Austrálie - malý kontinent, velká země s řadou možností

Adam Pešek
17. 6. 2011 15:30
Historických památek má Austrálie minimum, o to větší je ale přírodní bohatství
budova opery v Sydney, Austrálie
budova opery v Sydney, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejmenší kontinent a zároveň šestý největší stát sice pokrývá ze dvou třetin poušť, nabízí však nepřeberné množství aktivit a způsobů trávení dovolené. Lyžovačku a koupání v jednom dni můžete okusit i jinde, ale zavítat další den ke světově nejobjemnějšímu monolitu, největšímu korálovému systému či do džungle s množstvím živočišných i rostlinných endemitů, už asi jinde nezažijete. Krátké australské dějiny sice nezanechaly mnoho historických památek, nicméně moderní architektura větších měst choutky po neživých monumentech dostatečně uspokojí.

Metropol Canberra sice nemá takový věhlas jako metropole na jižním pobřeží, srovnání z architektonického hlediska ale bez problémů snese. Začátkem 20. století vzniklo v podstatě na zakázku a hlavní inspirací při jeho plánování bylo americké Chicago. Dominuje mu kopec s vkusně zapuštěnou budovou parlamentu Capitol Hill, od něhož paprskovitě vystřelují nejdůležitější ulice. Bulvár Commonwealth Avenue jej spojuje s živým centrem zvaným The City, nedaleko se pak nachází honosný Památník vojákům či velmi interaktivní Australské národní muzeum.

skalní útvar 3 sestry v Modrých horách, Austrálie
skalní útvar 3 sestry v Modrých horách, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Největší město Sydney nabízí také podstatně víc, než jen proslulý Opera House a protější Harbour Bridge. Netradiční styl zdobí čtvrť The Rocks, v Národním námořním muzeu kotví loď Endeavour kapitána Cooka, čínská čtvrť vás zavede do jiného světa a prohlídka stadionu Australia připomene olympijské hry z roku 2000. Neodmyslitelné jsou i přilehlé pláže, za všechny jmenujme například klidnější Bondi lemovanou borovicemi či živou Manly obvykle plnou mladých lidí.

moderní budova parlamentu v Canbeře, Austrálie
moderní budova parlamentu v Canbeře, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

I v dalších městech si však přijdete na své. Melbourne láká původně palácovou čtvrtí St. Kilda nebo Královskou botanickou zahradou, svými festivaly prosluly města Darwin a Adelaide, velmi kulturně zaměřený je i Perth a příjemné Brisbane si oblíbily tisíce studentů.

Queenslandském pobřežím se táhne Velký bariérovým útes, který CNN dokonce zařadila mezi sedm přírodních divů světa. Pozornost si zaslouží i největší píseční ostrov Fraser Island a zábavními středisky hýřící město Gold Coast, jež se těší velké oblibě i ze strany surfařů.

Velký bariérový útes v Austrálii
Velký bariérový útes v Austrálii | Foto: Isifa/Thinkstock

Právem na seznam Světového dědictví UNESCO patří Modré hory se skalní dominantou 3 sestry, vodopády Wentworth nebo s vůbec nejstrmější železnicí. Úchvatné vodopády a bohatou faunu a flóru má například i Kakadu National Park, pískovcovými krasy ohromuje národní park Purnululu. Typicky australský pak je rudý skalní útvar Ayers Rock, známější spíše pod domorodým názvem Uluru. Podobných masivů národní park Kata Tjuta skýtá asi třicet.

národní park Purnululu, Austrálie
národní park Purnululu, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Před návštěvou protinožců si budete muset zajistit vstupní vízum. Australská ambasáda se snaží turistům vyjít vstříc a k jeho získání tak není nutné obíhat úřady. Vše lze poměrně snadno zařídit online na webu www.immi.gov.au.

Ceny se v zemi velmi liší s jednotlivými lokalitami, obecně bývá dražší ubytování. Hotely často uvádí částky za týdenní pobyt, což je vhodné si při zjišťování cen uvědomit. Nejlevněji pochopitelně vychází kempy. Vzhledem ke vzdálenosti ceny letenek pohybující se kolem dvaceti tisíc korun asi nepřekvapí, kompletní zájezdy pak začínají kolem částky čtyřiceti tisíc korun na osobu.


 

Právě se děje

před 8 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy