Austrálie - malý kontinent, velká země s řadou možností

Adam Pešek
17. 6. 2011 15:30
Historických památek má Austrálie minimum, o to větší je ale přírodní bohatství
budova opery v Sydney, Austrálie
budova opery v Sydney, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejmenší kontinent a zároveň šestý největší stát sice pokrývá ze dvou třetin poušť, nabízí však nepřeberné množství aktivit a způsobů trávení dovolené. Lyžovačku a koupání v jednom dni můžete okusit i jinde, ale zavítat další den ke světově nejobjemnějšímu monolitu, největšímu korálovému systému či do džungle s množstvím živočišných i rostlinných endemitů, už asi jinde nezažijete. Krátké australské dějiny sice nezanechaly mnoho historických památek, nicméně moderní architektura větších měst choutky po neživých monumentech dostatečně uspokojí.

Metropol Canberra sice nemá takový věhlas jako metropole na jižním pobřeží, srovnání z architektonického hlediska ale bez problémů snese. Začátkem 20. století vzniklo v podstatě na zakázku a hlavní inspirací při jeho plánování bylo americké Chicago. Dominuje mu kopec s vkusně zapuštěnou budovou parlamentu Capitol Hill, od něhož paprskovitě vystřelují nejdůležitější ulice. Bulvár Commonwealth Avenue jej spojuje s živým centrem zvaným The City, nedaleko se pak nachází honosný Památník vojákům či velmi interaktivní Australské národní muzeum.

skalní útvar 3 sestry v Modrých horách, Austrálie
skalní útvar 3 sestry v Modrých horách, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Největší město Sydney nabízí také podstatně víc, než jen proslulý Opera House a protější Harbour Bridge. Netradiční styl zdobí čtvrť The Rocks, v Národním námořním muzeu kotví loď Endeavour kapitána Cooka, čínská čtvrť vás zavede do jiného světa a prohlídka stadionu Australia připomene olympijské hry z roku 2000. Neodmyslitelné jsou i přilehlé pláže, za všechny jmenujme například klidnější Bondi lemovanou borovicemi či živou Manly obvykle plnou mladých lidí.

moderní budova parlamentu v Canbeře, Austrálie
moderní budova parlamentu v Canbeře, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

I v dalších městech si však přijdete na své. Melbourne láká původně palácovou čtvrtí St. Kilda nebo Královskou botanickou zahradou, svými festivaly prosluly města Darwin a Adelaide, velmi kulturně zaměřený je i Perth a příjemné Brisbane si oblíbily tisíce studentů.

Queenslandském pobřežím se táhne Velký bariérovým útes, který CNN dokonce zařadila mezi sedm přírodních divů světa. Pozornost si zaslouží i největší píseční ostrov Fraser Island a zábavními středisky hýřící město Gold Coast, jež se těší velké oblibě i ze strany surfařů.

Velký bariérový útes v Austrálii
Velký bariérový útes v Austrálii | Foto: Isifa/Thinkstock

Právem na seznam Světového dědictví UNESCO patří Modré hory se skalní dominantou 3 sestry, vodopády Wentworth nebo s vůbec nejstrmější železnicí. Úchvatné vodopády a bohatou faunu a flóru má například i Kakadu National Park, pískovcovými krasy ohromuje národní park Purnululu. Typicky australský pak je rudý skalní útvar Ayers Rock, známější spíše pod domorodým názvem Uluru. Podobných masivů národní park Kata Tjuta skýtá asi třicet.

národní park Purnululu, Austrálie
národní park Purnululu, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Před návštěvou protinožců si budete muset zajistit vstupní vízum. Australská ambasáda se snaží turistům vyjít vstříc a k jeho získání tak není nutné obíhat úřady. Vše lze poměrně snadno zařídit online na webu www.immi.gov.au.

Ceny se v zemi velmi liší s jednotlivými lokalitami, obecně bývá dražší ubytování. Hotely často uvádí částky za týdenní pobyt, což je vhodné si při zjišťování cen uvědomit. Nejlevněji pochopitelně vychází kempy. Vzhledem ke vzdálenosti ceny letenek pohybující se kolem dvaceti tisíc korun asi nepřekvapí, kompletní zájezdy pak začínají kolem částky čtyřiceti tisíc korun na osobu.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy