Rozmanitou přírodu na Havaji doplňuje plážová pohoda

Adam Pešek
14. 6. 2011 8:00
Havaj nabízí mnohem víc než jen pověstné polehávání na pláži s koktejlem
Havaj
Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Padesátý americký stát Havaj bývá nazýván perlou Pacifiku a neodmyslitelně je s ním spojena úžasná pohoda na běloskvoucích písečných plážích, ideálně s koktejlem ozdobeným paraplíčkem a v obklopení místních tanečnic. Zamířit na exotickou Havaj pouze za plážovým lenošením by však bylo mrhání penězi, opravdová krása souostroví totiž spočívá především v pestré přírodě, která vás uchvátí korálovými útesy, tropickými pralesy až po sopky, které jsou ale převážně vyhaslé.

Stát se skládá z devatenácti ostrovů, nicméně ne všechny jsou pro dovolenou vhodné a z turistického hlediska se tedy rozlišuje osm základních. Největší z nich, známý též jako Big Island, se nazývá stejně jako stát samotný, Havaj, a mezi jeho nejvyhledávanější destinace patří města Kona, Hilo a Puna. Doporučit lze především poslední jmenovanou Punu, jelikož v její blízkosti se nachází Národní vulkanický park se stále aktivními sopkami. Na některých místech tak můžete sledovat vtékání žhavé lávy do moře či utváření zajímavých obrazců při jejím tuhnutí. Láká-li vás spíše bujná vegetace, zamiřte raději do Hila s nedalekými vodopády Akaka.

kaňon Waimea na ostrově Kauai, Havaj
kaňon Waimea na ostrově Kauai, Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejobydlenější ostrov Oahu má svým pojetím nejblíže moderní dovolené. Nachází se na něm hlavní město Honolulu se slavnou pláží Waikiki a pobřeží vhodné ke koupání lemuje celý ostrov. I Oahu však oplývá přírodními krásami, ve vnitrozemí narazíte na nedotčené pralesy a úchvatné vodopády Manoa Falls. Příznivci seriálu Ztraceni zase mohou nahlédnout do míst natáčení či přímo do filmařských ateliérů.

vodopády Akaka na Havaji
vodopády Akaka na Havaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Menšímu, ale o to malebnějšímu ostrůvku Maui vévodí rozsáhlý kráter Halekala s nadmořskou výškou přes 3 000 metrů nad mořem. Nejzelenější a nejméně obydlený Kauai bývá častován přezdívkou ráj na Zemi a desítky lidí na něj míří za romantickou dovolenou. Díky úžasným scenériím se na něm dokonce natáčely filmy jako Jurský park, King Kong nebo Dobyvatelé ztracené archy.

Průzračné moře přímo vybízí k potápění, při plavání vás budou doprovázet delfíni, obrovské vlny zase dělají Havaj ideálním místem k surfování, a pokud stojíte o aktivitu, můžete si vyzkoušet horolezectví na některém z mnoha sopečných pohoří.

tady kdysi bývala silnice, Havaj
tady kdysi bývala silnice, Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Na Havaj, jakožto součást Spojených států, pak budete potřebovat vstupní vízum. S jeho zařízením vám jistě pomůže cestovní kancelář, u níž si zájezd vyberete. Náklady jsou ale vzhledem k poloze a atraktivitě poměrně vysoké, počítejte s částkami kolem 40 000 Kč na osobu a také nemalé výdaje při samotném pobytu. Nicméně dovolená na Havaji vás obohatí o jedinečné zážitky.

 

Právě se děje

před 24 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy