Nový Zéland je téměř kompletní sbírkou přírodních úkazů

Adam Pešek
24. 6. 2011 15:30
Epické scenérie z trilogie Pána prstenů tvoří jen zlomek novozélandských krás
Nový Zéland
Nový Zéland | Foto: Helena Bucková

Země průzračných vod, země Pána prstenů, země dlouhého jasného dne či Aotearoa neboli země dlouhého bílého oblaku, to všechno jsou přezdívky Nového Zélandu a všechny více či méně odráží krásu tohoto státu v jihozápadní části Tichého oceánu. Jedinečná příroda čítá stovky ledovců, zasněžené vrcholky hor, průzračná jezera a řeky, spící vulkány, termální lázně i poklidné pláže, a proto souostroví tvoří téměř kompletní sbírku přírodních zajímavostí. Možností je tolik, že i po měsíční dovolené budete odjíždět s neblahým pocitem zhlédnutí pouhého zlomku místních krás.

Stát tvoří dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a spousta menších, přičemž ty hlavní se od sebe diametrálně liší. Méně osídlený Jižní ostrov ohromuje velehorami, ledovci, fjordy a jezery a Severní zase tropickou vegetací, plážemi a vulkanickou činností.

Nový Zéland - Lake Matheson
Nový Zéland - Lake Matheson | Foto: Helena Bucková

Jižnímu ostrovu dominuje hora Mt. Cook s nadmořskou výškou 3 755 metrů a na stejné náhorní plošině najdete i krásné smaragdové jezero Tekapo. Populární jsou též útesy Punakaiki neboli Palačinkové skály, jež svým tvarem připomínají právě hromady sladkého moučníku, statečně odolávající mořskému příboji. Pro trampování se hodí například národní parky Nelson Lakes s idylickým jezerem Rotoiti, obrovský Fiordland s vysokými vodopády Sutherland Falls či park Abel Tasman se zlatavou pláží Totaranui.

Nový Zéland
Nový Zéland | Foto: Helena Bucková

Severnímu ostrovu vládne majestátní kuželovitý vrchol Mt. Egmont zvaný též Mt. Taranaki s „pouhými" 2 518 metry. Výškový deficit však dohání svou fotogeničností a například botanik výpravy kapitána Cooka, pan Banks, ho prohlásil za nejvznešenější horu vůbec. Nejstarší národní park Tongariro střídá holou kamenitou půdu s lávovými poli, mezi nimiž se tyčí vulkány nebo zasněžené vrcholy, případně protékají křišťálové říčky. Překrásné scenérie nabízí i jezero Taupo s horkými prameny, zkaženými vejci zapáchající okolí města Rotorua s velkým gejzírem Pohutu či les Waipoua s mohutnými jehličnany kauri.

gejzír Pohutu, Nový Zéland
gejzír Pohutu, Nový Zéland | Foto: Isifa/Thinkstock

Na tomto ostrově  se nachází i ty nejatraktivnější pláže, za všechny jmenujme třeba Cathedral Beach s velkolepými okolními skalami nebo Hot Water Beach, v níž vyvěrají horké podzemní prameny.

Typicky novozélandským sportem je ragby a alespoň jeden zápas by vám neměl uniknout už kvůli oslavnému tanci haka, který sportovci převzali od domorodých maorských obyvatel. Řada turistů si pak přímo v kolébce této adrenalinové zábavy vyzkouší bungee jumping, oblibu si získalo i stříhání ovcí na některé z místních farem či pomoc se záchranou velryb uvízlých na mělčině.

národní park Tongariro, Nový Zéland
národní park Tongariro, Nový Zéland | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel stejně jako filmová trilogie Pán prstenů měla ohromný rozpočet i vy budete muset na novozélandskou dovolenou vynaložit poměrně velký finanční obnos. Pokud se rozhodnete ostrovy projet na vlastní pěst, v základu vám bude stačit 35 000 korun na letenku. Stojíte-li o kompletní zájezd, připravte si alespoň 55 000 korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy