Rozmanitou přírodu na Havaji doplňuje plážová pohoda

Adam Pešek
14. 6. 2011 8:00
Havaj nabízí mnohem víc než jen pověstné polehávání na pláži s koktejlem
Havaj
Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Padesátý americký stát Havaj bývá nazýván perlou Pacifiku a neodmyslitelně je s ním spojena úžasná pohoda na běloskvoucích písečných plážích, ideálně s koktejlem ozdobeným paraplíčkem a v obklopení místních tanečnic. Zamířit na exotickou Havaj pouze za plážovým lenošením by však bylo mrhání penězi, opravdová krása souostroví totiž spočívá především v pestré přírodě, která vás uchvátí korálovými útesy, tropickými pralesy až po sopky, které jsou ale převážně vyhaslé.

Stát se skládá z devatenácti ostrovů, nicméně ne všechny jsou pro dovolenou vhodné a z turistického hlediska se tedy rozlišuje osm základních. Největší z nich, známý též jako Big Island, se nazývá stejně jako stát samotný, Havaj, a mezi jeho nejvyhledávanější destinace patří města Kona, Hilo a Puna. Doporučit lze především poslední jmenovanou Punu, jelikož v její blízkosti se nachází Národní vulkanický park se stále aktivními sopkami. Na některých místech tak můžete sledovat vtékání žhavé lávy do moře či utváření zajímavých obrazců při jejím tuhnutí. Láká-li vás spíše bujná vegetace, zamiřte raději do Hila s nedalekými vodopády Akaka.

kaňon Waimea na ostrově Kauai, Havaj
kaňon Waimea na ostrově Kauai, Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejobydlenější ostrov Oahu má svým pojetím nejblíže moderní dovolené. Nachází se na něm hlavní město Honolulu se slavnou pláží Waikiki a pobřeží vhodné ke koupání lemuje celý ostrov. I Oahu však oplývá přírodními krásami, ve vnitrozemí narazíte na nedotčené pralesy a úchvatné vodopády Manoa Falls. Příznivci seriálu Ztraceni zase mohou nahlédnout do míst natáčení či přímo do filmařských ateliérů.

vodopády Akaka na Havaji
vodopády Akaka na Havaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Menšímu, ale o to malebnějšímu ostrůvku Maui vévodí rozsáhlý kráter Halekala s nadmořskou výškou přes 3 000 metrů nad mořem. Nejzelenější a nejméně obydlený Kauai bývá častován přezdívkou ráj na Zemi a desítky lidí na něj míří za romantickou dovolenou. Díky úžasným scenériím se na něm dokonce natáčely filmy jako Jurský park, King Kong nebo Dobyvatelé ztracené archy.

Průzračné moře přímo vybízí k potápění, při plavání vás budou doprovázet delfíni, obrovské vlny zase dělají Havaj ideálním místem k surfování, a pokud stojíte o aktivitu, můžete si vyzkoušet horolezectví na některém z mnoha sopečných pohoří.

tady kdysi bývala silnice, Havaj
tady kdysi bývala silnice, Havaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Na Havaj, jakožto součást Spojených států, pak budete potřebovat vstupní vízum. S jeho zařízením vám jistě pomůže cestovní kancelář, u níž si zájezd vyberete. Náklady jsou ale vzhledem k poloze a atraktivitě poměrně vysoké, počítejte s částkami kolem 40 000 Kč na osobu a také nemalé výdaje při samotném pobytu. Nicméně dovolená na Havaji vás obohatí o jedinečné zážitky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy