Chlap na mateřské? Už neplatí, že děti hlídají jen bačkorové

Petra Jansová Petra Jansová
21. 6. 2015 9:37
Rozhovor s jedním z organizátorů Tátafestu a psychoterapeutem Karlem Fišerem o tom, proč by otcové měli mít svátek a proč je důležité, aby se aktivně věnovali svým dětem.
Tátafest
Tátafest | Foto: archiv Tátafest

Rozhovor - Druhá květnová neděle patří matkám, první červen dětem a každá třetí červnová neděle je věnována všem otcům a tatínkům.

Přestože v Česku se Den otců ve velkém nectí, ve světě má už stoletou tradici. Poprvé se slavil ve Spojených státech v městečku Spokane ve státě Washington a jeho iniciátorkou se tehdy stala žena. Sonora Smart Dodd totiž chtěla poděkovat svému otci, který vychoval ji a další čtyři sourozence jako vdovec.

Oslava získala oblibu a v roce 1966 se stala v USA oficiálně ustanoveným Dnem otců, který připadá na třetí červnovou neděli. Dnes se slaví ve více než 40 zemích světa. Populární se stal například ve Skandinávii, Německu, Španělsku nebo Bulharsku.

První akcí, která ho v Česku oslavila, byl Tátafest, organizovaný Ligou otevřených mužů (LOM) a Unií center pro rodinu a komunitu. Letos se bude konat už podeváté.

Jak potvrzuje jeden z organizátorů, psychoterapeut Karel Fišer, Češi mají o akci rok od roku vyšší zájem. "Loni jsme zaznamenali rekordní zájem. Letos se navíc Tátafest koná poprvé pod záštitou MPSV a garantkou se stala i paní ministryně. Vážíme si toho. Pro nás to znamená, že naše práce má smysl a získává i státní podporu," dodává.

Aktuálně.cz: Den otců se slaví po celém světě. V České republice se do povědomí veřejnosti dostal díky Lize otevřených mužů a hapenningu Tátafest. Co vás tehdy motivovalo k tomu akci zorganizovat?

Karel Fišer: Tátafest pro nás byl a je vynikajícím způsobem, jak zdůraznit, že si svátek si zaslouží i tátové. Ty chceme zároveň podporovat v tom, aby si ho skutečně zasloužili. Klademe důraz především na aktivní otcovství, tedy takové, kdy se muž svým dětem během společně stráveného času věnuje aktivně. Nejde jen o to potomky pohlídat a při tom si vyřizovat maily nebo číst noviny.

A.cz: Proč se tedy dnešní muži nevěnují dětem, tak jak by měli? 

Souvisí to určitě jak s komunismem, tak i s obdobím 90. let. Porevoluční doba s sebou přinesla velkou dávku svobody, na kterou jsme tehdy ještě nebyli připraveni a neuměli jsme s ní pracovat. Na generaci současných otců, respektive těch, kteří se jimi stali tenkrát, se zároveň podepsaly i generace před nimi. Mužská, přesněji otcovská role se omezovala na živitelství, na otcích se především chtělo, aby přinesli domu peníze a postarali se o rodinu hlavně po ekonomické stránce.

A.cz: Změnila se postupem času role mužů-otců?

Určitě. Umíte si představit, že jste v 70. letech potkala na ulici tatínka s kočárkem? Dnes je to zcela normální a běžné. Jeden můj kamarád, Slovinec, který tady studoval, se tomu vždycky smál. Nebyl na to zvyklý, protože vyrůstal v tvrdé machistické společnosti. Mimochodem, Slovinsko teď patří, pokud jde o změnu tradiční role otce, k nejprogresivnějším státům v Evropě.

A.cz: Otcovské role jsou v různých společnostech vnímány rozdílně. Jak je to v Česku? Jsme ve srovnání se západní Evropou nebo Spojenými státy pozadu?

Na nás se opravdu hodně podepsal komunismus a také generace našich otců, kteří byli v podstatě vychováni jen matkami. Svoji roli sehrál ale i emancipační proces žen, který se vším tak trochu zahýbal. Na Západě přišel mnohem dřív než u nás a tím pádem se tam dřív řešily i otázky související s mužskou rolí. Podle mého je fajn, že se už i v Česku začíná něco dít, vidíte stále více otců s kočárkem, muži mohou jít na mateřskou a tak dále. Jako by se začalo říkat, že táta je také důležitý a že se dokáže o děti postarat stejně dobře jako maminka, a to i od úplně malého miminka. Stačí se zkrátka jen nebát a mít odvahu. Díky bohu se změnil názor, že chlap, který je na rodičovské, je "bačkora".

A.cz: Aktivní otec přece není jen ten, který je na rodičovské.

Rozhodně ne. To se samozřejmě týká i zaměstnaných mužů, dejme tomu i vysokých manažerů. Je zkrátka důležité, aby i oni si našli čas na své děti.

A.cz: Proč je otec pro výchovu dětí nepostradatelný?

Popravdě já moc nemám rád tohle generalizování, záleží to totiž na konkrétním typu člověka. Nicméně dá se předpokládat, že žena bude mít tendenci děti opečovávat a muž přistoupí k výchově dobrodružněji. Důležití jsou samozřejmě oba dva. Aktivní otec rozhodně není ten, který matku nahradí.

A.cz: Jak tedy v tomto kontextu vnímáte například střídavou péči o děti v případě rozvodu rodičů?

LOM považuje střídavou výchovu za perspektivní variantu uspořádání péče o děti. Samozřejmě pod podmínkou, že se na ní rodiče svobodně dohodnou. Také je třeba respektovat zájmy dítěte, zejména aby mělo stabilní životní režim, tedy například chodilo do jedné školy.

Já jsem si myslel, že mateřská dovolená je pohodička, nohy nahoře a dítě řve, ale ono to tak úplně není. Je to spíš nevolnictví, ale dělám to rád, říká bloger a otec Dominik Landsman. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy