Rozmanitou přírodu na Havaji doplňuje plážová pohoda

Adam Pešek
14. 6. 2011 8:00
Havaj nabízí mnohem víc než jen pověstné polehávání na pláži s koktejlem
Havaj
Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Padesátý americký stát Havaj bývá nazýván perlou Pacifiku a neodmyslitelně je s ním spojena úžasná pohoda na běloskvoucích písečných plážích, ideálně s koktejlem ozdobeným paraplíčkem a v obklopení místních tanečnic. Zamířit na exotickou Havaj pouze za plážovým lenošením by však bylo mrhání penězi, opravdová krása souostroví totiž spočívá především v pestré přírodě, která vás uchvátí korálovými útesy, tropickými pralesy až po sopky, které jsou ale převážně vyhaslé.

Stát se skládá z devatenácti ostrovů, nicméně ne všechny jsou pro dovolenou vhodné a z turistického hlediska se tedy rozlišuje osm základních. Největší z nich, známý též jako Big Island, se nazývá stejně jako stát samotný, Havaj, a mezi jeho nejvyhledávanější destinace patří města Kona, Hilo a Puna. Doporučit lze především poslední jmenovanou Punu, jelikož v její blízkosti se nachází Národní vulkanický park se stále aktivními sopkami. Na některých místech tak můžete sledovat vtékání žhavé lávy do moře či utváření zajímavých obrazců při jejím tuhnutí. Láká-li vás spíše bujná vegetace, zamiřte raději do Hila s nedalekými vodopády Akaka.

kaňon Waimea na ostrově Kauai, Havaj
kaňon Waimea na ostrově Kauai, Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejobydlenější ostrov Oahu má svým pojetím nejblíže moderní dovolené. Nachází se na něm hlavní město Honolulu se slavnou pláží Waikiki a pobřeží vhodné ke koupání lemuje celý ostrov. I Oahu však oplývá přírodními krásami, ve vnitrozemí narazíte na nedotčené pralesy a úchvatné vodopády Manoa Falls. Příznivci seriálu Ztraceni zase mohou nahlédnout do míst natáčení či přímo do filmařských ateliérů.

vodopády Akaka na Havaji
vodopády Akaka na Havaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Menšímu, ale o to malebnějšímu ostrůvku Maui vévodí rozsáhlý kráter Halekala s nadmořskou výškou přes 3 000 metrů nad mořem. Nejzelenější a nejméně obydlený Kauai bývá častován přezdívkou ráj na Zemi a desítky lidí na něj míří za romantickou dovolenou. Díky úžasným scenériím se na něm dokonce natáčely filmy jako Jurský park, King Kong nebo Dobyvatelé ztracené archy.

Průzračné moře přímo vybízí k potápění, při plavání vás budou doprovázet delfíni, obrovské vlny zase dělají Havaj ideálním místem k surfování, a pokud stojíte o aktivitu, můžete si vyzkoušet horolezectví na některém z mnoha sopečných pohoří.

tady kdysi bývala silnice, Havaj
tady kdysi bývala silnice, Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Na Havaj, jakožto součást Spojených států, pak budete potřebovat vstupní vízum. S jeho zařízením vám jistě pomůže cestovní kancelář, u níž si zájezd vyberete. Náklady jsou ale vzhledem k poloze a atraktivitě poměrně vysoké, počítejte s částkami kolem 40 000 Kč na osobu a také nemalé výdaje při samotném pobytu. Nicméně dovolená na Havaji vás obohatí o jedinečné zážitky.

 

Právě se děje

Další zprávy