Mimořádná zpráva

Nový Zéland je téměř kompletní sbírkou přírodních úkazů

Adam Pešek
24. 6. 2011 15:30
Epické scenérie z trilogie Pána prstenů tvoří jen zlomek novozélandských krás
Nový Zéland
Nový Zéland | Foto: Helena Bucková

Země průzračných vod, země Pána prstenů, země dlouhého jasného dne či Aotearoa neboli země dlouhého bílého oblaku, to všechno jsou přezdívky Nového Zélandu a všechny více či méně odráží krásu tohoto státu v jihozápadní části Tichého oceánu. Jedinečná příroda čítá stovky ledovců, zasněžené vrcholky hor, průzračná jezera a řeky, spící vulkány, termální lázně i poklidné pláže, a proto souostroví tvoří téměř kompletní sbírku přírodních zajímavostí. Možností je tolik, že i po měsíční dovolené budete odjíždět s neblahým pocitem zhlédnutí pouhého zlomku místních krás.

Stát tvoří dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a spousta menších, přičemž ty hlavní se od sebe diametrálně liší. Méně osídlený Jižní ostrov ohromuje velehorami, ledovci, fjordy a jezery a Severní zase tropickou vegetací, plážemi a vulkanickou činností.

Nový Zéland - Lake Matheson
Nový Zéland - Lake Matheson | Foto: Helena Bucková

Jižnímu ostrovu dominuje hora Mt. Cook s nadmořskou výškou 3 755 metrů a na stejné náhorní plošině najdete i krásné smaragdové jezero Tekapo. Populární jsou též útesy Punakaiki neboli Palačinkové skály, jež svým tvarem připomínají právě hromady sladkého moučníku, statečně odolávající mořskému příboji. Pro trampování se hodí například národní parky Nelson Lakes s idylickým jezerem Rotoiti, obrovský Fiordland s vysokými vodopády Sutherland Falls či park Abel Tasman se zlatavou pláží Totaranui.

Nový Zéland
Nový Zéland | Foto: Helena Bucková

Severnímu ostrovu vládne majestátní kuželovitý vrchol Mt. Egmont zvaný též Mt. Taranaki s „pouhými" 2 518 metry. Výškový deficit však dohání svou fotogeničností a například botanik výpravy kapitána Cooka, pan Banks, ho prohlásil za nejvznešenější horu vůbec. Nejstarší národní park Tongariro střídá holou kamenitou půdu s lávovými poli, mezi nimiž se tyčí vulkány nebo zasněžené vrcholy, případně protékají křišťálové říčky. Překrásné scenérie nabízí i jezero Taupo s horkými prameny, zkaženými vejci zapáchající okolí města Rotorua s velkým gejzírem Pohutu či les Waipoua s mohutnými jehličnany kauri.

gejzír Pohutu, Nový Zéland
gejzír Pohutu, Nový Zéland | Foto: Isifa/Thinkstock

Na tomto ostrově  se nachází i ty nejatraktivnější pláže, za všechny jmenujme třeba Cathedral Beach s velkolepými okolními skalami nebo Hot Water Beach, v níž vyvěrají horké podzemní prameny.

Typicky novozélandským sportem je ragby a alespoň jeden zápas by vám neměl uniknout už kvůli oslavnému tanci haka, který sportovci převzali od domorodých maorských obyvatel. Řada turistů si pak přímo v kolébce této adrenalinové zábavy vyzkouší bungee jumping, oblibu si získalo i stříhání ovcí na některé z místních farem či pomoc se záchranou velryb uvízlých na mělčině.

národní park Tongariro, Nový Zéland
národní park Tongariro, Nový Zéland | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel stejně jako filmová trilogie Pán prstenů měla ohromný rozpočet i vy budete muset na novozélandskou dovolenou vynaložit poměrně velký finanční obnos. Pokud se rozhodnete ostrovy projet na vlastní pěst, v základu vám bude stačit 35 000 korun na letenku. Stojíte-li o kompletní zájezd, připravte si alespoň 55 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy