Dominikánská republika je jako karibská mozaika

Adam Pešek
26. 8. 2011 16:00
Dominikánská republika je zemí kontrastů, kulturních i přírodních
pobřeží Dominikánské republiky
pobřeží Dominikánské republiky | Foto: Isifa/Thinkstock

Dominikánská republika je zemí kontrastů a jako učarovala už jejímu objeviteli - Kryštofu Kolumbovi, bezpochyby učaruje i vám.

O kouzlu této země se každý rok přesvědčí miliony turistů, zejména ze Spojených států. Navíc stát na východní části ostrova Hispaniola drží hned několik karibských prvenství - najdete tu třeba nejstarší město, kostel, univerzitu nebo nejvyšší horu. Především je ale Dominikánská republika z celé oblasti geograficky nejrozmanitější. Hlavním turistickým magnetem jsou zejména pláže, najdete tu však i oblasti pokryté deštnými pralesy, hory či pouště.

Nejvyhlášenější pláže lemované kvalitními hotely naleznete především na východě země - oblibě evropských turistů se těší zejména letoviska jako Punta Cana či Bavaro. Nejbohatší Dominikánci soustřeďují své rezidence do rezortu zvaného Casa de Campo, kde rovněž vzniklo i vyhlášené golfové hřiště.

O mnoho klidnějším a civilnějším dojmem působí malá rybářská vesnice Bayahibe, kde si plody tradičního způsobu obživy můžete vychutnat v řadě místních restaurací. Největší atrakcí východního regionu je replika středověké evropské vesničky zvaná Altos de Chavón, jejíž amfiteátr každoročně hostí několik koncertů světoznámých hudebníků.

Primada Americana v Santo Domingu je vůbec nejstarší katedrála na americkém kontinentu
Primada Americana v Santo Domingu je vůbec nejstarší katedrála na americkém kontinentu | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud jste však přijeli hlavně za krásnou přírodou, zamiřte spíše na poloostrov Samaná. V zimních měsících můžete u jeho pláží pozorovat velryby. Bez ohledu na roční období vás tu okouzlí vodopády v deštných pralesech či korálové útesy táhnoucí se podél pobřeží.

vodopád El Limon v Dominikánské republice
vodopád El Limon v Dominikánské republice | Foto: Isifa/Thinkstock

Starobylou atmosférou dýchají úzké uličky, svírané viktoriánskými domy Puerta Plata. Pobřeží Montecristi pak lemují úchvatné útesy. Jinak ale severní oblast platí především za centrum sportovního vyžití - pláže kolem Cabarete přejí všem druhům surfování, pohoří Cordillera Central zase horolezectví nebo pěší turistice. Horská městečka jako Jarabacoa a Constanza pak - kromě čerstvého vzduchu a nádherných scenérií - nabízí i rafting, paragliding nebo možnost vyjížděk na koních.

Historické centrum hlavního města Santo Domingo, kterému místní říkají obvykle jen "La Capital", dává na odiv nejstarší stavby kontinentu, ať už se jedná o katedrálu, ruiny nemocnice, Kolumbův dům nebo paláce z dob počátků evropské kolonizace Ameriky.

Druhou tváří tohoto města je komerční centrum El Malecon, hýřící hotely, restauracemi a kasiny. Luxusní butiky a exkluzivní obchody zase najdete ve čtvrtích Piantini nebo Naco.

Ani kulturní nadšenci nepřijdou zkrátka, pokud navštíví komplex zvaný Plaza de la Cultura - najdou zde čtyři muzea i Národní divadlo.

džungle v Dominikánské republice
džungle v Dominikánské republice | Foto: Isifa/Thinkstock

Krása Dominikánské republiky je však vykoupena vyšší cenou, kterou za dovolenou zde zaplatíte. Poměrně bohatá nabídka zájezdů začíná na částkách kolem třiceti tisíc. Samotné letenky, s přestupem ve Frankfurtu, pořídíte už kolem 24 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy