobyt vám tu zpestří i místní lesy - a pokud budete mít štěstí, můžete tu, stejně jako na ostrově Boa Vista, spatřit želvy, kladoucí zde svá vejce.

Ani další ostrovy vás nezklamou - Brava vás zláká svou přírodou, lávovými útesy a květinami.

Kapverdské ostrovy
Kapverdské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Oproti tomu ostrov Santiago je plný divokého nočního života - "divoká" je i jeho krajina, posetá sopečnými kameny, zelenými údolími a plážemi. Zdejší přístav Forte Real de Sao Felipe býval jednou z důležitých zastávek otrokářských lodí. Původní africké předměty všeho druhu můžete pořídit také právě zde. Posledním ostrovem, o kterém se zde zmíníme, je Fogo, kde najdete stále aktivní sopka. Na zdejší úrodné půdě se pěstuje velmi kvalitní káva a dobré víno.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy