Nový Zéland je téměř kompletní sbírkou přírodních úkazů

Adam Pešek
24. 6. 2011 15:30
Epické scenérie z trilogie Pána prstenů tvoří jen zlomek novozélandských krás
Nový Zéland
Nový Zéland | Foto: Helena Bucková

Země průzračných vod, země Pána prstenů, země dlouhého jasného dne či Aotearoa neboli země dlouhého bílého oblaku, to všechno jsou přezdívky Nového Zélandu a všechny více či méně odráží krásu tohoto státu v jihozápadní části Tichého oceánu. Jedinečná příroda čítá stovky ledovců, zasněžené vrcholky hor, průzračná jezera a řeky, spící vulkány, termální lázně i poklidné pláže, a proto souostroví tvoří téměř kompletní sbírku přírodních zajímavostí. Možností je tolik, že i po měsíční dovolené budete odjíždět s neblahým pocitem zhlédnutí pouhého zlomku místních krás.

Stát tvoří dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a spousta menších, přičemž ty hlavní se od sebe diametrálně liší. Méně osídlený Jižní ostrov ohromuje velehorami, ledovci, fjordy a jezery a Severní zase tropickou vegetací, plážemi a vulkanickou činností.

Nový Zéland - Lake Matheson
Nový Zéland - Lake Matheson | Foto: Helena Bucková

Jižnímu ostrovu dominuje hora Mt. Cook s nadmořskou výškou 3 755 metrů a na stejné náhorní plošině najdete i krásné smaragdové jezero Tekapo. Populární jsou též útesy Punakaiki neboli Palačinkové skály, jež svým tvarem připomínají právě hromady sladkého moučníku, statečně odolávající mořskému příboji. Pro trampování se hodí například národní parky Nelson Lakes s idylickým jezerem Rotoiti, obrovský Fiordland s vysokými vodopády Sutherland Falls či park Abel Tasman se zlatavou pláží Totaranui.

Nový Zéland
Nový Zéland | Foto: Helena Bucková

Severnímu ostrovu vládne majestátní kuželovitý vrchol Mt. Egmont zvaný též Mt. Taranaki s „pouhými" 2 518 metry. Výškový deficit však dohání svou fotogeničností a například botanik výpravy kapitána Cooka, pan Banks, ho prohlásil za nejvznešenější horu vůbec. Nejstarší národní park Tongariro střídá holou kamenitou půdu s lávovými poli, mezi nimiž se tyčí vulkány nebo zasněžené vrcholy, případně protékají křišťálové říčky. Překrásné scenérie nabízí i jezero Taupo s horkými prameny, zkaženými vejci zapáchající okolí města Rotorua s velkým gejzírem Pohutu či les Waipoua s mohutnými jehličnany kauri.

gejzír Pohutu, Nový Zéland
gejzír Pohutu, Nový Zéland | Foto: Isifa/Thinkstock

Na tomto ostrově  se nachází i ty nejatraktivnější pláže, za všechny jmenujme třeba Cathedral Beach s velkolepými okolními skalami nebo Hot Water Beach, v níž vyvěrají horké podzemní prameny.

Typicky novozélandským sportem je ragby a alespoň jeden zápas by vám neměl uniknout už kvůli oslavnému tanci haka, který sportovci převzali od domorodých maorských obyvatel. Řada turistů si pak přímo v kolébce této adrenalinové zábavy vyzkouší bungee jumping, oblibu si získalo i stříhání ovcí na některé z místních farem či pomoc se záchranou velryb uvízlých na mělčině.

národní park Tongariro, Nový Zéland
národní park Tongariro, Nový Zéland | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel stejně jako filmová trilogie Pán prstenů měla ohromný rozpočet i vy budete muset na novozélandskou dovolenou vynaložit poměrně velký finanční obnos. Pokud se rozhodnete ostrovy projet na vlastní pěst, v základu vám bude stačit 35 000 korun na letenku. Stojíte-li o kompletní zájezd, připravte si alespoň 55 000 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 19 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy