Yellowstone ukrývá půlku světových geotermálních jevů

Adam Pešek
22. 7. 2011 16:00
Tři sta gejzírů, kolem deseti tisíc vulkanických jevů, toť Yellowstonská vizitka
Yellowstonský národní park
Yellowstonský národní park | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejstarší národní park na světě Yellowstone ročně do severozápadního rohu amerického státu Wyoming přitáhne na tři miliony návštěvníků a při pohledu na prapodivnou krajinu horkých gejzírů bude jeho obliba zřejmá snad každému. Vulkanickou činnost demonstruje více než deseti tisíci příklady, gejzírů napočítáte kolem tří set a polovina světových geotermálních úkazů se nachází právě v Yellowstonském národním parku. Okolní divočina pak výborně slouží pěší turistice a místní stáda bizonů či losů si na tupé pohledy stovek turistů už pomalu zvykla.

Pravděpodobně vůbec nejznámějším gejzírem je Old Faithful a pochopitelně se tak řadí mezi největší atrakce parku. Už překlad názvu značí jeho nejlepší vlastnost, zatímco jiné gejzíry si někdy odpočinou klidně i na pár let, tento starý, spolehlivý, chrlí vodu do výšky až padesáti metrů s železnou pravidelností každých zhruba devadesát minut. Zhruba do dvojnásobné výšky pak stříká voda gejzíru Grand Geyser, jeho intervaly jsou ale bohužel podstatně delší a aktivitu vyvíjí pouze dvakrát denně.

vodopád Lower Falls je vysoký více než devadesát metrů, Yellowstonský národní park
vodopád Lower Falls je vysoký více než devadesát metrů, Yellowstonský národní park | Foto: Isifa/Thinkstock

Jméno park dostal podle stejnojmenné řeky Yellowstone, jež si v žulových stěnách doslova vyhlodala svůj kaňon. Ten přerušují pouze dva vodopády, Lower a Upper Falls, přičemž na prvním jmenovaném voda padá z výšky více než devadesáti metrů a díky dobré přístupnosti z obou stran získáte na velkolepý hučící přírodní úkaz skvělý výhled.

kaskádovité terasy Mammoth Hot Springs, Yellowstonský národní park
kaskádovité terasy Mammoth Hot Springs, Yellowstonský národní park | Foto: Isifa/Thinkstock

Barvami hrají kaskádovité terasy Mammoth Hot Springs, kanárkově žlutá vládne na Canary Terrace a pastvou pro oči jsou i bazény přírodních horkých pramenů. Jezírko The Morning Glory sice bylo před několika dekádami sytě modré, vhazované mince ale postupně snížily jeho teplotu a následné chemické reakce ho zbarvily do barev duhy. Těžko soudit, zda jeho znečištění nakonec bylo ku prospěchu věci či nikoliv.

Typickými yellowstonskými obyvateli jsou bizoni a často se vám při křižování silnic budou sami ukazovat. K vidění či slyšení jsou dále vlci či kojoti, medvědi grizzly, losi nebo různé druhy jelenů, obloze pak vládnou orli. Rozhodně se ale držte pokynů správců parku a příliš se k nebezpečnějším druhům nepřibližujte. Krmit medvěda vlastníma rukama by sice napadlo asi jen ty nejodvážnější, nicméně odpadky před stanem ho přilákají stejně tak dobře.

bizoni jsou typickými yellowstonskými obyvateli
bizoni jsou typickými yellowstonskými obyvateli | Foto: Isifa/Thinkstock

Do Wyomingu ani dalších států, jejichž území se Yellowstone dotýká, bohužel z Prahy neexistuje přímé letecké spojení. S mezipřistáními v Atlantě a Denveru vyjdou letenky do Cheyenne na zhruba čtyřicet tisíc korun, park je ovšem mezinárodním letištím poněkud vzdálen a musíte tak ještě přičíst další náklady na dopravu za přírodou samotnou. Jednodušší možností asi budou poznávací zájezdy v režii cestovních kanceláří, s nimiž dovolená v Yellowstonském národním parku začíná kolem pětasedmdesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy